Wpis z mikrobloga

W jakiej książce z filozofii znajdę rozważania na temat celu życia. Wiem, ze praktycznie każda o tym jest, ale szukam takiej gdzie nie będzie to przedstawione ani w sposób religijny ani sposób np. nietzschego. Cieżko mi wytlumaczyć o co tak naprawdę mi chodzi, ale może ktoś ma jakiś pomysł(taki złoty środek) #filozofia #ksiazki
  • 24
@weeego: Wydaje mi się, że w kwestii udowadniania istnienia czy nieistnienia Boga jest to co najwyżej próba... Kant to czysta logika, fakt. Ale swoje dogłębne i w miarę domknięte teorie koncentruje na detalach jakichś filozoficznych dziedzin. Warto sobie poczytać o moralności w jego systemie filozoficznym. Choć i tak Nietzsche jest mi najbardziej bliski... Co ciekawe krytykiem Kantyzmu był Schopenhauer, gdzie głównym argumentem przeciwko Kantowi było "zbyt formalne uporządkowanie". ( ͡º
@WojciechModestAmaro: Nieistniejąca to rzecz obiektywnie. Bo jeżeli chodzi o indywidualizację tych pojęć, można stwierdzić ich istnienie. Po prostu nie ma jednego, uniwersalnego sensu. Chociaż zapadło mi w pamięć, że niektórzy biolodzy twierdzą, iż "życie samo w sobie jest jakimś sensem". Dla jednego sensem jest praca, dla drugiego pieniądze, dla trzeciego co innego... A jeżeli ktoś odczuwa frustrację z tego powodu, to cóż... Niech żyje intensywniej ;)