Wpis z mikrobloga

Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby smakowały dobrze.

Ciecierzyca- może być z torebki (gotowana) lub z puszki. Na poczatku odlewam wodę, by była sucha. Dodaje sosu sojowego, przypraw: papryki wędzonej, czosnku granulowanego, kminu i soli. Mieszam dokładnie. Następnie podsmażam na patelni ok. 10-15 minut, żeby kulki zrobiły się chrupkie, mieszając co jakiś czas, żeby się nie przypalały.

Tofu- w kawałkach robię zazwyczaj w marynacie pomidorowej z tego przepisu: https://ervegan.com/2018/07/stek-burgery-z-tofu/
Samą marynatę wykorzystuję potem jako sos do ryżu/makaronu.
Natomiast jako zamiennik mięsa mielonego stosuję ten przepis:
https://ervegan.com/2015/09/zamiast-miesa-mielone-tofu/

Soczewica- po ugotowaniu odlewam wodę. Kroję 1 cebulę na drobną kostkę, podsmażam ją na oleju, dodaję ugotowaną soczewicę i przyprawiam papryką wędzoną, czosnkiem granulowanym, pieprzem, sosem sojowym, kminem, majerankiem i dodaję przyprawy do kebaba lub jakąś inną do mięsa, jeśli akurat mam. O ile mam, dodaje też płatki drożdżowe.
Mieszam wszystko i smażę ok. 5 minut. Tak zrobiona soczewicę stosuję jako zamiennik mięsa mielonego np. do spaghetti z sosem bolońskim, lasagne, pierogów itp.

Fasola najlepsza jest, moim zdaniem, z tego przepisu:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/fasolka-po-meksykansku/

#roslinnyjadlospis #weganizm #wegetarianizm #dieta
Catit - Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby sma...

źródło: comment_1585974633gzOiXjGRfslwdrlX3LeOgO.jpg

Pobierz
  • 253
  • Odpowiedz
A ile jest rekomendowane? Jak ja liczę to tak żeby było minumum 100g przy masie ciała 70kg, a ilość kalorii przy takiej masie ciała i normlanym życiu ale bez treningu przyjmuję 2000-2500 kcal.


@4833478: ja liczę 0.9g na kg masy ciała, minimum to 0.8. Czyli przy wadze 50 kg 45g. W jednej szklance mleka sojowego mam 8g, w 100g komosy ryżowej 14g, a to nawet nie są główne źródła, bo głównymi
  • Odpowiedz
@mrzonek: Pamietasz moze jaka temperatura piekarnika? Termoobieg?

@Catit: Jesli chodzi o przygotowanie ciecierzycy, można prosić o dokładniejsze dane? Na ile gram ciecierzycy ile sosu sojowego, ile przypraw itd.
  • Odpowiedz
@Therion95: wiesz co, ja to przyprawiam "do smaku". Wiadomo, jednej osobie będzie pasować bardziej słona, drugiej bardziej ostra. Aczkolwiek podczas smażenia trochę tego smaku ucieka, więc początkowo przyprawiamy troche mocniej. Sosu sojowego daje na pewno minimum 1,5 dużej łyżki stołowej na puszkę ciecierzycy. Papryki wędzonej i czosnku na pewno więcej niż kminu.
  • Odpowiedz
dieta weganska bylaby spoko, gdyby nie ta cala #!$%@? sekciarska otoczka. no i spoko sprawa dla sojarzy wazacych 50kg i nie majacych zbytnio aktywnosci fizycznych. normalny czlowiek nie przezre tyle badziewa, a zapchac sie orzechami to nie sztuka xD soja, ciecierzyca czy soczewica tez organizmu nie oszukasz, bo ma bardzo wysoki poziom blonnika ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Catit: No to spoko, rzeczywiście normalnie nie potrzeba tak dużo białka. Co do odżywek to wolę po prostu jeść mięso niż jakiekolwiek odżywki czy suplementy ¯\_(ツ)_/¯ No i też nie uważam się za sportowca, po prostu za kogoś kto lubi wysiłek fizyczny i trzymanie formy.
  • Odpowiedz
A soczewica i tym podobne często powoduje dolegliwości wielu ludziom jak gazy lub zatwierdzenie, a tym wrażliwym nawet hemoroidy, tak po prostu jest i jest to widoczne


@chwila: bzdura wyssana z palca. Strączki podnoszą skłonności do pierdzenia, bo wspomagają trawienie, mają duże ilości błonnika, który przeciwdziała zatwardzeniom i powstawaniu hemoroidów.

Tofu powoduje zmiany hormonalne tarczycy nie jest polecane kobietom z pcos na przykład, które tofu powinny unikać, jest to także powszechna
  • Odpowiedz
błonnik nie pomoga w niczym, wypalenia ci żołądek i podrażnia jelita, ale jest niezbędny jak jesz dużo roślin bo coś musi ci wyczyscic te jelita. Jednak wcale to dla jelit nie jest zdrowe takie ciągle podrażnianie, bo potem kończy się to hemoroidami.


@chwila: dobra, dalej nie czytam bo już wiem, że mam do czynienia z antynaukowym szurem, bez podstawowej wiedzy. Nara.
  • Odpowiedz