Wpis z mikrobloga

@marillka2: wiesz, nie jestem programistą, ale widzę, że nie dostrzegasz jednej rzeczy.
Otóż IT jest sektorem prywatnym (w uproszczeniu) i przynosi ogromne zyski. Przy tym jest to sektor bardzo innowacyjny, rozwija się i w rezultacie przynosi jeszcze większe zyski. Więc programiści biorą pieniądze z kieszeni prywatnych firm, które zarabiają dobrze więc mogą płacić dobrze (i muszą, bo po prostu reguluje to rynek bez żadnych regulacji prawnych). Programiści nie są w żaden
@Sl_w_k_1: brutto, netto? Czekaj, jak to się liczyło? Chyba 166x14 albo 15. No to masz koło 2400. Jak na rękę i początek to nawet spoko. Jak na początek. Wiem że początkującym na wózkach w Gliwicach i Czeladzi potrafią dac 3 na rękę.
@Tosca303: Ehhh, żebym musiał sie fatygować udowadniać oczywistości:

Jak wynika z danych ZUS, średnia emerytura górnika to aż 3900 zł brutto, co daje ok. 3200 zł. na rękę. Dla porównania, średnia emerytura w Polsce, według danych zakładu, to 2040 zł brutto, czyli ok. 1700 zł. na rękę. Z raportu wynika również, że ponad 90 proc. byłych pracowników kopalń otrzymuje co najmniej 2900 zł na rękę. Różnica jest zatrważająca: świadczenie górnika jest
@RudaSwinia: ale nie jest to dalej trzykrotność. Ponadto ilość górników w skali kraju jest śladowa. Plus, ja bym nie miał pretensji że ktoś się pisał na robotę w której przez 25 lat odciagano większe składki co zaowocowało na emeryturze. Bardzo dobrze że jest przynajmniej śladowa klasa średnia w tym kraju. Panu kumatemu, bo widzę że jest pochytany, od nieruchomości i aut życzę wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia. A ubecki zakaz dorabiania
@RudaSwinia: hmm, równać te prace do sprzedawania w biedrze, czy pracy biurowej to głupota. nie jest to robota taka sama, po prostu pracujący godzą się podjąć wyższe ryzyko i faktycznie ich nikt nie zmusza. ale pisanie, że praca jak każda inna to #!$%@?, bo byś jej nie był w stanie podjąć jak każdej innej ;)
@Tosca303: @uirapuru: Panowie, zgadzam się z wami w każdej kwestii. Rzeczywiście z tą trzykrotnością przesadziłem (zaledwie dwukrotność heh). Daleki jestem od stygmatyzowania tej grupy pracowniczej. Oczywiscie każdemu życze żeby sie dorabiał, i nikomu nie zazdroszcze dochodów. Jedyne co mnie wpienia to sztucznie pompowane przywileje górnicze, na które ja jako przedsiębiorca muszę się dokładać wbrew mojej woli, a które przekładają się na uzyskiwane przez górników świadczenia dodatkowe.
Górnik nie jest zawodem
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Teraz rośnie nowa grupa zawodowa funkcjonująca na "specjalnych" zasadach i są to programiści. I co będziemy na nich napadać, że średnia wynagrodzeń jest dla nich o 2 tys. wyższa niż dla przeciętnego zjadacza chleba?


@marillka2: i jakie to specjalne zasady mają programiści? Ich zarobki wynikają z popytu i podaży a zarabiają prywatne pieniądze prywatnych firm sprzedających usługi które inni kupują zwykle dobrowolnie, a nie walki związków zawodowych i państwowych dotacji przymusowo
@xetrov: i zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
W mojej opinii "specjalność" programistów polega na tym, że jest obecnie ogromny popyt na ich usługi (60/50 lat temu to byli górnicy).

Jednak obecnie popyt funkcjonuje na zasadach tzw. rynkowych, a 60 lat temu był w Polsce głęboki tzw realny socjalizm ze związkami zawodowymi. Realny socjalizm upadł a silne związki zawodowe nie, Inne duże przedsiębiorstwa sprzedano, a kopalni nikt nie chciał kupić
@Sl_w_k_1: Akurat ten artykuł z porównaniem wypadków w szkole i górnictwie, to robienie #!$%@? z logiki (a raczej ze statystyki). Po pierwsze, nie mówi o pracownikach, tylko o uczniach i pracownikach, więc trochę porównywanie gruszek z jabłkami. Po drugie podaje wartości nominalne - trudno porównywać liczbę dzieci w podstawówkach w całej Polsce (!) z jakąkolwiek grupą zawodową. Porównując dzieci biegające na przerwach itp. z górnikami (co same w sobie jest debilizmem)