Wpis z mikrobloga

Zagadka - połączenie szeregowe, a regulacja obrotów.
Mam dwa wentylatory łazienkowe jakieś tanie z allegro chyba vents vk-01 mają napisane, że regulacja prędkośći tylko za pomocą tyrystorowego regulatora RS-1-400 ale wziąłem połączyłęm szeregowo do 220v i magia, działają mam wrażenie niemal tak samo mocno ale są cichsze z 3x i dla mnie tak może być, czy mogę tak zostawić czy coś się spali?
#elektryka #elektronika #elektroda #budujzwykopem #remontujzwykopem

Jeden wentylator od początku niezależnie jak podłączony co 20 sek ma jakiś 5 sekundowy przydzwiek, wkrzujacę, moze w jakies wibracje wchodzi ale w kazdej pozycji niezaleznie jak go trzymam to tak ma, to ciche jest ale denerwujace jak sie wsluchac, jakies rady? normalne? wentylatory nowe
  • 6
@Wiskoler_double: @Zgryd czy czasem ten tyrystorowy regulator nie działaby podobnie zmniejszająć napięcie na wentylatorach? i czy mogę założyć że skoro 2x14W to teraz pobierają razem tak jak 1? czyli z 15W? skoro mają o połowę mniejsze napięcie?
wziąłem połączyłęm szeregowo do 220v i magia, działają mam wrażenie niemal tak samo mocno ale są cichsze z 3x i dla mnie tak może być, czy mogę tak zostawić czy coś się spali?


@Biesiadnik: możesz. Uwaga producenta wynika stąd, że tego typu silnik wymaga dość specyficznego sposobu regulacji, ale obniżenie napięcia zasilania (a to właśnie zrobiłeś) jest jednym ze skutecznych sposobów.
Kiedyś miałem ukłąd, który obniżał obroty wentylatora, przez dołączenie (przekaźnikiem)