Wpis z mikrobloga

Mirki, ma ktoś z Was system nawadniania ogrodu lub/i zbiornik na deszczówkę? Jak to wypada kosztowo na rok? Przymierzam się do montażu zbiornika 10m3 w celu oszczędności w nawadnianu trawnika i ogrodu. Sam zbiornik plastikowy z montażem to pewnie jakieś 15000 zł minimum. Jak to liczę to w ogóle nie wiem czy ta ekologia się opłaca. Trawy z 450-500m2.
Przy 2m3 na 100m2 to ten zbiornik wystarczy mi na jedno porządne podlanie. Teraz z 3 tygodnie w moim rejonie praktycznie nie pada, a jak pada to przecież nie będę korzystać ze zbiornika. Ile razy go napełnię i wykorzystam w okresie czerwiec-wrzesień? 5-6 razy? Dajmy nawet optymistycznie 10 - to mamy 100 m3 wody. Woda u mnie to 6 zł - to rocznie 600 zł oszczędności. Zbiornik się zacznie zwracać dopiero po 25 latach dopiero czy ja coś źle liczę?

#dom #budowadomu #ogrod #trawnik #ogrodnictwo #ekologia
  • 7
@kthxb: z opini osób które maja zbiornik na deszczówkę wiekszy niż 5m3 do podlewania trawnika/ ogródu drugi raz by już go nie zakładali ponieważ nie zdaje egazminu. Za mało deszczu aby z niego korzystac wtedy kiedy jest najbardziej potrzebny. W tych samych pieniądzach ma się juz studnie głębinową gdzie podlewasz kiedy chcesz. Za 10k zł to spokojnie wyjdzie Cie za studnie głebinową.
@Chris_Karczynski: Odnośnie datacji - 5k - tam wiem ze są, około roku trwało uzyskanie 4,2k z dotacji w moim przypadku. Teraz patrząc z doświadczenia czasu zbiornik jest ok dla podlewania warzyw w ogródku a nie trawnika, chyba ze masz do 100m2 trawnika. Przy wiekszych areałach i pieknym trawniku tylko własna studnia głebinowa. To że zabronia podlewania trawników z wodociągów to kwestia bardzo bliskiej przyszłosci.
Zbiornik na deszczówkę się nie opłaca.


@Chris_Karczynski: dlaczego, kwestia tego jak to zrobisz. Ja takowy mam w najbliższym czasie do montażu i uważam, że się będzie opłacał.
Jak nie będzie deszczu to zaleję go z studni i to nie jakieś głębinowej tylko klasycznej z kilku kręgów. Studnia ma niewielką wydajność ale między podlewaniami bez problemu napełnię nią zbiornik.