Wpis z mikrobloga

Wiecie co jest niesamowitego w karabinie maszynowym MG42? Wprowadzono go do służby w 1942 r., ale jego wersje rozwojowe (MG3) pozostają w służbie do dnia dzisiejszego. A wiecie jaka jest jedna z istotniejszych modyfikacji? Redukcja szybkostrzelności, bo oryginał pruł z taką szybkością, że po jakimś czasie uznano, że to chyba lekka przesada ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#historia #bron #ciekawostki #militaria #drugawojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa
wjtk123 - Wiecie co jest niesamowitego w karabinie maszynowym MG42? Wprowadzono go do...

źródło: comment_1587932691jhrhJsBjgsMoRomQOlA6Hw.jpg

Pobierz
  • 61
@wjtk123: Jak coś działa i jest skuteczne, to dlaczego rezygnować z takiej konstrukcji? M1911, M2HB czy nawet AK z modyfikacjami też używane są do dziś :). Btw. W MG3 także istotną modyfikacją było przejście na NATOwski 7.62 x 51.
Jak ktoś chce to nabój czarnoprochowy skręci.


@mixererek: A kto tu mówi o takich skrajnościach? Bardzo popularny i sporo starszy jest też .22LR, również sporadycznie używany w wojsku. Szwajcarski 7,5x55 też jest w użyciu i też jest starszy.
Jeśli chodzi o regularne użycie na polu walki, to brytyjski .303 (również starszy i ciągle używany) mógł widzieć więcej wojen. Ale nie chce mi się liczyć (;
@wjtk123: redukcja szybkostrzelności to problem z którym musieli się mierzyć chyba wszyscy projektanci broni samoczynnej i nie ma w tym nic niezwykłego. Zrobienie czegoś co strzela seriami nie jest wcale takie trudne, znacznie większą sztuką jest sprawienie żeby nie opróżniało magazynka w pół sekundy.
W tych współczesnych też trzeba zmieniać co jakiś czas lufę by wystygła, czy też niższa szybkostrzelność wyeliminowała tę wadę?

Jedną z przyczyn redukcji szybkostrzelności był właśnie problem przegrzewania lufy. Nie wiem jak to teraz wygląda w przypadku MG3, ale zgaduję, że skoro używane są od kilkudziesięciu lat, to nie stanowi to większego problemu.


@wjtk123: @RabarbarDwurolexowy: z tą lufą to wygląda trochę inaczej. Nawet przy zmniejszonej szybkostrzelności wywalić 1k pocisków w
@Francisco_dAnconia: dobra wykopowy ekspercie. 22LR to nabój sportowy, znajdź mi jakiekolwiek użycie go dzisiaj w wojnie w Syrii, czy gdziekolwiek indziej. Szwajcarski 7,5 również wyszedł z użycia bojowego, w armii szwajcarskiej. Brytyjski 303 mógł być używany w Syrii na początku wojny ale to spekulacje. Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem więc powtórzę Chodziło mi o regularne użycie na polu bitwy.
@matka_boska_w_klapie: Biorąc pod uwagę że PK to jeden z
@mixererek: Uczepiłeś się tej Syrii (:
Jeśli chodzi Ci o regularne użycie na polu bitwy DO TEJ PORY, to pewnie masz rację. Ale wypadałoby sprecyzować (:
Bo, jak pisałem, w XX wieku .303 niewiele (o ile w ogóle) ustępował 54R.

Na początku pisałeś o użyciu w ogóle, dlatego podałem przykłady starszych nabojów ciągle w użyciu.