Wpis z mikrobloga

#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko

Dla wszystkich zainteresowanych chciałbym przedstawić jak według moich doświadczeń będzie wyglądał plan szkolenia. Ćwiczenia wojskowe (33) będą trwały niewiele dłużej niż DZSW (28) więc zgadywać mogę że plan będzie dosyć zbliżony. Pomijam zupełnie kwestię tego czy słusznie jest coś takiego przeprowadzane bo obiektywny nie jestem. Serce mówi tak, rozum mówi nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale do rzeczy.

1.Pierwszym elementem szkolenia jest musztra, poruszanie się w różnych kombinacjach w szyku. Jest kładziony na to duży nacisk, bo jest to element który ćwiczony jest prawie codziennie.
2. Następnie zajęcia terenowe z orientacji w terenie, wyznaczanie kierunków świata, nauka korzystania z busoli i mapy.
3. Pierwsza pomoc na polu walki, ewakuacja rannego, zasady udzielania pomocy.
4. Taktyka i technika posługiwania się bronią. Tutaj zawiera się wszystko co jest najbardziej przydatne na polu walki. Poruszanie się szykiem ubezpieczonym, odpowiadanie na ogień nieprzyjaciela, wycofywanie się, ćwiczenie strzelania na celność i skupienie w różnych pozycjach strzeleckich i mnóstwo innych rzeczy których nie poznacie bo nie będzie na to czasu. Do tego obsługa broni i jej bezpieczne używanie.
5. Obrona przed bronią masowego rażenia-w skrócie jak założyć poprawnie maskę oraz jak i kiedy z niej korzystać.
6. Wykonywanie stanowiska ogniowego - czyli kopanie okopów.
7. Obrona przeciwlotnicza - jak reagować w razie alarmu, rozmieszczenie schronów, ewentualnie drużyna reagowania.
8. Pokonywanie terenu różnymi sposobami - jak sama nazwa wskazuje - wszelkie formy poruszania się pozwalające w sposób bezpieczny pokonać jakiś teren. Bieganie/czołganie/na kolanach/skosem itd itp.
9. Używanie oraz obsługa radiostacji.

Jeżeli chodzi o falę - te czasy już dawno i słusznie minęły, w wielu przypadkach kadra to młodzi ludzie którzy wiedzą jak się zachować. Osobiście uważam że te 33 dni to nie jest nic strasznego. Rozumiem że wielu innych użytkowników może mieć odmienne zdanie i mają do tego pełne prawo, gdyż każdy ma inną sytuację w życiu. Czy decyzja jest słuszna? Nie wiem :) Wiem jedno - jedzenie na stołówkach wojskowych potrafi złamać najtwardszego żołnierza :) W razie jakichś pytań zapraszam na priv:)
  • 37
@ScaffTag: Juz od jakiegoś czasu onuce ciagną tu wątek jak to ukraińcy mają piekło bo ich do woja biorą. To jest nowa woda na ten młyn. Do tego z tych wpisów wyłazi ruskie wyobrazenie o wojsku choć u nas nie ma fali od dziesiecioleci a żołnierze to zawodowcy. Przejrzyj wpisy tych co robia te wrzutki. Zobaczysz specyficzny zestaw pogladów.
@WiesniakzPowolania To nasze wojsko zaczęło aferę z powoływaniem ludzi z zaskoczenia, bez powodu, bez jakiejkolwiek informacji (tak trudno wrzucić artykuł na stronę WCRu?). Do tego zero informacji jak to ma wyglądać? Jeśli coś mówią oficjalnie to jest to wymijające "wszystko zależy od dowodzącego jednostką", "zależy od indywidualnego przypadku". Więc w sumie to afera trwa ponad tydzień, dalej nie wiemy jak te ćwiczenia mają wyglądać, według jakiego klucza powołują ludzi, po co ciągną
@L0s0wyL0gin: Zasadniczo to jest tak, że dla rezerwistów to nie jest żadne zaskoczenie. Mam znajomka co go co rok ciagają na ćwiczenia praktycznie bo ma jakąś rzadką specjalność. Co do reszty to na ta chwilę mam wpis jednego wykopka i artykuł napisany na podstawie tego wpisu w jakimś prawackim ścieku xD Rozumiem, gdyby zaczeły sie pojawiać masowo takie wezwania. Ale mamy potwierdzone JEDNO xD. Co to wojsko ma mówić jak to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ScaffTag: a tak z ciekawości. Jak ktoś ma to centralnie w dupie. I wezmą go na takie szkolenie. I on ma to centralnie w dupie i robi wszystko na wyjebce to co wtedy? #!$%@?, jesteśmy dorośli i mamy pajacowac tak jak nam jakis trep nakazuje? Sam niech się czołga. Ja sobie pójdę.
@efek: nie wiem, choć się domyślam ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja osobiście na kogoś miejscu to albo załatwiłbym sobie inną kategorię wojskową. A jeśli już bym był to bym #!$%@?ł to i miał spokój :) ale to tylko moje podejście.
@WiesniakzPowolania Rezerwistów powoływali od dawna - nic nowego. Cała afera jest o powoływanie cywili bo to coś nowego. Już choćby ta zmiana jest na tyle istotna, że mogliby coś opublikować na stronie, niezależnie od ilości przypadków. Wezwanych cywili na samym wykopie jest kilku. Nie we wszystkie wierzę ale w sumie to wojsko nie pochwaliło się ile zamierza wezwać, więc latają plotki od 200 osób do 200k osób xD Kierownik sieradzkiego WCRu sam
ale w sumie to wojsko nie pochwaliło się ile zamierza wezwać,


@L0s0wyL0gin: no trudno żeby wojsko publicznie się chwaliło danymi wrazliwymi. A plotki sa podkręcane przez ruskich. Na wypoku to ładnie chwyta to do zbiór autystów i wszelkiej masci odklejeńców na garnuszku mame nie potrafiących samodzielnie zmienić majtek ( ͡° ͜ʖ ͡°) A polityka informacyjna MON od zawsze była kiepska.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WiesniakzPowolania: małe szanse, bo jest wielu młodszych rezerwistów do powołania, a ja mimo wieku nawet nie jestem rezerwistą, bo nigdy oficjalnie nie poszedłem się przenieść do rezerwy, więc jestem zwykłym starym poborowym.
Już moja w tym głową, że w razie otrzymania powołania nie będę musiał się tam stawiać ;)