Wpis z mikrobloga

RAPHAEL (1483-1520)

- Włoch, renesans
- dokładnie Raffaello Sanzio da Urbino
- jego ojciec był malarzem
- urodził się w Wielki Piątek i w Wielki Piątek zmarł
- znany z przedstawień Madonny
- klasycznie, głównie pracował dla kościoła, papieży
- zdobił Pałac Watykański i nadzorował budowę Bazylikę św. Piotra w Rzymie
- razem z Michałem Aniołem i Leonardem Da Vinci byli trio słynnych włoskich artystów renesansu
- często portretował siebie czy znajomych (także da Vinci i Michelangela) na malowanych dziełach
- inspirował się pracami i technikami da Vinci
- z Michałem Aniołem z kolei mocno rywalizował
- Rafael był tym bardziej cenionym swego czasu, zgarniał intratniejsze zlecenia, ale szybko zmarł
- był nad wyraz produktywny, mimo krótkiego życia pozostawił wiele prac
- prowadził wielką pracownię z ponad 50 uczniami i asystentami
- był dobrym nauczycielem malarstwa, w przeciwieństwie do Michała Anioła, który często miał scysje z uczniami
- w późniejszym czasie "jego" prace nieco straciły na jakości, bo tylko szkicował zamysł, a resztę zostawiał uczniom
- bardzo religijny
- nigdy się nie ożenił, choć miał wiele romansów
- podobno jego śmierć była spowodowana wyczerpaniem po zbyt upojnej nocy i wywołaną tym chorobą ;)

galeria: https://www.wikiart.org/en/raphael

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - RAPHAEL (1483-1520)

- Włoch, renesans
- dokładnie Raffaello Sanzio da Ur...

źródło: comment_yfHwIERDdYG4LE3HeoDcQVa6kc1j4ehi.jpg

Pobierz
  • 29
@garmil: a z tą jego panienką to nie było tak, że ona umarła za jego życia? Ponoć na lewej piersi nałożył kilka warstw różnych kolorów i niektórzy to interpretują tak, że miała raka piersi, który wywołał zmianę koloru skóry, co zostało zauważone przez Rafaela
@Eustachiusz: ciężko cokolwiek tu stwierdzić z całą pewnością. Nie wiadomo nawet czy była rzeczywiście kochanką, inni twierdzą, że sekretną żoną artysty (na palcu ma pierścionek, który ktoś mógł próbować zakryć). Ale obraz powstał około 1520 roku, mało czasu miała, żeby umrzeć przed Rafaelem ;D
- bardzo religijny

- nigdy się nie ożenił, choć miał wiele romansów

- podobno jego śmierć była spowodowana wyczerpaniem po zbyt upojnej nocy i wywołaną tym chorobą ;)


@garmil: widać religijność nie uchroniła go przed seksem pozamałżeńskim. Hipokryta