Wpis z mikrobloga

@Afropolon: Rzekłbym, że to wszystko zależy od potrzeb.
Ja skromnie np radziłbym początkującemu kupić właśnie 50mm, bo to obiektyw, który odpowiada zakresowi widzenia ludzkiego oka, wiec najmilej się na zdjęcia z niego patrzy.
Przy tym nie polecałbym od razu światła 1.4, bo tym trzeba umieć robić zdjęcia i zaraz się okaże, że połowa nieostra, a 1.8 można mieć już za 300 PLN.

Reszta - to zależy, kto czego potrzebuje.
A zamiast
  • Odpowiedz
@Afropolon: Ja osobom z ograniczonym budżetem polecam stare obiektywy M42 jak np. Helios 44M 58mm. Bardzo niskim kosztem ma się dostęp do dosyć jasnego obiektywu oraz zmusza użytkownika do tego, by ćwiczył robienie zdjęć na trybie manualnym.
  • Odpowiedz
@ButtPlugFixer: Średnio się zgodzę z częścią dotyczącą pola widzenia obiektywu 50 mm i człowieka

Człowiek widzi w zakresie kątów 100 - 140 stopni, przy czym ostro tylko w około 15 stopniach

Obiektyw 50 mm dla FX to około 45-48 stopni - w zależności od budowy. Dla APS-C około 26 stopni.

Światło obiektywu 50mm to kwestia finansowa - jeśli kogoś stać na 1.4 to czemu by nie, przysłonę można sobie skręcić do
Afropolon - @ButtPlugFixer: Średnio się zgodzę z częścią dotyczącą pola widzenia obie...

źródło: comment_DgSPE6Aqt6w48fhJzEbXCuQ4HyR6Dcn8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Afropolon: Ja mam "działo okrętowe" 70-300 i bardzo sobie chwalę tym bardziej, że robię dużo zbliżeń na np. figury wysoko na dachach. Liczę na jakieś uzasadnienie dlaczego taki hejt na 70-300 ?
  • Odpowiedz
@lujOGLUSZACZ: To są najczęściej ciemne szkła, z zmiennej przesłonie wraz z ogniskową.
Często "kręcą mordką" - przedni gwint na filtr się obraca więc nie dokręcisz polaryzacyjnego, albo połówkowego. zmieniają długość - brak wewnętrznego ogniskowania przez co są podatne na zabrudzenia.
Soczewki tych obiektywów są zrobione z jakiś polimerów czy "h" wie czego - czuć to już po masie.
Mogę tak wymieniać w nieskończoność.

Zaraz oczywiście ktoś mi znajdzie Sigmę 70-300 która
  • Odpowiedz
@lujOGLUSZACZ: No to nie jest kolorowo
Znalazłem tylko obiektyw który sam używam
http://www.euro.com.pl/obiektywy/tamron-af-70-200-mm-f-2-8-di-ld-if-macro-nikon.bhtml?gclid=Cj0KEQjwyN7JBRCZn7LKgb3ki8kBEiQAaLEsqlbtHVidql9cXeObfz-1gIdFdod3Rx7yeFDDGWEQGoQaAsm38P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=CM6slbrrq9QCFYbWGAodAZgP8g

Jest dobry, na pewno ma doskonały stosunek ceny do jakości.
Trzeba by tylko poczytać i sprawdzić jak się spisuje z Nikonem.

Rozmawiamy oczywiście o opcji "lepszej" bo jeśli zaopatrzysz się w jakiś niskobudżetowy tele to też zrobisz zdjęcia. Będzie gorzej z jakością ale jakieś zdjęcia będą. Kwestia budżetu i podejścia do tematu. Na jedno safari chyba nie warto,
Afropolon - @lujOGLUSZACZ: No to nie jest kolorowo
Znalazłem tylko obiektyw który sa...

źródło: comment_hXt1HkizVfaGR4tRo3bpXOu4ql8ylJ4I.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Afropolon: tzn w tej chwili posiadam Nikona, ale z kilku powodów chcę kupić coś nowego i również myślałem o Nikonie, ale nie wykluczam w ostateczności jakiegoś Canona. Właśnie się zastanawiałem jak się ma Nikon do Canona. Czy to i tak "prawie" nie ważne bo najważniejszy obiektyw...
  • Odpowiedz
@lujOGLUSZACZ: Jeden rabin powie "tak" a drugi "nie" Ja jestem z tych rabinów co mówią że Nikon nie ma swojego działu rozwoju i badań, korzysta z matryc Sony, a za szkła każe sobie płacić jak za zboże.
  • Odpowiedz