Wpis z mikrobloga

Siemano sportowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od pewnego czasu nurtuje mnie jedno pytanie - czy ćwiczenia interwałowe powodują podwyższenie progu tlenowego tylko dla konkretnej wykonywanej aktywności, czy ogólnie wszystkich jej rodzajów? Innymi słowy, czy np. wykonywanie interwałów na wioślarzu (albo różnych odmian HIIT nieangażujących nóg) spowoduje efektywne podwyższenie progu tlenowego podczas np. biegania?

#bieganie #trening #interwaly #hiit #mikrokoksy #kiciochpyta
  • 5
@starface: 1. Przy wioślarzu używasz nóg :)
2. Zależy o jaki bieg Ci chodzi, jeżeli o sprinty to tak. Interwały pomogą, są dobre do budowania wydolności. Ale żeby być szybkim musisz tez mieć silne nogi, czyli jest konieczny trening siłowy. Z prostej przyczyny. Chodzi o to, żeby wygenerować jak najwięcej mocy. Moc to praca dzielona przez czas w jakim ją wykonałeś (P=W/t). Im masz więcej siły, tym większa pracę możesz wykonać
@starface

podwyższenie progu tlenowego tylko dla konkretnej wykonywanej aktywności

W zasadzie tak, a jeśli jest jakiś wpływ to minimalny. Powiedziałbym, że jeszcze takie rzeczy jak moc maksymalna czy szybkość jakoś się z jednej dyscypliny w drugą przenoszą (jeśli obie używają w miarę tych samych mięśni), ale wytrzymałość i próg tlenowy to tak słabo.

Mówię to bardziej z doświadczenia- prawie nigdy nie biegałem i jestem w tym słaby i rower nic tu nie
@ChoNoTu: @starface: Nie widziałam badania, ale skoro jest porównany hip thrust i przysiad zapewne chodziło o aktywacje mięśni pośladkowych. Porównując w tym przypadku HT i siad, zdecydowanie wygrywa HT.
Zależy jakie siady :) Przysiad low bar, spośród wszystkich siadów najbardziej aktywuje mięśnie pośladkowe. A samo wykonywanie pełnych przysiadów ATG ma wiele profitów m.in. wzmocnieni core, wzmocnienie więzadeł kolana, mobilność stawy skokowego oraz bioder a to wszystko przekłada się na lepszy