Wpis z mikrobloga

Taniej jechać szybciej ale dłużej czy wolniej ale krócej?

Dość często jeżdżę trasą, gdzie krajówką mam jakieś 40 km krócej niż ekspresówką i autostradą a czasowo wychodzi różnica ok 10-15 min ze względu na ruch, co nie jest jakąś dużą różnicą.

Mniej spalę jak będę jechał dłuższą trasą z prędkością 120-135 km/h czy krótszą ale z mniejszą prędkością?

#motoryzacja #podroze #podrozujzwykopem
  • 22
@scomander: w teorii najekonomiczniej jest jechać około 70-90km/h, przynajmniej w moim. Opór powietrza nie jest duży, z kolei jedziesz już na względnie wysokim biegu, a w wiadomo, że niskie są nieekonomiczne
@scomander: zależy czy jedziesz ze stałą prędkością czy co chwilę ograniczenia i światła


@ptasiek2: generalnie świateł brak, kilka miejscowości jest gdzie się jedzie 50

@scomander: To zależy czy na krajówce musisz się często zatrzymywać. Wyzeruj sobie licznik i sprawdź średnie spalanie na danym odcinku


@Hadoka: niestety nie mam licznika spalania, straciłem po wymianie radia
jeżeli krajówką płynnie 90, a nie co chwilę zwalnianie i przyspieszanie to będzie lepsze spalanie niż przy 120. Nie masz kompa pokładowego żeby sprawdzić dwie opcje spalania?


@SuperBasshunters: noo jak miałem stare radio to miałem komputer pokładowy, po wymianie go straciłem... ale pamiętam kiedyś, że przy 120 i lekkim gazie mi wyszło 4.2/100
@scomander: Ja czasami jadę 15km dłużej obwodnicą, czasowo wychodzi praktycznie identycznie ale 35 vs 50km. Spalanie jest zupełnie inne, 7.5 na obwodnicy, 9 przez miasto ale koniec końców jak policzyć na spalone litry przez kilometry wychodzi na korzyść miasta mimo większego spalania ;)
@SuperBasshunters: dałoby radę zejść, widziałem rekordy 3.8/100, sam nie próbowałem (albo się udało ale jak mówiłem nie pokazuje mi spalania). Auto to corolla IX 1.4 D4D.
Realnie tak ok 5, w trasie raz w 3 osoby na autostradzie przy odpowiedniej jeździe (120-130) wyszło 5.5/100 (sprawdzałem wtedy z dystrybutora tankując do pełna).

@Pangia: raz właśnie utknąłem na S-ce 2h bo ani w tą ani w tamtą bo zwężenie (S19 przed Rzeszowem).
@scomander: a to było od razu tak mówić, kupę czasu zjeździłem tymi drogami
jak nie trafisz na pały i emerytów w toyotach to dk77 jest bardzo elegancka do jazdy ale tylko do leżajska, później im dalej od niego tym gorzej a przed samym jarosławiem to już nieraz się jedzie 20-30 km/h, zwłaszcza latem jak na drogach jest więcej traktorów niż aut, tak do dębna jeszcze się w miarę fajnie jedzie a