Wpis z mikrobloga

Każdy z nas ma gdzieś w szafce, w pudełku po butach lub starych albumach zdjęcia...ale nie takie z komunii maj 1992.
Gdzieś w domowych archiwach leżą foty stare, zapomniane. Nikt z rodziny nie pamięta kto na nich jest, gdzie było robione i z jakiej okazji. Bezimienne twarze krzyżujące swoje losy z naszą rodziną dziesiątki lat temu.

Niektóre z tych zdjęć potrafią być dziwne,klimatyczne, ciekawe, zaskakujące, wyjątkowe...

A może by się tak nimi podzielić? Ja mam takich kilka... ale na sam początek wybrałem najlepsze jakie znalazłem.

Postanowiłem założyć tag #zapomnianyalbum . Podzielcie się ciekawymi #zdjecia ze swojej kolekcji jeśli takie macie. Wybierzcie te najciekawsze, które mają według Was w sobie "to coś" i opiszcie paroma słowami. Ja zacznę...

To zdjęcie zostało odnalezione u mojej matki chrzestnej - siostry mojego ojca która stała się spadkobierczynią zdjęć po dziadkach. Nikt nie potrafi rozpoznać kto wtedy zmarł, na co i kim są ludzie naokoło. To nie jest istotne. Niesamowita gra światła, dość niespotykana głebia ostrości i kontrast jak na tamte czasy sprawiają że zdjęcie od razu budzi grozę i niepokój. Przyjrzyjcie się dwóm dziewczynkom po lewej stronie, kobiecie w centrum kadru oraz starszej pani w chuście.. mnie przechodzą ciary na plecach... całego smaczku dodaje "coś" zawieszone na krzyżu. Jakby pochylało się nad zmarłym chłopcem. Tutaj nie ma #photoshop czysty skan.

Przepraszam za spam tagami. Robię to jednorazowo aby pomysł dotarł do jak największej rzeszy Mirabelek i Mirków. Może się przyjmie.
#fotografia #fotografiaanalogowa #creepy #creepystory #starezdjecia
beroslaw - Każdy z nas ma gdzieś w szafce, w pudełku po butach lub starych albumach z...

źródło: comment_llF3NvjoFlAh7LQkMxs9eTdbNykSIpFq.jpg

Pobierz
  • 102
  • Odpowiedz
@beroslaw: Kiedyś ludzie na wsiach mieli takie surowe wyrazy twarzy, to było spowodowane tym że bardzo ciężko pracowali i było to widać w ich genach nawet u dzieci, z czasem gdy na roli stawało się lżej te różnice się zacierały z mieszkańcami miast, choć nadal można to zauważyć.
  • Odpowiedz
@beroslaw: Kilka lat temu przyłapałam moją babcię (85 lat) jak podkłada do pieca stertą starych zdjęć. Około 50 szt. fotografii udało mi się ocalić, chociaż babcia niechętnie mi je oddała. Założyłam wówczas album z myślą tylko i wyłącznie o tych zdjęciach. Niestety w większości są na nich osoby, których nie znam a 1/3 to osoby leżące w trumnach, w tym dzieci. Najchętniej wrzuciłabym tu cały ten album, ale wrzucę zdjęcie, które
KingRP - @beroslaw: Kilka lat temu przyłapałam moją babcię (85 lat) jak podkłada do p...

źródło: comment_5SRxNQAwHzYZ5CHRHk2oHZQZN4uj3Dw9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Coś czuję, że masz skłonności do mitycznego traktowania prostych spraw. W moim przekonaniu zdjęcie wcale nie jest tak stare, myślę że są to lata 50' XX w. Dlaczego tak sądzę, bo mam w swojej kolekcji zdjęcia rodzinne i rzeczy, które mają na sobie bohaterowie tegoż zdjęcia są bardzo podobne do tych które ja widziałem na fotografiach z tamtego okresu.


@salvatore: Mam nadzieję, że nie jesteś historykiem.
Owszem takei zdjęcia wykonywano w
  • Odpowiedz
@centryfuga:
Przecież @salvatore napisał, że 50-te nie dlatego, że ma podobne zdjęcie, tylko dlatego że na jego zdjęciach z lat 50-tych ludzie są podobnie ubrani.
Mnie też te ubrania wyglądają na czasy tuż po wojnie - zwłaszcza krawat na wsi był rzeczą rzadko spotykaną przed wojną. Choć oczywiście niewykluczoną.
  • Odpowiedz
@qoompel: i z tym się zgodzę.Klimat jest niepowtarzalny, ale trzeba przyznac że te weselsze też się zdarzają i mają swój urok. Owszem na pogrzebie mojej mamy pare lat temu tez były wykonane zdjęcia, może z pięć raptem. Żadne pozowane ot uchwycenie chwili i myślę że nie ma w tym nic złego.

@KingRP: szkoda że babcia popaliła cenne rzeczy. z reguły albumy są najcześciej wynoszone z płąnacych mieszkań tutaj było odwrotnie
  • Odpowiedz
@centryfuga: Bo jak się nie ma żadnych danych, to jakieś założenia trzeba przyjąć, ale nic tu pewne nie jest.
Wszyscy inni mają typowo wiejskie stroje, ci trzej panowie, a zwłaszcza ten pan w środku - bardziej miejski i zadbany. Teraz możemy sobie spekulować, czy on pochodzi ze wsi, mieszka w mieście i przyjechał na pogrzeb kogoś z rodziny - jeśli tak, to też raczej powojenna kolej losu, bo przed wojną ludzie
  • Odpowiedz
@beroslaw: nie wiem czy ktoś będzie zainteresowany i na ile to tyczyć się będzie tego konkretnego zdjęcia ale parę szczegółów dlaczego te stare zdjęcia mają taki klimat:
- Dziwne odcienie: w tamtych czas stosowało się emulsje ortochromatyczną, która była nieczuła na kolor czerwony (a i inne kolory nie do końca widział tak jak powinien) [można było nawet wołać klisze przy czerwonych żarówkach]. Dlatego niektóre rzeczy wyglądają dziwnie bo czerwony nie "mapuje"
  • Odpowiedz