Wpis z mikrobloga

5 157 - 1 = 5 156

Tytuł: Drwal
Autor: Michał Witkowski
Gatunek: powieść kryminalna
★★★★★★★

Główny bohater (alter ego autora) wyjeżdża na zimowy urlop nad polskie morze, gdzie zatrzymuję się w leśniczówce tytułowego Drwala. Postać tajemniczego samotnika na tyle go zaciekawia, że zaczyna prowadzić dziennikarskie śledztwo, by odkryć jego historię. Dopomaga mu w tym miejscowy menelik Mariusz (zwany pieszczotliwie Lujem).
Całość jest reklamowana jaka powieść kryminalna choć to bardziej parodia gatunku. Zabójstwa nie ma, główny bohater to nie twardy glina a zniewieściały homoseksualista, do pomocy zamiast dr. Watsona ma wspomnianego Luja. Całość zaś osadzona jest tandetnej rzeczywistości polskiego wybrzeża.
Niemniej czyta się to fajnie, postacie są wyraziste i pełne życia, język jest lekki i przyjemny, całość pełna jest niewymuszonego często autoironicznego humoru.
Wypada wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy, Główny bohater jak wspomniałem to gej, co wpływa na sposób w jaki widzi i opisuje inne męskie postacie. Ja jestem raczej tolerancyjny, ale czytanie tych akurat fragmentów nie sprawiało mi jakiejś przyjemności. Jeśli ktoś ma alergię na takie motywy to niech sobie lekturę po prostu odpuści.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_cMKyiGyabHFOQ2ya9PqQrsxYieDNlUOf.jpg
  • 4
@robertvu: mam dziwne wrazenie, ze pomimo tytulu i autora, czytalismy dwie rozne ksiazki i zwrociles uwage na aspekty, ktore dla mnie sa na maksa nieistotne i to nie one stanowily o odbiorze ksiazki i prawde mowiac ciesze sie, ze to co wypunktowales dla mnie nie istnialo :)
@dirtz: Jeśli pijesz do ostatniego akapitu, to cóż każdy ma inną wrażliwość. Nie traktuje tego elementu jako wady (w sumie pasuje to do charakteru postaci), ale jeśli kogoś takie elementy brzydzą to niech lepiej jest świadomy w co się może władować.
@robertvu: bajer polega na tym, ze gdyby mnie ktos zapytal o Drwala, to moj opis ksiazki za #!$%@? by nie przypominal tego co umiesciles. Nawet bym nie wpadl na to zeby nazwac to kryminalem. Juz #!$%@? ze nawet nie wspomniales, ze glowny bohater jest pisarzem. Jest tez specficznym narkomanem. (Dobry research forum hyperreal ze strony autora ksiazki). Jestem gejem. Ojejku, to mialo jakis mocny zwiazek z ksiazka? Bo patrz, ostatnia rzecz