Wpis z mikrobloga

Poczta Polska zażądała przekazania list wyborców od gmin. Nie ma do tego podstawy prawnej. A udostępnienie danych wyborców to przestępstwo. O tym we wspólnym apelu Panoptykonu, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Batorego i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Omówienie przepisów właśnie wysłaliśmy do wójtów, burmistrzów, prezydentów.

Co możesz zrobić?
- napisz lub zadzwoń do gminy z pytaniem, czy udostępniła Poczcie spis wyborców,
- (jeśli tak) napisz do Poczty Polskiej wniosek o usunięcie danych (wzór wniosku o usunięcie danych),
- (jeśli tak) zawiadom Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o możliwości naruszenia Twoich praw
Wzory pism pod artykułem z apelem: https://siecobywatelska.pl/organizacje-apeluja-do-samorzadow-w-sprawie-list-wyborcow/
__


#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #prawodoinformacji #wybory #pocztapolska #koronawirus
WatchdogPolska - Poczta Polska zażądała przekazania list wyborców od gmin. Nie ma do ...

źródło: comment_1587657824LUfznPmIFXTfFhWyPoX2ql.jpg

Pobierz
  • 107
  • Odpowiedz
@Crock92: sam prosiłem o takiego gotowca bo nie znam się na prawie a coś chciałem z tym zrobić i nic tylko ogólniki dostałem, tyle to sam potrafie się domyśleć, wielkie watchdog jak tacy mądrzy to niech dokładnie napiszą co i jak,
żałosna jest ilość wykopów pod niczym co masz zrobić i wymyśleć sobie samemu.
wykopuje sę coś o niczym a jak zadaje się pytanie to nie ma nagle żadnego mądrego kto
  • Odpowiedz
@Bordomir:

jedyne co robią to agitują politycznie i utrudniają pracę urzędników


Urzędasy które wyprowadzają kasę z miasta i którym zadaje różne pytania mówią dokładnie to samo. Moimi pytaniami utrudniam prace jaśnie państwu urzędasom.

Jeżeli ciebie interesowała dieta Adamowicza to dlaczego inni mają pisać w tej sprawie?
  • Odpowiedz
@Stary-Czlowiek-i-Klawiatura tym w teorii zajmuje się ta organizacja - walką o prawo dostępu do informacji publicznej, moje maile w tej sprawie urząd miasta zignorował.

Faktem jest, że watchdog polska jedyne czym się zajmuję to utrudnianie pracy urzędów - informacja publiczna nie jest po to aby o nią pytać. Samo pytanie nic nie wnosi. Taką informację trzeba przetworzyć, a dla płatnych pachołków Izraela to zbyt wiele.
  • Odpowiedz
Dzięki, mogę dorzucić wasz adres e-mail (biuro@siecobywatelska.pl) do wiadomości pisząc do urzędu?


Miej litość nad naszą skrzynką! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skomentujcie też czy treść maila jest odpowiednia, aby inni mogli skorzystać:


Na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie następującej informacji publicznej: Czy Urząd przekazał Poczcie Polskiej dane zawarte w spisie
  • Odpowiedz
raczej ciężko przez telefon cię zweryfikować i dlatego, jeśli napiszesz pismo oficjalnie(np. epuapem), dostaniesz odpowiedz


@cysiekw: Można zapytać ogólnie, po prostu, czy udostępniają dane mieszkańców poczcie. Ale tak, epuap to też dobry trop.
  • Odpowiedz
: czyli mam rozumieć że szef PKW się nie zna?

Przed południem samorządowcy otrzymali jednak pismo szefa Państwowej Komisji Wyborczej, który twierdzi, że takie żądanie ze strony Poczty Polskiej jest uprawnione, tyle że podstawą wydania danych może być tylko wniosek podpisany elektronicznie przez upoważnioną do tego osobę.

Czy też nagle stał się pisowcem?


@ediz4: Podpis nic nie zmieni, bo to działanie nie ma podstawy prawnej.
Co szefa PKW, wszelkie wytyczne PKW
  • Odpowiedz