Wpis z mikrobloga

Kolejny raz jestem zmuszony prostować bzdury powtarzane przez naczelnego wykopowego napinacza-policjanta czyli @BonerBogdan.

Typ wielokrotnie bezpośrednio mnie obrażał i zarzucał mi słowa które nigdy nie padły (jego zdaniem domaganie się nie urągania godności i humanitarne traktowanie zatrzymanych przez Policję to bronienie patusów – jak widać podręczniki policyjne też bronią patusów xD).

Kolegę odblokowałem by mógł odnieść się do zarzutów.

Wielokrotnie zarzucał wykopkom, że znają tylko dwa przepisy z Ustawy o Policji a jak się dziś okazuje sam nigdy nie widział żadnych aktów prawnych pozą tą ustawą. Dziś jednak nie dostało się wykopkom tylko RPO. Jego zdaniem jego opinie to fikołki. Dyskusja toczyła się tu: https://www.wykop.pl/wpis/69119951/bagieta-wyjdzie-z-policji-ale-policja-z-czlowieka-/ (wołam @megawatt). Chodziło o sposób zastosowania kajdanek.
Temat jest generalnie dość kontrowersyjny bo ich sposób zapinania w polskim prawie dość hmm luzny. (O tym przeczytacie trochę niżej)

Policja w swoich procedurach określa jako prawidłowy sposób zapięcia kajdanek z tyłu. I ma do tego prawo. Kolega megawat przytoczył jednak fakt, że orzecznictwo i RPO preferują zapinanie kajdanek z tyłu nie w każdej sytuacji i indywidualną analizę w każdej sytuacji tak aby użycie SPB było najmniej uciążliwe przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Zdaniem BonerBogdan są to jednak fikołki Bodnara/Więcka.

Tymczasem jak wyglądają fakty?
Są to oficjalne wnioski Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – komórki w Biurze RPO. Ani Adam Bodnar ani Marcin Wiącek nigdy nie byli członkiem KMPT. Sama komórka jest dość mocno ulokowana w Polskim prawie i ma dość duże uprawnienia. Członkowie mogą robić wizytację ośrodków detencji – również ad hoc czy uczestniczyć w procesie „obsługi” zatrzymanych.
Dokładna definicja:
KMPT nie jest organem dochodzeniowo-śledczym. Nie rozpatruje też skarg. Celem
wizytacji KMPT jest identyfikowanie czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tortur i złego traktowania osób pozbawionych wolności oraz zaproponowanie rozwiązań mających na celu wyeliminowanie tego ryzyka. Formułując swoje wnioski izalecenia KMPT bierze pod uwagę międzynarodowe standardy praw człowieka, w szczególności standardy ONZ oraz zalecenia organów międzynarodowych.
Raporty z konkretnych wizytacji możecie przeczytać tutaj:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/kategoria-prawna-i-organizacyjna/wizytacje-kmpt

Niestety w Internecie pojawiają się one z dużym opóźnieniem (kilka miesięcy). Przykładowy z PdOZ z sierpnia 2022 znajdziecie tutaj:
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2022-08/Raport%20-%20PdOZ%20przy%20KMP%20Kielce%202022.pdf

W raporcie tym znajdziemy również informację o stosowaniu kajdanek:

„Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu
bezpośredniego i broni palnej (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 2418) kajdanki
zakłada się na ręce trzymane z tyłu. Natomiast zgodnie z treścią ust. 6 ww. artykułu, w
przypadku prewencyjnego użycia kajdanek lub gdy w ocenie uprawnionego
prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub
wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest
nieznaczne, kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu.

KMPT w swojej ocenie bazuje więc na Ustawie a także na standardach ochrony praw człowieka ustalonych przez uznane światowe instytucje. Nie są to fikołki RPO, jak to powiedział BonerBogdan.

#policja #rpo #gruparatowaniapoziomu
Pobierz pawelczixd - Kolejny raz jestem zmuszony prostować bzdury powtarzane przez naczelnego...
źródło: comment_1669659867U3IC1drt6E3548vjqSK1Ej.jpg
  • 21
@pawelczixd: Zgodnie z ustawą kajdanki na ręce zakłada się z tyłu. To jest podstawa. Można (a nie trzeba) założyć ja na ręce z przodu, jeśli policjant uzna, że ryzyko ucieczki czy innych niebezpiecznych zachowań jest niskie. I czasami się tak kajdanki zakłada, sam tak często zakładam kajdanki normalnym ludziom, których muszę np. przymusowo doprowadzić do sądu, bo się nie stawiają na rozprawy jako świadek. I też uważam, że czasami opinięe RPO
@niebiesko-niebieski: ale mordo co ty chcesz tym komentarzem przekazać bo naprawdę nie rozumiem? Przecież dokładnie to samo napisałem. Nigdy nie pisałem, że Policja powinna kuć zatrzymanych z przodu, no chyba, że jak BB zamierzasz mi przytoczyć słowa które nigdy nie padły ;) Przez "luźne prawo" miałem na myśle własnie to "może".

Dalej - to o czym piszesz to własnie to czego domaga się KMPT - indywidualnej oceny sytuacji przez funkcjonariusza i
Sam piszesz, że skuwasz czasem kogoś z przodu - no przecież taka osoba też może momentalnie zmienić swoje zachowanie.


@pawelczixd: Może, dlatego kuję tak tylko takie osoby, wobec których jestem na 99% pewien, że nic nie odwalą. I dlatego zazwyczaj jest to pan Mariusz wzywany na świadka, który olewał awizo lub się specjalnie nie stawiał i sąd nakazuje jego doprowadzenie. Taka osoba ma świadomość, że za godzinę - dwie wyjdzie na
@niebiesko-niebieski: No dobrze, może i ma jakąś tam opinię którą wygłasza jako ex-RPO w podcastach w Newonce albo w TVN24 ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°). Bo zgaduję, że mówisz o Bondarze - Wiącek przecież praktycznie nigdzie nie wypowiada, jest bardzo słabym RPO. Dość sledzę działalność KMPT i nigdy w oficjalnych dokumentach nie było
Bo zgaduję, że mówisz o Bondarze


@pawelczixd: Tak, o nim. Nie uważam, że RPO powinien przestać istnieć jako taki - uważam, że powinien się zajmować sprawami poważnym i przede wszystkim przestać stawiać na pierwszym miejscu praw podejrzanych/oskarżonych/skazanych i np. pochylić się też nad prawami pokrzywdzonych.
@niebiesko-niebieski: No i teraz zachowujesz się trochę jak obóz rządzący, który zarzucał Bodnarowi, że zajmuje się "lewicowymi Juleczkami" co jest niesprawiedliwe nawwet nie wobec niego tylko wobec robiących genialną robotę pracowników Biura RPO . Rocznie pracownicy biura dokonują tysięcy interwencji w dosłownie prawie każdym aspekcie życia gdzie prawa obywatelskie mogą być zagrożone. Oczywiście, w mediach nie będą się pojawiały informacje o interwencjach wobec np praw osób głuchych. Bo ludzie nie chcą
@BonerBogdan: Jak zwykle chciałeś mnie obrazić ale nazwanie mnie liderem jest w sumie całkiem sympatycznie ;)

Nie mam żadnej obsesji, zwyczajnie jestem pamiętliwy :)

Odnosiles się do opinii RPO w różnych sprawach - jak najbardziej zgoda. Tylko, że udowodniłem ci, że oficjalne interwencje/zalecenia BRPO w zandym stopniu nie bazują na tym co sobie sądzi Bodnar czy Wiącek tylko na aktach prawnych i zaleceniach organizacji.

Komentarz był o Bagiecie ale ja jestem
@pawelczixd: zesrałeś się tak o te kajdanki w tym wpisie... pokaż gdzie chociaż słowo napisałem o zakładaniu tych kajdanek


@BonerBogdan: nigdzie. Nigdzie nie zarzucałem ci, że "wiesz lepiej" na temat kajdankowania. O kajdankach była po prostu cała dyskusja.
Zabawne że manipulacje zarzuca mi osoba, która wmawiała mi obronę patusow a po ukazaniu, że nie ma racji dalej w to brnęła;)
No i teraz zachowujesz się trochę jak obóz rządzący,


@pawelczixd: Nawet nie zdajesz sobie sprawy jaka to dla mnie obraza. Napisałem że nie uważam RPO jako ogólnego pomysłu za zły, uważam jednak że wykorzystywanie, w założeniu obiektywnych i bezstronnych urzędów, jest po prostu niepoprawne. Czy to kwestia RPO, czy upolitycznienia sądów i i zaboru prokuratury, czy wykorzystywanie polityczne Policji.
@niebiesko-niebieski: No ale BRPO jest jednak w trochę innej sytuacji niż pozostałe instytucje bo do tego de facto został stworzone - by ułatwić obywatelowi konfrontacje z silniejszym czyli z władzą. Więc coś co faktycznie na pierwszy rzut oka może się wydawać robieniem polityki z urzędu jest po prostu wykonywaniem obowiązków.