Wpis z mikrobloga

Czy nazwy zabytków/dzielnic miast w Polsce sa w jakiś sposob chronione/zastrzezone w taki sposob, że nie mozna np. sprzedawać jakiegos produktu reklamujac sie np. "figurki z Warszawskiej Pragi" albo "bąbki z zamku wawel"?

Ewentualnie, jesli jest to nielegalne to jak to ominąć? Wydaje mi się, że nie jest zakazane np. produkowanie pączków pod nazwą firmy "Pączki z Żoliboża". Czy ktos ma wiedzę i moglby to doprecyzować?

#pytaniedoeksperta #prawo #wlasnafirma #biznes
  • 22
@presburger: kwestia oznaczeń geograficznych, wydaje mi się, że nie są one chronione ale pamiętaj, że nazwa firmy nie może wprowadzać w błąd konsumenta, tak samo oznaczenie towaru, wprowadzające konsumentów w błąd stanowić będzie czyn nieuczciwej konkurencji.
@Zeiss: okej, a co dokladnie mas zna mysli jesli chodzi o wprowadzanie w błąd? zalozmy ze nawa firmy w ceidg jest zupelnie inna, tylko w marce/produktach poslugujemy sie oznaczeniem geograficznym/nazwa zabytku, i np. siedziba znajduje sie w poblizu tego zabytku? czy to nadal wprowadzanie w blad? przykald z pączkami - jesli robie reklame "pączki z żoliborza", a wytwarzam je na pradze, to jest to wprowadzanie w błąd - tak?
a wawel to skrot myslowy - chodzilo o zamek wawelski np. bombi z zamku wawelskiego...


@presburger: Skróty myślowe to zło w pewnych sytuacjach.

Wawelski to był/jest smok. Zamek jest królewski na Wawelu.

Z nazwą "Bombki z Zamku Wawelskiego" może być problem ze strony firmy Wawel S.A.
Tu chyba bez porady prawniczej lepiej nie ryzykować.
@xer78: > Z nazwą "Bombki z Zamku Wawelskiego" może być problem ze strony firmy Wawel S.A.

dlaczego? czy firma wawel s.a ma jakies prawa do frazy "zamek wawelski"? ma jakąs wyłączność? podejrzewam, ze firma cukiernicza ma zstrzezone logo w formie jakiej widnieje na cukierkach, ale nie moga zastrzec np. nazwy wzgórza itd. wiec chyba moge sprzedawać obrazki z czymkolwiek i reklamowac sie jako obrazki z Wawelu, i miec pod tą frazą
dlaczego? czy firma wawel s.a ma jakies prawa do frazy "zamek wawelski"? ma jakąs wyłączność?


@presburger: Nie wiem czy mają. Logo, nazwę itp. pewnie mają zastrzeżoną odpowiednio.
Jeśli nie ma takich praw to pewnie mógłbyś sprzedawać te swoje "bąbki wawelskie".

"Bigos z Pałacu Prezydenckiego", myślisz, że przejdzie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xer78: mysle ze przejdzie jak najbardziej, bo nie wiadomo o jaki palac prezydencki chodzi - to nie jest nazwa własna. mozna zrobic grafike jakiegos palacu itd. w taki sposob ze elementy marketingowe nie beda precyzowaly o jaki palac chodzi.
nie wiadomo o jaki palac prezydencki chodzi - to nie jest nazwa własna. mozna zrobic grafike jakiegos palacu itd.


@presburger: Wiemy o jaki pałac chodzi. Pałac Prezydencki w Warszawie to nazwa własna.

Zimny Lech naprzeciwko Zamku Królewskiego na Wawelu wywołał sporą dyskusję a przecież chodziło o zimne piwo marki Lech.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xer78: "Palac Prezydencki w Warszawie" - tak, zgoda, ale wcześniej pisales o "Pałacu Prezydenckim", a to jest istotna roznica.

Zimny Lech wywolal spora dyskusje, ale nikt nie poniosl zadnych konsekwencji prawnych z tego co sie orientuje. Dlatego jest to marketingowo sprytne.
"Palac Prezydencki w Warszawie" - tak, zgoda, ale wcześniej pisales o "Pałacu Prezydenckim", a to jest istotna roznica


@presburger: W Polsce nie ma innego pałacu prezydenckiego.

Dlatego jest to marketingowo sprytne.


Sprytnie ale ryzokownie i raczej nie zwiększyło to sprzedaży a chyba nawet wręcz przeciwnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xer78: Ale ja nie miałem a myśli Pałacu Prezydenckiego w Polsce. To ze Ty masz takie skojarzenie to nie moj problem. Ja sprzedaje smaczny bigos ze skwarkami z palacu prezydenckiego. Nie jestes w stanie udowodnic mi, ze robie cos nielegalnego.
Ja sprzedaje smaczny bigos ze skwarkami z palacu prezydenckiego. Nie jestes w stanie udowodnic mi, ze robie cos nielegalnego.


@presburger: Jak nie wiem z którego pałacu to nie kupuję. Może to z pałacu łukaszenki albo fiutina. Sam sobie
jedz.

A pomysł na bigos był mój co widać wyżej. Ty chciałeś sprzedawać "bąbki wawelskie". ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xer78: Jestem szafem kuchni, mam pseudonim prezydent - tak na mnie wszyscy mowia. A siedzibe mojej firmy nazywamy zartobliwie "pałacem". I tak to sie kreci. Nalozyc ci porcje?
Jestem szafem kuchni, mam pseudonim prezydent - tak na mnie wszyscy mowia. A siedzibe mojej firmy nazywamy zartobliwie "pałacem". I tak to sie kreci. Nalozyc ci porcje?


@presburger: Nie. Sam sobie ugotuję.
mamy promke dla grammar nazi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@presburger:

bąbki wawelskie tez serwujemy, tak nazwalismy w naszym menu kotlety mielone w kształcie kul. z cebulka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@presburger: A ja liczyłem na ciekawe ozdoby choinkowe.

Jak będziecie robić pączki z Żoliborza to róbcie przez "rz". ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dobrze Ci tam na początku ktoś