Wpis z mikrobloga

Wiecie co jest niesamowitego w karabinie maszynowym MG42? Wprowadzono go do służby w 1942 r., ale jego wersje rozwojowe (MG3) pozostają w służbie do dnia dzisiejszego. A wiecie jaka jest jedna z istotniejszych modyfikacji? Redukcja szybkostrzelności, bo oryginał pruł z taką szybkością, że po jakimś czasie uznano, że to chyba lekka przesada ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#historia #bron #ciekawostki #militaria #drugawojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa
wjtk123 - Wiecie co jest niesamowitego w karabinie maszynowym MG42? Wprowadzono go do...

źródło: comment_1587932691jhrhJsBjgsMoRomQOlA6Hw.jpg

Pobierz
  • 61
@wjtk123: alianci nie mieli odpowiednika, w ich drużynach była trochę inna filozofia, tam chyba był jeden z LMG(BARem?). Wiem że próbowali to zbywać żartami typu four Germans walk into a BAR ,ale to brrrr, powodowało że cała nacierająca kompania padała na glebę i zmawiała zdrowaśki, jedna drużyna wermachtu mogła narobić sporo hałasu i zatrzymać natarcie, zanim jakiś narwaniec nie podkradł się pod gniazdo, lub wyborowy nie zdjął gniazda z bezpiecznej odległości.
@XDwGlowie: @RabarbarDwurolexowy: Jedną z przyczyn redukcji szybkostrzelności był właśnie problem przegrzewania lufy. Nie wiem jak to teraz wygląda w przypadku MG3, ale zgaduję, że skoro używane są od kilkudziesięciu lat, to nie stanowi to większego problemu. Innym powodem mogła być krótsza żywotność podzespołów związana z szybkostrzelnością - na wojnie nie miało to znaczenia, ale w czasie pokoju z pewnością generowało ogromne koszty, podobnie jak zużycie amunicji.
@wjtk123: Dlaczego w temacie ma być ewenementem, skoro w służbie do tej pory są znacznie starsze sprzęty?

Nie wspominając o Mosinie, którego nabój jest najstarszym nadal używanym.


@mixererek: Nieprawda. Dłużej i ciągle w użyciu jest choćby .45-70.

no czyli rozrzut za duży był


@XDwGlowie: Nie. Zwyczajnie nie ma potrzeby do takiej szybkostrzelności. Amunicja sporo waży, a karabin maszynowy nawet z połową tej szybkostrzelności potrafi błyskawicznie przejeść kilka jednostek amunicji.