Wpis z mikrobloga

Czy uzyskamy listę osób ułaskawionych przez prezydentów RP – od Lecha Wałęsy po Andrzeja Dudę? Kancelaria prezydenta odpowiedziała odmownie, kierując się koniecznością ochrony prywatności osób, wobec których zastosowano prawo łaski. Wnioskujący zwrócił się o pomoc do nas, poszliśmy do sądu, ale ten oddalił naszą skargę w całości (sygn. akt II SA/Wa 1631/16). Złożymy więc skargę kasacyjną.
Dlaczego uważamy, że to ważne? Akt łaski dokonywany jest przez głowę państwa w sposób uznaniowy, niewymagający uzasadnienia i niepodlegający kontroli ze strony organów władzy publicznej. Prezydent sięga wówczas po narzędzie wyjątkowe, którego użycie nie może sprzeciwiać się zasadom wyrażonym w konstytucji. Musi też mieć na uwadze troskę o bezpieczeństwo państwa. Dlatego naturalne wydaje nam się, że obywatele powinni być informowani o każdym z przypadków ułaskawień.
Więcej: http://siecobywatelska.pl/na-razie-nie-dowiemy-sie-kogo-ulaskawia-prezydent/
#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #ciagniemywladzezajezyk #prezydent #polityka
  • 64
  • Odpowiedz
@Stulejusz_Wielki: Seryjnego się nie boimy. Co do ''czepiania się'', nie nazwalibyśmy tak korzystania z obywatelskich praw gwarantowanych konstytucją. Pytamy bo możemy, bo Wy też możecie, bo na tym polega obywatelska kontrola. W tym konkretnym przypadku zwróciła się do nas osoba, która napotkała problem z uzyskaniem tej informacji, wobec czego się włączyliśmy. Jesteśmy też, celowo, bo nie można się znać na wszystkim, ograniczeni swoją domeną - prawem obywateli do informacji. Jeśli chcecie
  • Odpowiedz
@jaywalker: I przez tak,ą mentalność tej kraj to gówno.
Przypomnę ci, bo może już ci wyprali mózg. Politycy to ludzie, którzy pracują za twoje pieniądze. Dla ciebie. Są twoimi pracownikami. I odpowiadają za swoje decyzje przed tobą, mną i każdym innym obywatelem.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska nie chce mi się klikać w te linki. Weźcie mój pomysł ze statystykami pod uwagę. Statystyki powinny się liczyć dopiero kiedy podejrzany będzie skazany prawomocnym wyrokiem i kiedy będą przeciwko niemu dowodu a nie, że #!$%@? przyznaje się na komendzie i policjant ma premie a gościa łeb i pięty jeszcze tydzień bolą.
  • Odpowiedz
@wykopowiczka69: ale czego się plujesz. xD Po prostu stwierdziłem oczywistość. Jak najbardziej popieram akcje, które mają na celu ukazanie prawdziwych działań rządzących. W swojej wypowiedzi nie zawarłem ani jednego słowa krytyki w stosunku do @Watchdog_Polska czy ich działań. Polecam podchodzić z większym luzem do życia bo nie ma co się sztucznie nakręcać.
  • Odpowiedz
@wykopowiczka69: Dostosowuje się poziomem do Ciebie. Wychodzisz z oceną mojej persony, ba atakujesz mnie, wysnuwając błędne wnioski. Jeżeli temat polityki doprowadza Cię do takiej nerwicy to polecam jakąś inną aktywność.
  • Odpowiedz
@wykopowiczka69 @jaywalker Zluzujcie prosimy! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To co napisał @jaywalker , że komuś możemy "nadepnąć na odcisk" to stwierdzenie faktu, może się tak zdarzyć. I trudno, nie ma się nad czym zastanawiać. Będziemy pytać dalej, będziemy Was do zachęcać do tego samego. Ludzie często pytają, czy się nie boimy. Piszecie na mirko też czasem, że kiedyś odwiedzi nas seryjny samobójca. A boicie się seryjnego, gdy idziecie
  • Odpowiedz
@DynPydro: Chodzi nam o to, że o ile zastosowanie prawa łaski jest prerogatywą prezydenta, to akt ten nie może mieć zastosowania w oderwaniu od podstawowych wartości, wyrażonych w konstytucji. Nie może być wyrazem decyzji politycznej.
  • Odpowiedz
@AtoMan: Tak, jestem pewien. Sprawa Mariusza Kamińskiego była o tyle problematyczna, że jak zauważył ktoś wyżej - o ile prawo łaski stosuje się do osób skazanych uprawomocnionym wyrokiem, tak w/w został ułaskawiony, kiedy wyrok I instancji prawomocny nie był. Kłopotliwy precedens. Sąd który rozpoznawał apelację zdecydował się na uchylenie wyroku i umorzenie sprawy - stąd konsekwencje o których piszesz.

Trochę śmiesznie, że odpisaliście na te przyklaskujące komentarze, a mój bez echa.
  • Odpowiedz
@maates:

Jak już jeden Mirek wyżej wspomniał, nikt Wam nie poda personaliów tych osób, a reszta danych, o których też ktoś wyżej pisał, odnośnie stosowania (bądź odmowy zastosowania) prawa łaski jest podawana na bieżąco. Sąd nie mógł zrobić nic innego jak tylko odrzucić tę skargę, więc przed wniesieniem kasacji może lepiej porozmawiajcie z prawnikiem, który odradzi Wam ten pomysł. Bo to zwykła strata czasu. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny, osoby ułaskawione
  • Odpowiedz
@maates: Rozjechaliśmy z komentarzami. To Twoje zdanie, masz do niego prawo. Nie działamy dla atencji i plusików na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko na rzecz transparentnego państwa. Będziemy "marnować czas sądu i swój", dopóki tego celu nie osiągniemy. Radca prawny, który nas pro bono wspiera w tej sprawie, najwyraźniej popiera nasze zdanie.
I rzeczywiście, zgrozo ( ͡° ͜ʖ ͡°), mamy doświadczonych prawników,
  • Odpowiedz
@zgredinho: My stoimy na stanowisku, że skoro wobec konkretnej osoby zastosowano prawo, które ma charakter wyjątkowy, to czemu ma to pozostać tajemnicą? Każdy z nas powinien mieć prawo tę decyzję ocenić.Lincz to przypadek skrajny i przestępstwo. I trochę też opowiedział Ci @FrasierCrane

Prezydent nikogo do pardonu nie zmusza. Więźniowie sami o to występują. Skoro tak, to niech się liczą z tym, że informacja będzie upubliczniona.
  • Odpowiedz