Wpis z mikrobloga

Mirki taka mała prośba związane z AMA z Elonem Muskiem na Reddicie

Dr Mike McCulloch, brytyjski fizyk (autor ksiazki Physics from the Edge i autor m.in. kilku publikacji naukowych na temat tego jako może działać rewolucyjny naped Emdrive), probuje zachecic Elona Muska do zainteresowania sie Emdrive m.in. poprzez zadanie mu pytania na Reditt w zblizajacym sie AMA z Elonem Muskiem. Trwa tam obecnie konkurs pytan. Te pytania, ktore dostana najwiecej glosow zostana zadane Elonowi. Dobrze byloby wiec glosowac na to nw. pytanie dr McCullocha, gdyz Elon Musk ma mozliwosc potwierdzic czy ten naped bedzie dzialal w kosmosie, a jesli bedzie tam dzialal, wowczas kosmos i jego eksploracja, w tym daleki kosmos miedzygwiezdny, stanie przed nami otworem.

Oto pytanie zadane Muskowi przez dr McCullocha:

"Now several peer-reviewed papers have been published in good journals on the emdrive (electric rocket, fuel-less propulsion) why not investigate it with a relatively cheap in-house SpaceX experiment?"

Link bezposredni do tego pytania gdzie mozna je "wykopac" (upvotowac):
https://www.reddit.com/r/spacex/comments/73b5n6/rspacex_pre_elon_musk_ama_questions_thread/dnzf8z1/?st=j8hov5yi&sh=3b1ad997

#elonmusk #spacex #kosmos #astronomia #emdrive #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #rakiety #nauka #fizyka #liganauki #ama #wykopefekt #reddit #ligamozgow
  • 29
  • Odpowiedz
@Polanin:
McCulloch ma opublikowanych 20 prac naukowych w recenzowanych czasopismach odnośnie swojej teorii, a ile jest takich publikacji odnośnie kwestii o których piszesz? Chyba żadnych. Zatem to nie są sprawy porównywalne, wbrew temu co sugerujesz.
  • Odpowiedz
Nowa teoria nie musi byc zgodna z poprzednimi (ksiazkowymi), wystarczy, ze jest zgodna z danymi eksperymentalnymi.


@darosoldier: Jeju. NIE JEST ZGODNA Z DANYMI EKSPERYMENTALNYMI. Rozumiesz, że wnioski McCullocha na temat efektu Casimira, natury promieniowania Unruha, przyklepane jeszcze masywnym fotonem są kompletnie z dupy wzięte, odrealnione (co zresztą pisze Baez w tym, co ci wysłałem) i właśnie NIE SĄ ZGODNE Z DANYMI EKSPERYMENTALNYMI? Rozumiesz, że nadanie masy fotonowi to nie jest "aha,
  • Odpowiedz
@darosoldier:
Cytaty z najpopularniejszych podręczników do kosmologii:

The first evidence for dark matter (DM) comes from observations of galactic rotation curves (circular orbital velocity versus radial distance from the galactic centre) using stars and clouds of neutral hydrogen. (Masiero&Pascoli)

There is a large amount of astronomical evidence indicating that there is more matter than what can be associated with the luminous parts of the galaxies. (...) new massive source of gravity
  • Odpowiedz
@Clermont:
Gdyby udowodniono istnienie ciemnej materii to by zaprzestano juz poszukiwania dowodow na jej istnienie, a z hipotezy stala by sie ona teoria, a tymczasem wciaz sie jej usilnie i bezowocnie poszukuje, zatem dowodow na jej istnienie nie ma, wbrew temu co mylnie sugerujesz.

Najsmieszniejsze jest to, ze jako rzekomy dowod na istnienie ciemnej materii podajesz anomalne rotacje galaktyk do ktorej hipoteze ciemnej materii wlasnie wymyslono, aby te anomalie wyjasnic. Naprawde
  • Odpowiedz
Naprawde nie widzisz absurdu w tym, ze "udowadniasz" rzekome istnienie ciemnej materii tym, ze istnieja anomalie do ktorych wyjasnienia powolano ja do zycia?


@darosoldier: Teorie powołuje się do życia, żeby wyjaśnić coś nowego, czego nie wyjaśniają inne. Nie chce mi się ciągnąć tej dyskusji. Napisałem, jaki jest stan rzeczy, ignorujesz to, nie ma sensu się powtarzać. Brakuje jeszcze, żebyś napisał coś o spisku fizycznego establishmentu - to typowe dla takich dyskusji.
  • Odpowiedz
@darosoldier: @darosoldier: > McCulloch ma opublikowanych 20 prac naukowych w recenzowanych czasopismach odnośnie swojej teorii (...)
Dorobek nie przymierzając porównywalny z moim. Cytowań mam nawet więcej jeśli odejmiesz jego dwie najbardziej cytowane prace dotyczące zasolenia oceanów i nie mające nic wspólnego z EMDrive. Tym samym powtarzam to co napisałem wcześniej: dorobek żaden i piszę to z pełną świadomością posiadacza podobnego dorobku.

(...) a ile jest takich publikacji odnośnie kwestii o
  • Odpowiedz
@Polanin: Wyraznie bylo napisane, ze 20 publikacji dotyczacych tylko jego teorii, natomiast ogolem naukowych publikacji w recenzowanych czasopismach ma ok. 50.

Cytujesz jakas prace na temat opowiadan Tolkiena opublikowana w czasopismie poswieconym opowiadaniom Tolkiena - nie widze tu nic dziwnego, poza tym, ze w ogole istnieje takie czasopismo.

Tak wiec nie sa porownywalne.

Nawet pewnie nie zajrzales do ww. linkow jego publikacji nt. rotacji galaktyk. Wbrew twierdzeniom Clermonta nie ma tam
  • Odpowiedz
@darosoldier: Trochę mi szkoda czasu na powtarzanie tych samych argumentów. Człowiek nie ma dorobku naukowego do tego jest specjalistą w oceanografii (lub czymś pokrewnym). Jak się przekonasz w przyszłości nic z tego nie wyjdzie. Oczywiście zawsze będzie można winą obarczyć spisek ogólnoświatowy, albo coś podobnego i żyć dalej wierząc, że to prawda.
  • Odpowiedz
@Polanin: Fizyka oceanow to w dalszym ciagu fizyka. Poza tym to studia przeddyplomowe okreslaja w glownej mierze kim jest czlowiek z zawodu, a nie doktoranckie (ktore sila rzeczy obejmuja maly wycinek jakiejs dziedziny nauki, a nie calosc tej dziedziny jak na studiach przeddyplomowych).
Kwalifikacje to jednak nie jest argument naukowy. Trzeba dyskutowac merytorycznie o teorii, a nie o osobie. Albert Einstein gdy opublikowal swoje najwazniejsze prace byl ekspertem technicznym trzeciej klasy
  • Odpowiedz