Wpis z mikrobloga

Tak sobie myślę, że te 5 lat rządów pis wypruło ze mnie jakikolwiek patriotyzm i pozytywne odczucia wobec tego kraju XD jeszcze w 2015 odczuwałem jakąś dumę narodową, niewielką bo niewielką, ale zawsze, kibicowałem reprezentacji, cieszyłem się jak 'naszym' się udawało albo jak gdzieś wspomnieli o p0lsce. Po 5 latach jedyne co czuje wobec tego kraju to obrzydzenie, reprezentację przestalem oglądać jakiś czas temu, na jakąkolwiek wspominkę o p0lsce w zagranicznym filmie czy prasie reaguję tylko mdłościami... uświadomiłem sobie, że stałem się pełnoetatowym antyp0lakiem XD

Zacząłem się dzięki temu zastanwiać i kwestionować te wszytskie rzeczy na których budujemy naszą "dumę narodową" i w przypadku p0lski to jest beznadzieja XDD

- p0lak zabił Niemca kulą w łeb
- źli ruscy zabraniajo po p0lsku w domu mowic a my się nie damy!!!
- ej niemcy hehe, a pamietacie jak 600 lat temu jeden raz wygralismy z waszym jednym landem? XD bolzga strong!!!
- halo halo ja tylko przypomnę, WINGED HUSSARS VIENNA 1683 WE SAVED EUROPE!!11

Do tego jeszcze #!$%@? religijność która w praktyce oznacza tylko, że jesteśmy jako naród tępi skoro dalej dajemy się oplatać mackami religii w tak znaczącym stopniu no ale hej, przecież Iran i Irlandia z lat 80 to dobry wzór do naśladowania. Do tego jeszcze WIECZNE granie kartą ofiary, do usrania XDD przez co młoda osoba wychodzi ze szkoły i bezkrytycznie patrzy na historię swojego kraju myśląc, że wiecznie był poszkodowany XDD zamiast ruszyć do przodu i myśleć o przyszłości to kisimy się w tym historycznym sosie, ku uciesze partii rządzącej która podsyca i gloryfikuje wszystko co toksyczne w tym narodzie...

#zalesie #polska #bekazpisu #bekazprawakow
  • 104
@kontos_stelio:
Bo pseudopatriotyzm jest wspaniałym narzędziem do robienia interesów kosztem społeczeństwa. Powiesz Polakowi że polaczek zabił szwaba kulą w łeb i czołgi jeździły teeeeż to Polak się mało nie zesra z dumy i w zamian odda głos w wyborach.

Prawdziwy patriotyzm, czyli budowanie przyjaznego i bogatego kraju jest zbyt trudny dla niektórych. I jego efekty pojawiają się znacznie później.
@kontos_stelio: wiesz po co istnieje religia? Nie dlatego, że ło jezu zdrowaśki trzeba odmówić, tylko jest naturalnym czynnikiem społeczeństw opartych na jakiejkolwiek kulturze. Tylko zwierzęta się nie modlą. Jak byliśmy małpami, to też nie spoglądaliśmy w niebo, tylko myśleliśmy o przetrwaniu. W momencie kiedy zaczęliśmy myśleć abstrakcyjnie, pojawiło się pytanie o sens życia i to czy gdzieś tam coś istnieje. Religia daje poczucie bezpieczeństwa w danych społecznościach, ustala jakieś reguły funkcjonowania
@spacja_enter: No i to jest bzdura, mralność != religijność. Mrówki i pszczoły nie mają religii i jakoś są w stanie zbudować społeczności XD tak samo jak czlowiek, który do tego ma jeszcze bardziej rozbudowany móżg. Religia zorganizowana służyła od zawsze tylko po to, żeby łatwiej móc sterować ludźmi i aby klasy wyższe i arystokracja miały usprawiedliwienie dla swojego statusu. Nie jest tak, że ludzie rodzą się okrutni i religia ich naprostowuje,
@spacja_enter:
Dawno niczego głupszego nie czytałem. To co obecnie postrzegamy jako moralność jest owocem pracy filozofów, a nie jakiejkolwiek religii - która de facto była najczęstszym tłem wojen i nienawiści.

ale też dodaje otuchy w beznadziejnych chwilach

Żeruje na ludziach w trudnej sytuacji życiowej, którzy są tak zdesperowani, że szukają pocieszenia w abstrakcyjnym konstrukcie.

Religia to nie tylko panowie w czarnych sukienkach, ale przede wszystkim dobrze funkcjonujące społeczeństwo, oparte na jakichś
@kontos_stelio: no to ci tłumaczę, że tam gdzie pojawia się myślenie abstrakcyjne, tam pojawia się też religia. Obojętnie czy to wiara w potwora z bagien, czy w kosmitów - nie wszystkie zdarzenia da się racjonalnie wyjaśnić, tak też człowiek naturalnie żeby nie zajmować sobie głowy niewyjaśnionym zjawiskiem, wysyła sygnał dla siebie, że to działanie jakiejś siły wyższej. Dzięki temu nie czuje się wieloma sprawami przytłoczony. Ludzie rodzą się różni, w zależności
@kontos_stelio: Bo żaden rząd czy władza nie zbudują patriotyzmu. Patriotyzm buduje się albo sam, albo wcale. Sam buduje się poprzez dumę z tego, co mamy w kraju. Sukcesy w niesprawiedliwych wojnach (gdy jest się atakowanym), sukcesy w polityce międzynarodowej, poważana pozycja na konynencie/świecie, silna gospodarka, pro-obywatelski system. Co z tego, że w szkole czy telewizji będą Ci pokazywać "miłość do ojczyzny", skoro ta ojczyzna w zasadzie nie ma nic do zaoferowania?
@Peaky_Duck: przecież napisałem, że każda religia ma swoje słabości. W przypadku chrześcijańskiej, to oczywiste, że w pewnym momencie religia była wykorzystywana do osiągnięcia własnych korzyści. Ale religia to nie jest tylko instytucja, są ludzie, którzy są wierzący, ale nie chodzą do Kościoła i nie akceptują wszystkiego co im kościół powie. Nabijanie się z chrześcijaństwa, które jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze, jest przykładem ojkofobii.

@kontos_stelio: poza tym, każdy kraj ma
@spacja_enter: Dobrze, tylko że Ty popełniasz błąd logiczny, bo próbujesz implikować z faktu, że człowiek na pewnym etapie potrzebował religii, że będzie potrzebował jej zawsze.
Już nie mówię o tym, że OP miał raczej na myśli to, że w Polsce jest wszechobecny najgorszy rodzaj religii chrześcijańskiej, czyli rzymski katolicyzm i że ma potężny wpływ na państwo. Na pewnym etapie rozwoju po prostu społeczeństwa dojrzewają, że trzeba te rzeczy oddzielić, ale nie
@kontos_stelio: przypomniał mi się cytat z Ludwika Stommy:

Polacy wyjątkowo wręcz chcieliby być lubiani, a przede wszystkim doceniani od bieguna po biegun i w każdym punkcie równika. Jesteśmy wszakże przedmurzem, pierwsi stawiliśmy czoło, urodziliśmy papieża, zwyciężyliśmy komunizm i wynaleźli lampę naftową. Poza tym Polakami byli m.in. Apollinaire, Batory, Chopin, Conrad, Kopernik, Matka Boska czy Wit Stwosz. Obiektywnie więc od świata nam się należy, a jak nie, to antypolonizm. Ze swej strony,
@kontos_stelio: To o czym piszesz nie jest patriotyzmem per se. Patriotyzm to dbanie o dobro ojczyzny (wraz z pamięcią o jej histori) bardzo szeroko rozumiane. To na co zwracasz uwagę to polityka państwa w propagandzie nazywana patriotyzmem ale to tylko wyświechtany slogan. Państwo to nie to samo co kraj czy naród, a utożsamianie jeszcze tego z partią tą czy inną to już w ogóle kuriozum.

Zacząłem się dzięki temu zastanwiać i
@spacja_enter: A i owszem, zgadzam się że religia jest społecznie potrzebna. I gdyby magicznie pstryknąć palcem i zniknęła wielu ludziom byłoby trudno. Ale to nie oznacza iż organizacje religijne ( takie jak kościół katolicki ) mogą dyktować warunki, wymagać, budować własne prawa, utrudniać postęp i rozwój nauki, przypisywać sobie prawo do bycia jedyną słuszną wyrocznią moralną.
@kontos_stelio: Podobnie. Kiedyś nawet na Marszu Niepodległości byłem a obecnie gdybym miał narodowość zadeklarować to może Śląską ale na pewno nie Polską. Cała ta mitologia tworzenia z siebie wiecznych ofiar nie wiem w jaki sposób miałaby jakąkolwiek dumę mi dawać.

Dumny to mogę być z rzeczywistych osiągnięć jak np. polska transformacja która jest światowym sukcesem i najskuteczniejszym przejście z gospodarki socjalistycznej do rynkowej ale skoro p0laki nawet na swój największy sukces
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@spacja_enter:

Religia daje poczucie bezpieczeństwa w danych społecznościach, ustala jakieś reguły funkcjonowania (nie kradnij, nie cudzołóż itp.)

Przed narzuceniem chrześcijaństwa ludzie nie wiedzieli, że nie wolno kraść. XD

Tępy #!$%@? zabrał mi topór. Gdyby tak tylko przyszedł potężny misjonarz i wytłumaczyłby mi, że to nieładnie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@prnppp: Niemcy, Holendrzy, Szwajcarzy, Szwedzi, Duńczycy, Finowie a powoli także Czesi, Estończycy, Słoweńcy itd. już zrozumieli, że praca u podstaw i progresywizm są prawdziwymi powodami do dumy narodowej. Dumni mozemy być z rozwoju infrastruktury, z poprawiania pozycji swoich uczelni w światowych rankingach, z osiągnięć naukowych czy biznesowych, z tego jak dojrzałym społeczeństwem demokratycznym jesteśmy. U nas miarą patriotyzmu jest to kto głośniej drze mordę "wielga bolzga" i kto bardziej obrazi Niemca