Wpis z mikrobloga

Tipo, o którym zapomniałeś

Jestem zapalonym miłośnikiem motoryzacji włoskiej i japońskiej w starym stylu, dlatego zawsze na ulicy obejrzę się za samochodem tego rodzaju. Gdybym je posiadał, za każdym razem, gdy wybierałbym się na piknikową przejażdżkę, do kasetowego radyjka wkładałbym nośnik z muzyką New Retro Wave i odjeżdżał w stronę zachodzącego słońca, gdzieś w województwie świętokrzyskim.

Oto Fiat Tipo Sedicivalvole, produkowany w latach 1988-1995, prawdopodobnie z silnikiem 1.8 16V lub 2.0 16V o mocy 138/148 koni mechanicznych. Był on budowany w całości z galwanizowanych elementów by uniknąć rdzewienia i rzeczywiście, na dzisiejszych ulicach jeszcze widać ostatnie niedobitki na czarnych blachach. W tamtych czasach wyróżniał się nowoczesną kanciastą sylwetką, oferował w środku dużo miejsca nawet dla piątki pasażerów.

Tipo zastępował w ofercie model Ritmo, sam został zastąpiony przez Brava/Bravo.

Ciekawostka: Tę samą płytę podłogową dzieliło aż 9 modeli:

Zastava Florida
Lancia Dedra
Fiat Tempra
Alfa Romeo 155
Fiat Coupe
Lancia Delta II
Alfa Romeo 145
Alfa Romeo 146
Alfa Romeo GTV

W przyszłym tygodniu żelazo zza żelaznej kurtyny.

#rzetelnafura <-obserwuj
#samochody #motoryzacja #fiat #carboners #carspotting #forzaitalia
DerMirker - Tipo, o którym zapomniałeś

Jestem zapalonym miłośnikiem motoryzacji wł...

źródło: comment_tJLyLT4nHSBC0TZaGSueZmQ8GrKCkyNV.jpg

Pobierz
  • 39
@DerMirker: mialem w rodzinie wersje TDS sprowadzana z Włoch. Super to bylo autko, nie zapomnę go nigdy. Zreszta pierwsze szlify jako kierowca zdobywalem tym wlasnie modelem
@DerMirker: Mój tate miał (aż dwie!) tempry jak jedną sprzedał to kupił drugą, tą drugą mieliśmy naprawdę długo. Psuło się to to często ("wspaniała" włoska elektronika - np. dyskoteka ze świateł na tyle, wieczne problemy z odpalaniem i jebiące się czujniki) ale miała niesamowicie wygodne welurowe fotele i cudowne elektroniczne zegary. Tempra i Tipo to obecnie bardzo fajne jaktajmery ale wymagają niestety dość delikatnego traktowania w kwestii mechaniki i elektroniki -
b0lec - @DerMirker: Mój tate miał (aż dwie!) tempry jak jedną sprzedał to kupił drugą...

źródło: comment_lFhkJryFv09BwCMWdMUhLQBHCCioIxmL.jpg

Pobierz
@DerMirker: Dawno temu miałem takiego jak poniżej TIPO w dosyć rzadkiej wersji GT 3drzwiowej. Miał 2 litrowego dieselka i fabrycznie lepsze hamulce i kilka innych bajerów. Miał tez najbardziej zaj..sta deskę z zegarami ever:)
Jeździł świetnie i od tego czasu mój szacunek do włoskiej motoryzacji jest duży.
Leszczpancernywrzucikmalowany - @DerMirker: Dawno temu miałem takiego jak poniżej TIP...

źródło: comment_WOoKjnQ800TgWLak9pSh47GrU2W3pHRg.jpg

Pobierz
@b0lec piękna jest ta deska digital, zawsze byłem jej wielkim miłośnikiem... Jakiś czas temu na olx pojawiła się Tempra z nimi, niestety szybko zniknęła. Jeszcze w Uno Turbo takie można znaleźć, ale to jeszcze rzadsze auto ʕʔ