Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2130
Jednym prostym sposobem podniósł zarobki Polaków! [Zobacz jak]

A tak na poważnie. Mało pracowników zdaje sobie sprawę z faktu, że składka ZUS składa się dwóch części (pracownika i pracodawcy). Razem jest to niemal 20%!

Zastanawiam się dlaczego ten fakt jest skrzętnie ukrywany...

Bo czymże jest dodatkowy koszt pracodawcy niewidoczny w umowie o pracę, niczym innym jak fikcją prawna. Ma to ukryć skalę opodatkowania pracy.
Przecież tak czy siak, to pracodawca płaci ZUS pracownika w całości. Po co żyć w fikcji. Dajmy podwyżkę pracownikom do wysokości "brutto brutto".

Przykład na najniższej krajowej 2019

Łączny koszt pracodawcy 2710,81
Kwota na umowie 2250
Do wypłaty 1633,73
W związku z tym państwo zabiera niemal 40%!!!

Jednocześnie przerzućmy na pracownika(pracodawcę) niech lud zobaczy, ile w końcu zabiera państwo!!!
Ciekawe co powiedział by Janusz, jakby zobaczył podwyżke o około 15%, ale design facto żadnych pieniążków by nie zobaczył. Może doszło by do niego, że to nie ten złodziej kierownik zabiera mu hajs, a Państwo ograbia go na starcie na 40%. Może wtedy ktoś by w końcu chciał zmian w tym kraju, na lepsze.

Czy może ktoś spod tagu #prawo #prawopracy jakiego typu zmiany w prawie musiałaby zostać poczynione?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, może rzucić pomysł korwinom, razem, biedroniowi, platformie??

Tutaj macie link do kalkulatora, wpiszcie swoje wynagrodzenie netto i zobaczcie realny koszt pracodawcy

#prawo #praca #pracbaza #zus #podatki #dziendobry #zalesie #oswiadczenie #problemypierwszegoswiata #korwin #dobrazmiana
Pobierz sanglier - Jednym prostym sposobem podniósł zarobki Polaków! [Zobacz jak]

A tak na p...
źródło: comment_oxJCAcFdaiqiK8euuJpI3XlyDYWxVCPo.jpg
  • 276
@Nicescroll: no powiedzmy, że dobrze to ująłeś, ale wyliczenia trochę z czapy ;) Naszą podstawą jest zawsze kwota netto, czy to do obliczania kwoty brutto, czy to wyliczenia wielkości dochodowego, więc wygodniej będzie przyjąć takie założenia:
12.300 brutto
10.000 netto (-23% VAT)
8.200 (-18% dochodowy)
1.300 opłata ZUS

Na czysto zostaje nam 7000, to w teorii, bo w praktyce część ZUSu możesz sobie wliczyć w koszty, etc, więc realnie z 12k
Pracując 10 lat, byłem raz na L4 przez jakieś 7 dni. Więc składki chorobowe też się rozpłynęły, więc ktoś inny chyba z nich skorzystał ;-)


@ravau: wolalbym nie miec potrzeby pojscia na L4. Serio gdybym mogl to bym sie z toba zamienil. Nie dosc ze nie moge pracowac to jeszcze mam 80% kwoty ktora jest mi potrzebna. Nie masz pojecia jak duzo bym dal zeby nie musiec chodzic na L4...
Ok teraz sobie trzeba zadać pytanie czy to wszystko na co składa się funkcjonowanie państwa (szkoły, przedszkola, uczelnie, oświetlenie, oczyszczanie, szpitale, policja, straż, wojsko, komunikacją, pomoc społeczna, emerytury... i można tak godzinami wymieniać) jest warte te 1000zł I czy można jakoś żyć nie korzystając z tego co jest w naszym państwie? ...i kupić to sobie wszystko za 1000zł to mieli byśmy ostateczne rozwiązanie problemu opodatkowania!


@Brunner: bardzo sluszne pytanie. Moim zdaniem
wyższa płaca minimalna to wyższe wpływy do budżetu z każdej pensji. oczywiście to jest na krótką metę, ale obecny rząd ma to gdzieś, ważne by dobrze się sprzedało propagandowo


@widmo82: Z placami minimalnymi jest tez problem. Bo jak sie okaze ze ja jako specjalista w zawodzie bede zarabiac podobna kwote co kasjer w biedronce to osobiscie poszedlbym pracowac do biedronki na kase. Praca latwa, bezstresowa i z mozliwosciami walczenia o swoje.
@KochanekAdmina: a wiesz jak dxialaja koszty? bo zapewne myslisz ze jak pracodawca placo pracownikowi 5k(z kosztami po swojej stronie) to automatycznje o te 5 k mniej podatku placi.
koszty dzialaja troszke inaczej. te 5k odejmujeos przychodu a od reszty - zysku placi podatek. wiec nie widze powodu zeby mial #!$%@? skoro on te pieniadze realnie placi ( odejmujaac jakies 18/19% podatku. ) zeby mogl zaplacic pracownikowi 3 k na reke to
Na b2b Wystawiam powiedzmy FV na 10 000 tyle dostaje od klienta

10 000 - 23% Vat - 18%( dochodowy) - ZUS


10 000 - 23 vatu = 7.700

7.700 - 18% dochodowego = 6.300

6.300 - ZUS = 5000


Co tu wiele mówić paranoja, skandal i #!$%@?ństwo.

Tak, oddaje całość podatków bo kosztów żadnych albo znikome.


@Nicescroll: dam ci protip. Wynajmuj sobie mieszkanie i wrzucaj je w koszta xD
a wiesz jak dxialaja koszty? bo zapewne myslisz ze jak pracodawca placo pracownikowi 5k(z kosztami po swojej stronie) to automatycznje o te 5 k mniej podatku placi.

koszty dzialaja troszke inaczej. te 5k odejmujeos przychodu a od reszty - zysku placi podatek


@Hipodups: firma ktora wykazuje zyski jest zle prowadzona kolego :) Nietrudno jest naruchac sobie kosztow serio...
@sanglier: W jaki sposób ten fakt jest skrzętnie ukrywany? Przecież każdy mirek z Wykopu może do tego dojść XD

Podatki są i zawsze były, takie życie. W Niemczech podatki są znacznie wyższe, ale nikt Niemcom nie zabrania zarabiać więcej od nas. To nie jest kwestia podatków, tylko kwestia januszostwa większości pracodawców. A później jest płacz, bo nie można znaleźć praktycznie żadnego pracownika w takim Radomiu, a wszyscy #!$%@?ą do Warszawy, żeby
@k3mis: Hmm, pracowałem 4 lata w UK. Od tego co płacił mi pracodawca potrącano 10% zaliczki na podatek dochodowy i 5% na ubezpieczenie (National insurance contribution). W ostatniej pracy zarabiałem ponad 2000£ i wtedy wpadałem w inny tax code (BR) wtedy płaciłem 20% podatku i 10% ubezpieczenia.
Od 6 lat pracuję w Norwegii. Od sumy którą płaci mi pracodawca potrącają mi 35% podatku.
Moja różowa pracuje w polsce, od tego co