Wpis z mikrobloga

#typografia

Czym się różnią od siebie: #czcionka, #font, #krojpisma.

Większość już wie, że "czcionka" jest niepoprawnie używana. Czasem jest jednak jeszcze problem z "fontem" i "krojem pisma".

http://wizualny.wordpress.com/2013/05/20/czcionka-font-kroj-typeface-nazewnictwo/

Czasem jednak używamy słowa "czcionka" świadomie. I świadomie popełniając błąd.

Upowszechnienie w języku czcionki zamiast fontu sprawia, że nawet osoby z branży DTP posługują się czcionką na określenie fontu. Dlaczego tak się dzieje? Ma to miejsce najczęściej wtedy kiedy dochodzi do komunikacji z ludźmi z poza branży, czyli z klientem, osobami trzecimi, którzy nie koniecznie muszą wiedzieć co oznacza font, ale na pewno znają pojęcie czcionki. Czcionka jest zatem skrótem myślowym i to bardzo wygodnym, bo daje absolutną pewność porozumienia się z każdym a jak wiadomo język i komunikacja dążą do ekonomiczności. Czcionką posługują się nieraz osoby, które wiedzą, że ich rozmówca zna ten termin a mimo to w pewnych sytuacjach wolą użyć właśnie czcionki niż fontu. W tym przypadku ma to znaczenie raczej synonimiczne gdzie ciągłe używanie nazwy "font" może być stylistycznie niezręczne.


http://typografia-w-praktyce.blogspot.com/2012/04/czcionka-font-istotne-rozroznienie.html

Spróbujcie wytłumaczyć klientowi, że zrobicie mu wizytówkę jakimś fontem. Jak on chce "tą czcionkę".
Pobierz mk321 - #typografia



Czym się różnią od siebie: #czcionka, #font, #krojpisma.



Wi...
źródło: comment_vnhDNz0d074BxEOWVMCpSgkNBnSlRABq.jpg
  • 5
@WesolyGrabarz: Ale spróbuj napisać źle pod jakimś artykułem, to zaraz zlecą się #grammarnazi od typografii.

@wietnam67: "zmieni Pan trzcionkę" - ja tak miałem ;P

@pawzub: Niby tak. Ale cały mainstream typografów uważa inaczej. Język tworzą ludzie i go kształtują. Jeśli dużo osób używa jakiegoś słowa w niepoprawnym znaczeniu, kiedyś staje się poprawne - bo jest zrozumiałe dla większości. Zwłaszcza, że pierwotne znaczenie "czcionki" jest już historyczne.