Wpis z mikrobloga

Jak zauważa Richard Stallman, oprogramowanie jest proste, albo użytkownik zarządza programem, albo program użytkownikiem. Mając na uwadze, że właściciel zawsze skutecznie zarządza programem (ponieważ ma jego kod oraz prawo własności „intelektualnej”), czyni to z programu narzędzie do kontrolowania użytkownika.

[dopowiedziane przeze mnie]
Chociaż z pozoru ta zależność wydaje się niewinna, a nawet pomocna, kiedy myślimy o przymusowych aktualizacjach bezpieczeństwa czy możliwości zlokalizowania naszego zagubionego telefonu przez (na przykład) firmę Google, to istnienie tej zależności tworzy pole do nadużyć i po latach bardzo często zaczyna przynosić katastrofalne skutki, takie jak: powszechne śledzenie wszystkich parametrów urządzenia (np. naszej lokalizacji), reklamy w telefonie i na komputerze, za który zapłaciliśmy, czy brak prywatności.

Według Richarda Stallmana rozwiązaniem tego problemu jest wolne oprogramowanie, czyli takie, gdzie to użytkownik ma ostatnie słowo do powiedzenia. Jest tak dzięki nadaniu pewnych praw, których potrzebuje każdy użytkownik i dzięki którym może on odzyskać kontrolę nad programem i sprawić, aby ten działał tak, jak tego potrzebuje.

Richard Stallman wyraźnie podkreśla, że nawet jeśli użytkownik nie jest programistą i nie może bezpośrednio zmieniać programu, to sam fakt, że może kogoś poprosić o pomoc lub zapłacić mu za usługę zmiany programu (co przy powszechnych licencjach jest zabronione), sprawia, że wszyscy użytkownicy w dłuższym okresie dostają dobre oprogramowanie, nawet jeśli sami nie byliby w stanie poradzić sobie ze szkodliwym dla nich programem.

Na końcu dodaje, że [tylko] używając wolnego oprogramowania, użytkownik ma prawdziwą kontrolę nad tym, co dzieje się na jego komputerze.

---
Linux Po Ludzku to kanał popularyzujący wolne oprogramowanie, w tym wszystkie dystrybucje systemu GNU z jądrem Linux; ma zadanie promować rzetelną wiedzę o filozofii wolnego oprogramowania.

Tag do obserwowania/czarnolistowania ~> #linuxpoludzku

Tagi dla zainteresowanych: #linux #bojowkalinux #gnu

Poczta elektroniczna: linuxpoludzku@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/Linux-Po-Ludzku-106843790919730/
Mastodon: https://101010.pl/web/accounts/183740

Tagi dla zasięgu: #komputery #programista #programowanie #filozofia #pcmasterrace #stallman #windows #windows10 #microsoft #apple #macos #etyka #linuxmasterrace

Dodatkowe tagi: #technologia #technika #libertarianizm #saas
LinuxPoLudzku - Jak zauważa Richard Stallman, oprogramowanie jest proste, albo użytko...
  • 32
  • Odpowiedz
łatwiejsze w obsłudze dla takiego leminga jak ty.


@Godid1951: Ojeju, touche, jestem lemingiem, bo lubię, jak moja praca zajmuje mi 4h zamiast 8. No dobrze, będę lemingiem.

Wolę te 4 h spędzić z rodziną niż na szukaniu efektu, który nie jest #!$%@?, albo szukać sterów do linucha, które w przypadku kart nvidii sa #!$%@? od ponad 9 lat :D

Mam nadzieję, że zrozumiesz kiedyś wartość czasu :D

A jak soft OS
  • Odpowiedz
Mam nadzieję, że zrozumiesz kiedyś wartość czasu :D


No oczywiście bo przecież to niemożliwe żebym robił to samo równie efektywnie aplikacjami open source. Skądże. Tylko intel, google, facebook i cholera wie kto jeszcze nad tymi linuksami siedzą i marnują sobie życie.

cały czas wałkujesz ten sam argument mimo że już go obaliłem. Istnieją firmy (jest ich cała masa https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_commercial_open-source_applications_and_services ) które tworzą otwartoźródłowe apki i są równie user-friendly jak te od korpo
  • Odpowiedz
A jak soft OS będzie tak dobry jak CS to przesiądę się na OS. Podrzuć mi coś OS dobrego do montowania wideo. Albo coś co jest OS i działa tak jak intelliJ Ultimate. i coś co jest open source i działa jak Alfred na macOS.


@Godid1951: podgrubiony fragment i już wiem że to nie ma sensu, bo wszystko będziesz porównywał do swojego starego programu. Skoro się wychowałeś tak a nie
  • Odpowiedz
które tworzą otwartoźródłowe apki i są równie user-friendly jak te od korpo (bo w sumie to też są korpo tylko z innym modelem biznesowym, bardziej dostosowanym do realiów)


@Godid1951: No ale mi nie dałeś alternatywy do finalcuta od ostatnich kilkugodzin, nie dałeś mi alternatywy dla alfreda i wielu wielu wielu wielu innych XD

A mam w dupie windowsa, nie używam :P

Nawet NVIDIA chociaż są #!$%@?łe.


@Godid1951: Sterowniki działają #!$%@?
  • Odpowiedz
No ale mi nie dałeś alternatywy do finalcuta od ostatnich kilkugodzin, nie dałeś mi alternatywy dla alfreda i wielu wielu wielu wielu innych XD


ale to nie jest moje zadanie. Ja jedynie chciałem obalić argument że open source z reguły jest trudniejsze i nie jest to prawda ponieważ są korpo które tworzą CS i OS, najlepszym przykładem który łączy oba te światy to docker (osobiście nie widzę sensu używania dockera ale co
  • Odpowiedz