Wpis z mikrobloga

jakbym kogoś zlapal na gorącym uczynku popełniania przestępstwa i miał dowody na to prxestepstwo to mam prawo go zatrzymać czy nie? powiedzmy np przywiązać do drzewa i zawiadomić sluzby
czy byłaby różnica pomiędzy deptaniem trawnika a morderstwem?
#prawo
  • 14
  • Odpowiedz
@wojtk: Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
  • Odpowiedz
@wojtk: mozesz, zarowno co do deptania trawnika (wykroczenie) jak i przestepstwa - pamietaj jednak o zacytowanych wyzej przeslankach. uzyte srodki powinny byc tez proporcjonalne, wiec jak przykujesz do slupa kogos kto wyrzucil niedopalek obok kosza to spodziewaj sie raczej sprawy w sadzie niz pochwaly ze strony Policji.
  • Odpowiedz
@CzolgoStopowicz:

a jaki artykuł mówi i wykroczeniach?


Art. 45 KPW rozszerza możliwość zastosowania art. 243 KPK na wykroczenia. Zatem sprawca wykroczenia również może zostać ujęty.

2 wymogi:

-zachodzi prawdopodobieństwo ukrycia się (po prostu ktoś próbuje uciekać)
-nie znamy tożsamości danej osoby i nie można jej ustalić (nam się nikt nie musi legitymować)

@wojtk: @wloczykij_96: @Adams_GA:

@Karoleer:

pamietaj jednak o zacytowanych wyzej przeslankach. uzyte srodki powinny byc tez
  • Odpowiedz
@Banaszek: jasne - masz racje rozwijajac moja wypowiedz, nawiazywalem do tego ze niestety czasami w praktyce zdarza sie przekonanie "ze skoro jestem chwilowo szeryfem to moge wszystko" co konczy sie sprawa o naruszenie nietykalnosci czy lekki uszczerbek - uzyc sily mozna, ale wlasnie chodzilo mi o to, ze powinno byc to rozsadne i proporcjonalne do samej podstawy ujecia obywatelskiego. inaczej zachowac sie powinno wobec zabojcy a inaczej przy wspomnianym smieceniu, inaczej
  • Odpowiedz