Wpis z mikrobloga

[ # rozdajo]

Domowe wino daktylowe - półsłodkie

Składniki na 10 L nastawu:
- 1 kg daktyli
- skórka z 1 pomarańczy bez albedo*
- 10 g regulatora kwasowości
- 1,5 kg cukru
- drożdże winiarskie Enovini BROWIN
- 4 g pożywki dla drożdży
- pektoenzym

Przepis:
Rozdrobnij dokładnie daktyle lub zastosuj pektoenzym. Zalej je 2 L wrzącej wody. Odczekaj do wystudzenia.

Po osiągnięciu temperatury pokojowej dodaj do nastawu drożdże. Powstałą masę pozostaw na 3 dni do fermentacji.

Po tym czasie przecedź i dodaj skórkę pomarańczy. Cukier rozpuść w niewielkiej ilości wody. Uzyskany syrop cukrowy wraz z pożywką dodaj do mieszanki.

Uzupełnij wodą do poziomu 10 L i pozostaw do dalszej fermentacji.

Wino nadaje się do spożycia już po 6 miesiącach.

Protip
Dziadek Kazik radzi jak sprawdzić, czy wino zakończyło fermentację:
plastikową butelkę napełnij w 3/4 winem i szczelnie zamknij. Pozostaw na 12 godzin w ciepłym miejscu - pod podusią, albo przy kaloryferze albo... przy babci Wandzi. Po tym czasie odkręć butelkę, jeżeli zrobi tssssss, to znaczy, że teraz, to jeszcze nie teraz. Wino kończy fermentację, kiedy przestaje do nas mówić.

_*albedo - białe części przy skórce, które nadają alkoholowi - niestety - bardzo gorzki smak.

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!_




#browin #przepisy #winodomowejroboty #pijzwykopem
Pobierz Browin - [ # rozdajo]

Domowe wino daktylowe - półsłodkie


Składniki na 10 L na...
źródło: comment_7vMl3XBISGzbFROs3GzpqfoJXxS7kwwc.jpg
  • 102
@Gimbazjon303: oj zostaw stewie! ma tki posmak, że szkoda wina. Lubisz słodkie i mocne, czy słodkie? Bo jak słodkie to ksylitol i to ten kukurydziany (w żadnym wypadku brzozowy), a jak słodkie i mocne to wystarczy cukier ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Browin: Ale zwykły cukier to chyba już po fermentacji? :)
Dosładzałem czasem ksylitolem ale tym brzozowym, ile mi zostało jeszcze czasu? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Czegoś się dzisiaj w takim razie nauczyłem :)
Obczaje ten kukurydziany, macie w sklepie maybe?
@Gimbazjon303: nawet jak po fermentacji dodasz cukier to drożdże i tak poczują pożywionko i zaczą znów żyć (nie za każdym razem oczywiście, bo one jak i ludzie, gdy już umierają to na śmierć, ale długo się skubańce trzymają).

Ergo: wino jest i słodsze i mocniejsze przy cukrze, ksylitol sprawia, że jest słodsze.

bardzo słodkie to?


@xhxhx: skad oni maja wiedziec?

Kiedys wrzucili przepis na piwo, z ktorego piwo nie mialo prawa wyjsc.

http://www.wykop.pl/wpis/20820299/domowe-piwo-pale-ale-skladniki-na-20-litrow-piwa-s/

Ergo: wino jest i słodsze i mocniejsze przy cukrze, ksylitol sprawia, że jest słodsze.


@Browin: albo to jest jakies niedopowiedzenie, albo ja czegos nie wiem. Sugerujesz ze dodatek cukru (sacharozy) do fermentacji sprawi ze wino stanie sie w jakimkolwiek stopniu slodsze?
@Wafellini:

albo to jest jakies niedopowiedzenie, albo ja czegos nie wiem. Sugerujesz ze dodatek cukru (sacharozy) do fermentacji sprawi ze wino stanie sie w jakimkolwiek stopniu slodsze?

Napisali wyraźnie w tym samym poście: cukier = mocne i słodkie, czyli posłodzisz, ale dopiero jak wyfermentuje do oporu. Ksylitol = słodkie, bo nie karmi drożdży.
Serio tego nie rozumiesz, czy się czepiasz na siłę?
@Wafellini: piwowarstwem zajmujemy się 1,5 roku i jak najbardziej przyznajemy się do błędów. Zresztą jak sam zauważyłeś post nie został skasowany, aby piwowarzy uczyli się też na błędach, które osobiście popełniamy. Masz też pewnie rację, że piwo nie miało prawa wyjść, natomiast wyszło i dlatego post został udostępniony. Nigdy nie podajemy przepisów, których wcześniej nie sprawdziliśmy.

Niejednokrotnie jest to robione metodą prób i błędów i domowymi sposobami. Nasza piwowarka jest pasjonatką,