Wpis z mikrobloga

[ # rozdajo]

Domowe wino daktylowe - półsłodkie

Składniki na 10 L nastawu:
- 1 kg daktyli
- skórka z 1 pomarańczy bez albedo*
- 10 g regulatora kwasowości
- 1,5 kg cukru
- drożdże winiarskie Enovini BROWIN
- 4 g pożywki dla drożdży
- pektoenzym

Przepis:
Rozdrobnij dokładnie daktyle lub zastosuj pektoenzym. Zalej je 2 L wrzącej wody. Odczekaj do wystudzenia.

Po osiągnięciu temperatury pokojowej dodaj do nastawu drożdże. Powstałą masę pozostaw na 3 dni do fermentacji.

Po tym czasie przecedź i dodaj skórkę pomarańczy. Cukier rozpuść w niewielkiej ilości wody. Uzyskany syrop cukrowy wraz z pożywką dodaj do mieszanki.

Uzupełnij wodą do poziomu 10 L i pozostaw do dalszej fermentacji.

Wino nadaje się do spożycia już po 6 miesiącach.

Protip
Dziadek Kazik radzi jak sprawdzić, czy wino zakończyło fermentację:
plastikową butelkę napełnij w 3/4 winem i szczelnie zamknij. Pozostaw na 12 godzin w ciepłym miejscu - pod podusią, albo przy kaloryferze albo... przy babci Wandzi. Po tym czasie odkręć butelkę, jeżeli zrobi tssssss, to znaczy, że teraz, to jeszcze nie teraz. Wino kończy fermentację, kiedy przestaje do nas mówić.

_*albedo - białe części przy skórce, które nadają alkoholowi - niestety - bardzo gorzki smak.

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!_




#browin #przepisy #winodomowejroboty #pijzwykopem
Browin - [ # rozdajo]

Domowe wino daktylowe - półsłodkie


Składniki na 10 L na...

źródło: comment_7vMl3XBISGzbFROs3GzpqfoJXxS7kwwc.jpg

Pobierz
  • 102
@Browin: klaruje się właśnie elegancko, bardzo szybko opada osad, ale jest też go dosyć dużo - zależy też ile miąższu przeciśnie się przez sitko. Robiłem wcześniej jedno wino z samych bananów, gotując je wraz ze skórkami i fermentując przefiltrowaną 'zupę', ale skórki dały za dużo goryczki jak na mój gust. Tym razem więc dodałem połowę skórek, figi* i już na cichej fermentacji jest dosyć klarowne i zaczyna bardzo przyjemnie pachnieć:)

*tak,
@Browin: Ja bym w tym słoiku domowy malinowy kompocik trzymała () nigdy nie bawiłam się w nalewki/wina. Warto? Warto w małym mieszkaniu 60 mkw? Gdzie pomieszczę te wszystkie akcesoria?
@Browin: a nie wiem, eksperyment! choć przepis wydaje się być sprawdzony, więc liczę, że będzie pijalne
a jak nie, to do gara i grzejemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
O malinach z figami bym nie pomyślał, ale brzmi miło - dopisałem sobie do listy todo

@Hannahalla: do nalewki wystarczy właśnie słoik, do win butla, lub słój fermentacyjny 5-10 litrów i jest cacy:) z pozostałych akcesoriów do win,
@Wychwalany: spokojnie. temat na kolejny wpis :)
@Hannahalla: wcale nie jest tego tak dużo i jeżeli chodzi o smak to warto i to tak poważnie warto. Wpadnij kiedyś do nas na pokaz, żeby sprawdzić jak bardzo warto ( ͡ ͜ʖ ͡)

Co do miejsca to najwięcej zajmują pojemniki fermentacyjne, ale to tyle co duże wiaderko, a destylarki do wody są rozmiaru mikrofalówki. Jeżli ktoś nie