Wpis z mikrobloga

Każdy z nas ma gdzieś w szafce, w pudełku po butach lub starych albumach zdjęcia...ale nie takie z komunii maj 1992.
Gdzieś w domowych archiwach leżą foty stare, zapomniane. Nikt z rodziny nie pamięta kto na nich jest, gdzie było robione i z jakiej okazji. Bezimienne twarze krzyżujące swoje losy z naszą rodziną dziesiątki lat temu.

Niektóre z tych zdjęć potrafią być dziwne,klimatyczne, ciekawe, zaskakujące, wyjątkowe...

A może by się tak nimi podzielić? Ja mam takich kilka... ale na sam początek wybrałem najlepsze jakie znalazłem.

Postanowiłem założyć tag #zapomnianyalbum . Podzielcie się ciekawymi #zdjecia ze swojej kolekcji jeśli takie macie. Wybierzcie te najciekawsze, które mają według Was w sobie "to coś" i opiszcie paroma słowami. Ja zacznę...

To zdjęcie zostało odnalezione u mojej matki chrzestnej - siostry mojego ojca która stała się spadkobierczynią zdjęć po dziadkach. Nikt nie potrafi rozpoznać kto wtedy zmarł, na co i kim są ludzie naokoło. To nie jest istotne. Niesamowita gra światła, dość niespotykana głebia ostrości i kontrast jak na tamte czasy sprawiają że zdjęcie od razu budzi grozę i niepokój. Przyjrzyjcie się dwóm dziewczynkom po lewej stronie, kobiecie w centrum kadru oraz starszej pani w chuście.. mnie przechodzą ciary na plecach... całego smaczku dodaje "coś" zawieszone na krzyżu. Jakby pochylało się nad zmarłym chłopcem. Tutaj nie ma #photoshop czysty skan.

Przepraszam za spam tagami. Robię to jednorazowo aby pomysł dotarł do jak największej rzeszy Mirabelek i Mirków. Może się przyjmie.
#fotografia #fotografiaanalogowa #creepy #creepystory #starezdjecia
Pobierz
źródło: comment_llF3NvjoFlAh7LQkMxs9eTdbNykSIpFq.jpg
  • 102
@galaxie500 @bulekk123 @whiteglove @Grzesiek_astronaut @grodzimil @Urbann @kmysza @akwajuk21 @jamtojest @Alfredox @ZajebbcieTrudnyNick @donn_pedro @InsaneMaiden @borysszyc - cieszę się że pomysł się spodobał, nie spodziewałem się takiego odzewu. Z miłą checią zobacze co tam macie ciekawego. Mam jeszcze pare wyrózniających się, nie tylko z pogrzebów i też będę sukcesywnie zamieszczał.

@sveg - też wygląda mi na przedwojenne ale jaka to była data w przyblizeniu tego nie wie nikt.

@salvatore - niekoniecznie, kiedyś zdjęcia wykonywano
Ten wysoki pomnik w tle jest dość charakterystyczny


@jedzgruszki: to nie jest duży pomnik tylko fragment drewnianego(?) krzyża nagrobnego/pogrzebowego z nałożonym jakimś materiałem (chyba czarnym). Chyba że mówimy o czymś zupełnie różnym?
@beroslaw: Coś czuję, że masz skłonności do mitycznego traktowania prostych spraw. W moim przekonaniu zdjęcie wcale nie jest tak stare, myślę że są to lata 50' XX w. Dlaczego tak sądzę, bo mam w swojej kolekcji zdjęcia rodzinne i rzeczy, które mają na sobie bohaterowie tegoż zdjęcia są bardzo podobne do tych które ja widziałem na fotografiach z tamtego okresu. Natomiast pozowanie do tego typu zdjęć w tamtym okresie czasu było
@salvatore: nie, nie mam takich skłonności - ot kiedyś czytałem wywiad z najstarszym fotografem w Łodzi który właśnie tak samo to przedstawiał jak ja teraz. co do lat zrobienia zdjęcia - możemy tylko strzelać nic więcej. ubiór w żaden sposób nie jest charakterystyczny poza tym że mówi o tym że zdjęcie jest stare. Tak, klasyczna fotografia ale fotograf popisał się - oczywiście moim zdaniem sporą dawką umiejętności - dobre światło pewnie
@beroslaw: Czym się popisał? Tym, że słońce świeciło z prawej strony fotografowanych postaci? Tym, że najprawdopodobniej użył stałej ogniskowej, bo w tamtych czasach obiektywy zmiennoogniskowe były trudno dostępne.To był zwykły klik ludzi, którzy przyszli na pogrzeb. I o tej "mistyce właśnie mówię", tj. dorabianie splendoru do zwykłych rzeczy. Ale skądinąd też tak się je sztukę, najpierw trzeba zmajstrować a potem dorobić filozofię. xD
@beroslaw: Przerażają mnie zdjęcia sprzed wielu lat przedstawiające ludzi wykonujących nawet prace codzienne, szczególnie na wsi. Smutne, zmęczone życiem twarze, przygarbiona sylwetka, spracowane ręce, często przygnębiony wzrok wpatrzony w obiektyw...

Postaram się wrzucić jakiś skan.

P.S. Zdarzają się przypadki, że niektórzy robią zdjęcia na pogrzebach w obecnych czasach.