Wpis z mikrobloga

Media podały informacje, że w Jablanicy, miasteczko w północnej części Hercegowiny w Bośni i Hercegowinie powódź wypłukała masowe groby. Dopiski wszędzie brzmią: "Prawdopodobnie muzułmanów wymordowanych przez bośniackich Serbów". Od początku coś mi się nie zgadzało - tutaj moje wypłuczyny, ocene zostawiam Wam (w ingriszu):

http://www.piotrryczek.pl/blog/bosnia-floods-1992-1995-wartime-mass-graves-exposed-are-dead-for-sure-bosnian-muslims/

#powodz2014 #bosniadziwnykraj #serbia #balkan #wojna
  • 22
@sgflt: nie wiem czy ironia ale Serbowie ani biedni ani niewinni nie byli. Ale tutaj ewidentna manipulacja gdyż Serbowie najzwyczajniej w świecie nie mogli dokonać zbrodni. Chyba ktoś próbuje zamieść pod dywan wojnę Chorwacko-Boszniacką. A przecież chorwacki separatyzm w Hercegowinie i napięcia w dolinie Laswy będa nadal.
@Nero12: Już czytałem nawet takie "opracowania", gdzie wojska serbskie rzekomo miały wysadzić słynny most w Mostarze, więc takie teksty już też mnie nie dziwią.

Co do dążeń separatystycznych w BiH to moim zdaniem dążenia separatystyczne Chorwatów i Serbów w BiH są na podobnym etapie, chociaż Serbowie mają większy komfort ze względu na istnienie Republiki Serbskiej.
@wtf24: Myślisz? Skupioną większość etniczną Chorwaci posiadają prawie wyłącznie w południowej Hercegowinie. Pozostałe tereny są mocno wymieszane. A Republika Serbska wg mnie musi się odłączyć, kwestia czasu. Teraz jeszcze żywe jest stwierdzenie, że "niepodległość Republiki Serbskiej byłoby przyzwoleniem na dokonywanie czystek etnicznych w celu utworzenia państwa" z którym osobiście się zgadzam. Ale pragmatyzm musi w końcu wziąć górę.

W lipcu pewnie pojadę na Bałkany (waham się między powrotem do Donbasu) i
@Nero12: nic gorszego, niż powstanie Kosowa w regionie się już na pewno nie stanie, a Republika Serbska powinna być przyłaczona do Serbii (jako samo osobns państwo tego nie widzę). Co do czystek etnicznych to muzułmanie mieszkają też np w Sandżaku i jakoś sytuacja nie jest tam zaogniona, więc nie podejrzewałbym nagle jakiejś wielkiej rewolucji.

Bośnia dla mnie to Jugosławia w pigułce i dopóki to państwo w takiej formie będzie istnieć to
@wtf24: Mam an myśli, że RS w tym składzie etnicznym (90%+ Serbowie) powstała w wyniku czystek etnicznych.

Zdecydowanie Bośnia jest kluczem do choć częściowego zrozumienia Jugosławii. Dodatkowo rejony górskie zawsze charakteryzują się przez swoją izolację większym konserwatyzmem i radykalizmem. Pozwalają przewidywać pewne, bardziej ogólne zjawiska. I zgadzam się, że w taka Bośnia nie ma prawa bytu. Kantony są dobrym pomysłem dla terenów wymieszanych ale musi wg mnie nastąpić silna decentralizacja i
@Nero12: Wiem w jaki sposób RS powstała.

Co do decentralizacji - właśnie trochę się bym tego obawiał. Tu ludzie głosują wg narodowości i zbyt duże usamorządowienie może doprowadzić do eskalacji sporów etnicznych i niestety dla tych terenów potrzebny byłby rząd ponadnarodowy, znaczy nie patrzący na interes poszczególnych grup, a ogólny interes kraju.

Przede wszystkim głównym problemem BiH jest gospodarka, duże bezrobocie oraz skomplikowany system prawny (konstytucja BiH, która uniemożliwia jakiekolwiek zmiany
@wtf24: Moje podejście do gospodarki jest jasne ( ;) ) i wg mnie urynkowienie BiH z polityczną i ekonomiczną decentralizacją osłabiłoby tendencje narodowe. W tej chwili rząd centralny w Sarajewie częściowo redystrybuuje dobra co prowadzi do zwiększenia napięć (a dlaczego ci dostali a nie my, dlaczego oni, a urzednicy to w ogole kradna). Autonomia na poziomie jednostki (czyt. niskie podatki i praktycznie zerowe świadczenia socjalne na poziomie państwa) pozwoliłaby ludziom skupić
@Nero12: Moja sympatia do jednego z narodów ex-Yu też jest jasna, jak Twoje podejście do gospodarki ;)

Mi chodzi tylko o to, że jeśli to państwo ma istnieć to musi ono mieć spójne prawo na szczeblu centralnym i najlepszą opcją byłaby likwidacja FBiH, RS i jeden rząd centralny z silną autonomią poszczególnych kantonów.
@wtf24:

@Nero12:

Proponuję napisać do Reutersa general.info@thomsonreuters.com emaila, że jest u nich błąd na stronie i poprzeć to linkiem do bloga. Im więcej maili dostaną tym prędzej to poprawią.

Osobiście jestem za pozostawieniem status quo Republiki Serbskiej i mam nadzieję, że przez najbliższe 2 dekady to się nie zmieni. Ktoś musi mieć nad nimi jakąś kontrolę, ponieważ oni są na Bałkanach jednymi z najbardziej rozpasanych ludzi w swojej ignorancji wobec
@johny11palcow: Posłałem, dzięki za sugestie.

Co do RS, cóż. Centralizacja w niczym tu nie pomoże, jak Serbowie będą chcieli napisać swoją historię i tak to zrobią. Po drugie Boszniacy i Chorwaci robią to samo. Ja wiem, że to boli, też wolałbym aby kontynuowali wzajemne rozliczanie się (w końcu Serbowie jako jedyni przeprosili, i w Bośni i w Vukovarze) ale nic nie poradzimy na społeczne tendencje.

W lipcu jakoś. Ale jw nie
@Nero12: Hahahahah ja tam mam dziesiątki znajomych - od szczylów kilkunastoletnich, przez studentów, policjantów, profesorów, lekarzy, sklepikarzy, bezrobotnych a na emerytach kończąc :D

Jadę w tym roku dokładnie do Kosovskiej Mitrovicy do części serbskiej. Jak chcesz się załapać na sporo informacji z 1 ręki to proponuje Ci zapisać się na Mitrovica Summer University http://www.my-program.org/

To jest świetna okazja, żeby poznać tamtejszych ludzi, porozmawiać, dowiedzieć się faktów z pierwszej ręki, a przy
eraz jeszcze żywe jest stwierdzenie, że "niepodległość Republiki Serbskiej byłoby przyzwoleniem na dokonywanie czystek etnicznych w celu utworzenia państwa


@Nero12: Jaka ironia bo wypędzenie Serbów pomogło w powstaniu Chorwacji (:
@wtf24: Wydaję mi się że wchłonięcie RS do Serbii może być problematyczne z tego powodu że "klasa polityczna" straci pracę :) Moim zdaniem nikt się nie zgodzi na podział BIHu i wchłonięcie części przez złych Serbów.
@woodywoodpecker: Wiesz co... Serbowie w Krajinie święci nie byli, tez prowadzili czystki na Chorwatach i to niemałe aczkolwiek to co zrobił Gotovina to była zbrodnia wojenna. Ale za to z kolejnej strony "Burza" przerwała równie zbrodnicze oblężenie Bihacia. Niesamowite jak ta wojna jest nie-czarnobiała.
@Nero12: hmmm, co się stało to się nie odstanie, gównoburza już była, a teraz pozostał tylko pewien smrodek.

P.S.

Daj znać kiedy wybierasz się na Bałkany i jaki reportaż chcesz zrobić - odpowiednie osoby do tego można będzie znaleźć, zarówno wśród Serbów jak i Albańczyków, dorzucić można będzie do tego pozostałe mniejszości mieszkające na terenie Kosowa.