Wpis z mikrobloga

Mirki, właśnie wczoraj wróciłem ze szpitala pod 5 dniach leczenia odmy samoistnej. Powrót po 3 latach, pierwszy raz uszkodziłem płuco na siłowni zwiększając ciężar na ławeczce do 85 kg, teraz uszkodziłem po 2 miesiącach pracy w lesie:P Przykre to jest jak facet będący w sile wieku, musi się oszczędzać i unikać ciężarów 60 kg w górę. Ogólnie przez 0,5-1 rok muszę na siebie uważać jeśli chodzi o wysiłek i podnoszeniu czegokolwiek.

Plus jest taki ,że jestem ekspertem od diagnozowania odmy samoistnej. Drugi plus jest taki ,że saturację na jednym pracującym płucu miałem 99:P Ogólnie ja odmę przechodzę dziwnie, bo nie jest mi kompletnie duszno, tylko boli mnie lewa ręka i np. przy skakaniu czy chodzeniu po schodach czuje jak mi coś skacze w klatce.

Wystąpi u mnie trzeci raz i idę na operacje. Mam nadzieje ,że po niej nie będzie już nawrotów.

Minus jest taki ,że jako mechanik poświadczający nie mogę teraz latać przez jakiś czas :(

Są tu osoby które mają taką samą przypadłość? Jaki sport uprawiacie?

#odma #zdrowie #lekarz
  • 48
@d1ck: Rzeczywiście. Jeśli nie miała operacji, to nie bardzo wiem, co miało by dawać takie negatywne efekty?

Ani zakładanie drenu, nie jest tak inwazyjne, by dawać bóle po kilku miesiącach, jak i duszności powinny ustąpić, jeśli płuco się poprawnie rozprężyło. Nie pocieszyłeś w każdym razie :-(

Zdrowia dla partnerki!
Witam
W maju 2016 r. miałem VATS (wideotorakoskopia) - usunięcie fragmentu lewego płuca + pleurodeza mechaniczna. Wcześniej w latach ok. 2015-2016 około 4-5 epizodów samoistnej odmy - zawsze to były małe odmy nie wymagające drenażu i ingerencji, które po ok. 3 tygodniach zawsze się wchłaniały. Aż w końcu zdecydowałem się na VATS z nadzieją, że zapomnę a tutaj ok. 3 tyg. temu znajome kłucie w boku i bulgotanie w klacie - zrobiłem
@Malcin85 Na samym początku zapadały mi się płuca na przemiennie raz lewe a raz prawe ze 4 albo 5 razy tylko w szczycie, i leczenie tak jak u ciebie polegało na oszczędzaniu siebie w późniejszym terminie zapadło mi się całkowicie prawe i miałem operacje VATS następnie po 2 może 3 miesiącach to samo na lewym i te operacje załatwiły sprawę na dłużysz czas ale po 2 latach zapadło mi się znowu prawe
@Bartek19980326: i co teraz możesz robić ?
Ja miałem pierwszą odme w 2019 19 grudzień leżałem trudne 6 dni wyjrli drena i 31 grudnia do domu.Po 4 miesiącach nic nierobienia dziwnie się czułem płuco i pod koniec dnia czułem dziwnie gdy wstałem rano czułem odme 10 dni leżenia i nic przenieśli mnie do Rabki gdzie miałemoperacje terakoskopie ale nadal była mała dziurka i problemy z rozprężeniem to kolejna operacja cięcie 16
Cześć, mieliście może operacje z obu stron? W moim przypadku cięcie klatki piersiowej i „przyklejanie” płuca z lewej oraz prawej strony. Średnio dwa razy w roku pękają pecherzyki z lewej strony płuca i wiadomo jest ciężko przez pierwsze kilka dni.
Halo Mirki są tu odmowcy ? U mnie trochę dalej przeboje z lewą stroną. Po krótkim epizodzie w 2019 z małą odmą która się niby wchłonęła było załóżmy, że ok, ale po tym krótkim epizodzie nawrotowym zacząłem po dłuższych spacerach lub staniu w pionie pieczenie z tyłu pod łopatką. Są dni, że jest lepiej, są dni, że jest gorzej. W 2021 r. zrobili mi kontrolną tomografię i w miejscu gdzie miałem resekcję