Wpis z mikrobloga

Poczta Polska zażądała przekazania list wyborców od gmin. Nie ma do tego podstawy prawnej. A udostępnienie danych wyborców to przestępstwo. O tym we wspólnym apelu Panoptykonu, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Batorego i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Omówienie przepisów właśnie wysłaliśmy do wójtów, burmistrzów, prezydentów.

Co możesz zrobić?
- napisz lub zadzwoń do gminy z pytaniem, czy udostępniła Poczcie spis wyborców,
- (jeśli tak) napisz do Poczty Polskiej wniosek o usunięcie danych (wzór wniosku o usunięcie danych),
- (jeśli tak) zawiadom Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o możliwości naruszenia Twoich praw
Wzory pism pod artykułem z apelem: https://siecobywatelska.pl/organizacje-apeluja-do-samorzadow-w-sprawie-list-wyborcow/
__


#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #wybory #pocztapolska #koronawirus
WatchdogPolska - Poczta Polska zażądała przekazania list wyborców od gmin. Nie ma do ...

źródło: comment_1587657824LUfznPmIFXTfFhWyPoX2ql.jpg

Pobierz
  • 107
@Watchdog_Polska: Macie gdzieś "gotowca" pisma na tę okazję? Sam nie jestem biegły w przygotowaniu takich wniosków a poję się że może zostać odrzucony z powodu użycia nieporwanych sformułowań. Myślę że wiele osób ma podobny problem. Ten wzór ze strony wciąż jest bardzo ogólny :/
Może zrobicie znalezisko? Myślę że wiele osób mając gotowca który trzeba wysłać na odpowiedniego maila chętnie zaangażuje się w walce o jawność w Polsce.

Robicie kawał dobrej
@Crock92: Naprawdę nie trzeba się niczego obawiać, korzystając z nich. Pisma nie muszą być popisem prawniczych umiejętności, można użyć w tej [formie zaproponowanej pod artykułem]( https://siecobywatelska.pl/organizacje-apeluja-do-samorzadow-w-sprawie-list-wyborcow/). Trudno wyobrazić mi sobie niepoprawne sformułowania, które mogłyby utrudnić realizację wniosku, ale w razie nieudostępnienia informacji, wątpliwości, służymy naszą darmową poradnią prawną: https://www.porady.siecobywatelska.pl/ lub w drobniejszych sprawach, szybką informacją na priv.
A znalezisk nigdy nie robimy sami, bo uważamy, że to Wasze miejsce i Wasza
@Watchdog_Polska: Dzięki, mogę dorzucić wasz adres e-mail (biuro@siecobywatelska.pl) do wiadomości pisząc do urzędu?

Skomentujcie też czy treść maila jest odpowiednia, aby inni mogli skorzystać:

Na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie następującej informacji publicznej: Czy Urząd przekazał Poczcie Polskiej dane zawarte w spisie wyborców, o które Poczta Polska wystąpiła powołując się na art. 99
To byłoby zabieranie sobie głosu i możliwości minimalnego wpływu na syf w kraju.


@factoryoffaith_: aktualnie nie ma to znaczenia gdyż dostaną ponownie rw w momencie kiedy będzie podstawa prawna czyli po 5 maja jak przepchną w sejmie, jst ma 2 dni czyli pp 7 maja może mieć rejestr. A jeśli idą na kolizyjny poradzą sobie bez rejestru wyborców. Po prostu wyślą do każdego z rejestru pesel o wieku powyżej 18 lat.