Wpis z mikrobloga

„Wojciech Cejrowski: Białorusini nie są narodem. To republika sowiecka rządzona przez dyktatora.”

Proponuję unię polsko-białoruską

„Żeby był naród to muszą być spełnione pewne warunki. Musi mieć historię, która jest jego historią, a nie poprzedników. Musi mieć język odrębny na tyle, aby mówić o języku, a nie o gwarze (…) Moim zdaniem to jest sztuczny twór, republika sowiecka stworzona na rdzennie polskich ziemiach.”

#polska #bialorus #historia #polityka #dyktatura #bialorusini #4konserwy #lukaszenka #cejrowski #wojciechcejrowski #uniapolskobialoruska
MagicPiano222 - „Wojciech Cejrowski: Białorusini nie są narodem. To republika sowieck...

źródło: comment_15977095501NozbgUMpIeXSa7gtcUSQq.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD


@Reiter: Dlaczego się śmiejesz?
Bo ja dlatego, że utożsamiasz podobieństwo genetyczne z dystrybucją pewnej haplogrupy yDNA.

Która świadczy wyłącznie o wspólnym przodku sprzed tysięcy lat w czysto męskiej linii. (a więc zaledwie ułamek pochodzenia, choć działający na wyobraźnię)

Poza tym pod taką haplogrupą (dajmy na to te R1a1) kryją się liczne mutacje, czego te internetowe mapki zwykle nie uwzględniają.

To jakby Ukraińcy rościli sobie prawa do spuścizny historycznej po grekach,
  • Odpowiedz
Która świadczy wyłącznie (...)


* Sama w sobie, w kontekście pochodzenia jednostek.

Niemniej znajomość ich rozkładu (nie tylko męskich) w społeczeństwach ma trochę praktycznych zastosowań, bo pozwala bodaj na przykład oszacować skalę jakiś tam historycznych procesów związanych z przemianami demograficznymi (jeżeli są kopalne próbki DNA nieboszczyków).

Skomplikowany i złożony temat.
Sam absolutnie nie jestem kompetentny, jedynie liznąłem podstaw z myślę dość dobrych źródeł.
  • Odpowiedz
Dlaczego się śmiejesz?

Bo ja dlatego, że utożsamiasz podobieństwo genetyczne z dystrybucją pewnej haplogrupy yDNA.

Która świadczy wyłącznie o wspólnym przodku sprzed tysięcy lat w czysto męskiej linii. (a więc zaledwie ułamek pochodzenia, choć działający na wyobraźnię)

Poza tym pod taką haplogrupą (dajmy na to te R1a1) kryją się liczne mutacje, czego te internetowe mapki zwykle nie uwzględniają.


@BartoszBarSeba: śmiejesz się, to i ja się śmieję. Lubię. Rozśmieszyłeś mnie.
Wyłącznie ułamek,
  • Odpowiedz
Wyłącznie ułamek, sprzed tysięcy lat?


@Reiter: Mówiąc o haplogrupie (którą pewnie głównie kojarzysz jak wnioskuję z przywołanych 50%) to tak.

Dlaczego umniejszasz roli wspólnych przodków/przodka?

A bo jaki to ma niby związek z polskością czy białoruskością?

nie trolluje. Dlaczego niby?

Bo zdajesz się nie wyciągać oczywistych wniosków z prostych faktów.

Mieli tak wielkie znaczenie, że byli pod panowaniem Litwinów, wspaniale.

Po pierwsze: po znacznej ekspansji terytorialnej i unii z Polską o
  • Odpowiedz