Wpis z mikrobloga

KRÓTKI PORADNIK DLA ZIELONEK INTO LINUXY I ZAKŁOPOTANYCH WYBOREM DYSTRYBUCJI:

1. Masz kilkuletniego laptopa/stacjonarkę i chcesz postawić na darmowy POWTARZAM DARMOWY system zamiast szpiegującego Windowsa?
2. Nie jesteś pewien co wybrać, by dobrze zacząć przygodę z jąderkiem Linuxa?
3. Chcesz, by wszystko działało szybko i sprawnie?
4. Zależy Ci na tym, aby nowy system wyglądał podobnie do Windowsa?
4,75 Chcesz mieć szacun na dzielni i rwać laski przez podryw na Archa?
6. Nie pogardzisz dostępem do prawie każdego programu wydanego na jakąkolwiek dystrybucję?
7. Nie jesteś AMEBĄ UMYSŁOWĄ i masz IQ większe od swojego buta?
8. Nie pogardzisz możliwością prawie całkowitego dopasowania systemu pod siebie?
9. Lubisz zielony kolor i górę Kilimandżaro?

Jeśli spełniasz 0 i więcej punktów, to super się składa BUM BUM BUM. Mam tu dla Ciebie super dystrybucję opartą na legendarnym w linuksowym środowisku Archu Linuxie. Postrach Ubunciarzy, Mintowców i Debianowców. Fedora nawet ze swojej nory nie wychodzi.

>>>>>> TO MANJARO XFCE <<<<<<


Jest szybka jak Arch Linux, ma repozytorium z Arch Linuxa i ma świetny instalator, dzięki, któremu nawet małpka kapucynka z jednym okiem ją zainstaluje. Ale to nie wszystko, ma też świetny system aktualizacji sterowników i jąder. Nie bądź ofiarą - zainstaluj Manjaro!

Strona dystrybucji - ENG
Polska strona i forum

AvalonYuuna - KRÓTKI PORADNIK DLA ZIELONEK INTO LINUXY I ZAKŁOPOTANYCH WYBOREM DYSTRY...

źródło: comment_kGmzSVnIlW04UeUofMmuBa8Z2jyB1qLl.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
@CaptainBryant: Hej, ale nie mówimy o "zielonym" ;). Mówimy już o doświadczonym użytkowniku linuxa - moim zdaniem odsuwanie usera od linii komend jest wadą OS.
Z tym posiadaniem wiedzy bym wziął na wstrzymanie. Jeżeli ktoś się uprze i zna angielski, to moim zdaniem nie ma żadnego problemu by postawić / utrzymywać dowolną dystrybucję (zakładając, że mówimy o człowieku, który nie przewraca biurka do góry nogami z powodu jakiegoś błędu w systemie).
  • Odpowiedz
@AvalonYuuna: Zachęcanie linuksowych zielonek do zaczynania od Manjaro [czy jakiegokolwiek distro pokrewnego] jest w sporej części przypadków super taktyką do zniechęcenia ich raz na zawsze do dłubania w systemach linuksowych.
Dla zielonek najlepsze są distro nie tylko proste, szybkie bla bla bla, ale przede wszystkim - przewidywalne i stabilne jak skała. Czyli *bunciaki LTS i wszelkie ich pochodne, wynalazki rpmowe jak Rosa, a nie rzucanie na głęboką wodę do ciągłej distro,
  • Odpowiedz
Słowem - kluczem jest tutaj distro typu rolling - przeznaczone dla maniaków nowości i pasjonatów, ale nijak niedające tego, co Zwykły User ceni nade wszystko - świętego spokoju.


@dreniiu: Tak by było w każdym innym świecie, oprócz linuxowego. Rolling releases mają ogromną zaletę, ponieważ błyskawicznie (jak na świat linuxowy ofc :D) naprawiają bugi. W dystrybucjach, które wychodzą raz na jakiś czas, tego nie ma - każdy kto miał linuksa w latach,
  • Odpowiedz
@zerozero7: Ale czemu podajesz jakieś argumenty historyczne, pamiętające czasy Mandrake? ;)
Obecnie, postawiony nawet ten dość leciwy *buntu 14.04 [a 16.04 już za rogiem!] powinien obsłużyć cały sprzęt Zwykłego Usera i niegenerować przy tym żadnych szczególnych problemów/błędów, poza ewentualnymi lukami bezpieczeństwa - które są łatane na bieżąco w ramach systemu repo.
No chyba, że za grupę docelową weźmiemy tutaj grupę nerdów mających czas na zabawy typu LFS... no ale ciężko ich
  • Odpowiedz
Jako były użytkownik minta i obecny manjaro mogę zarzucić kilka różnic.
Obsługa sprzętu mocno na korzyść manjaro. Bez problemu obsługuje port fastcharge w msi i bez problemu można zainstalować bumblebee.
W manjaro jest fatalna obsługa wielu ekranów, ale po kombinacjach można jakoś to ustawić. W mincie działa prawidłowo, występuje jedynie mało zauważalny bug z cieniem paska.
W manjaro jest mniej klepania w terminalu (potwierdzone info).
Manjaro w praktyce instalujesz, aktualizujesz, używasz. Mint
  • Odpowiedz
@dreniiu: Ponieważ w przypadku gdy wyskoczy podobny przełom, to pewnie będzie identyczna drama w wykonaniu tzw. "fixed release". Oprogramowanie używane przez Linuxy jest dość zabugowane, bugi są naprawiane w nowych wersjach (nie starych). Ja osobiście nigdy nie spotkałem się z jakąś zadymą z niestabilnością w używaniu Archa, więcej - mam znajomych, którzy trzymają ten sam system przez kilka lat bez żadnych problemów.

Oczywiście znam też przypadki, że przez nieogarnięcie użytkownika (albo
  • Odpowiedz
@AvalonYuuna: Potrzebuje pomocy. Zainstalowałem te całe Manjaro na laptopie. O ile na pc to fajnie chodziło, o tyle na laptopie, jak Octopi zainstalował aktualizacje, muł straszny. Pomożesz?
  • Odpowiedz
@AvalonYuuna: zainstalowalem dzieki temu wpisowi, zajelo mi to ze 2-3 godziny, zeby wszystko ogarnac i odpalic przegladarke. zupelnie nie wiem jak to sie je jeszcze, ale widze, ze mi normalnie chodza filmiki na youtubie, wiec jestem zadowolony :D
  • Odpowiedz