Wpis z mikrobloga

O pracy dzieci w Wielkiej Brytanii w XVIII i XIX w.
Child Labor during the British Industrial Revolution

This article examines the historical debate about child labor in Britain, Britain’s political response to problems with child labor, quantitative evidence about child labor during the 1800s, and economic explanations of the practice of child labor.

Child labour

Industrialisation led to a dramatic increase in child labour. Professor Emma Griffin explores the dangerous, exhausting work undertaken by children in factories and mines, and the literary responses of writers including Charles Dickens and Elizabeth Barrett Browning.

Legislacja
[ #neuropa #neuropainformuje #pamietajtofirefly ]
Pobierz fir3fly - O pracy dzieci w Wielkiej Brytanii w XVIII i XIX w.
Child Labor during the...
źródło: comment_5VtxBiiGEykpXNMCw43hYKlz5Vqy6GnQ.jpg
  • 20
@fir3fly: Przydałaby się statystyka zgonów wśród dzieci w tym okresie. Argumentacja Misesa była taka, że dzięki zatrudnieniu:

setki lub tysiące dzieci – które byłyby umarły w poprzednich czasach – przeżyły i rosły

Jeśli tak faktycznie było i podczas rewolucji przemysłowej pojawiła się alternatywa dla śmierci, w postaci pracy w kopalni, to chyba spoczko.
@fir3fly: Nie zawiódłbym bardziej, gdybym zdążył edytować. Już pisałem o tym, że statystyki mogą być przekłamane przez zmianę "struktury" (produkcji i wieku) i to, że recorded as working != working. W małych zakładach pracy czy w zakładzie rzemieślniczym ojca dzieci mogły pracować, a nie być recorded as working, mimo iż pracowały. Większy udział dużych zakładów i opłacalności pracy w nich -> więcej recorded as working (to tylko przykład możliwości,
recorded as working != working

To trochę jak z wirusem HIV u homoseksualistów. Jako uzasadnienie większego odsetka podaje się czasami to, że częściej się badają. % wykrytych zakażeń != % zakażeń. Tak samo odsetek "wykrytej" pracy dzieci != odsetek pracy dzieci.
Już pisałem o tym, że statystyki

Historycy nie zajmują się chyba tylko analizowaniem oficjalnych statystyk?

Np. z braku hajsu

@Vealheim: trzeba by zatem porównać zarobki dzieci z epoki preindustrialnej (no chyba, że jednak dzieci wtedy nie pracowały?).

i rozwoju gospodarczego (dostępu do produktów i usług wpływających na standard życia).

Czyli ich byt polepszył się wskutek tego rozwoju, a nie samej pracy. Poza tym już #bylo wyżej.

Myślę, że każde zjawisko trzeba
@fir3fly:

Historycy nie zajmują się chyba tylko analizowaniem oficjalnych statystyk?

Nie, ale w zakresie w jakim ich praca na statystykach nie bazuje, poruszają się na gruncie sztuki i ich wnioski mogą być mocno dyskusyjne. Odnosiłem się do statystyk, ponieważ głównie na nich skupiła się dyskusja i to one mogą być chyba najsilniejszym w niej argumentem. Atakowanie wniosków niepopartych liczbami jest dla dziewczyn ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z
Pobierz V.....m - @fir3fly: 
 Historycy nie zajmują się chyba tylko analizowaniem oficjalnych...
źródło: comment_CDIBlcISixbxoFgxsSXqmAcn1avjqCm1.jpg
Odnosiłem się do statystyk, ponieważ głównie na nich skupiła się dyskusja i to one mogą być chyba najsilniejszym w niej argumentem.

Wyrywkowe statystyki (bo przecież nie istnieją dane o pracy dzieci przed rewolucją przemysłową AFAIK) zaserwowane bez wyjaśnienia raczej nie mogą być silnym argumentem na nic.

Hugh rzecze, podsumowując swoje rozważania o przykładzie brytyjskim

@Vealheim: Carolyn Tuttle zakończyła swój artykuł podobnymi wnioskami:

There are many opinions regarding the reason(s) for the
dokładnie w tych latach, w których brytyjski kapitalizm się rozwijał, ściśle w wieku nazwanym Rewolucją Przemysłową w Anglii, w latach od 1760 r. do 1810 r. ludność w Anglii podwoiła się

@Vealheim: na to złożyło się wiele czynników, np. spadek śmiertelności z powodu zmniejszenia intensywności epidemii, spadek średniej wieku, w którym zawierano związek małżeński (spowodowany zapewne wzrostem stopy życiowej). Wzrost po 1800 r. był jeszcze bardziej imponujący; nie bez znaczenia jest
Pobierz fir3fly - > dokładnie w tych latach, w których brytyjski kapitalizm się rozwijał, ści...
źródło: comment_JFohBdMH25TYJ9EcHpr4ZpNpjQfZYN33.jpg