Wpis z mikrobloga

Mirasy, mam pytanie.

Potrzebuję przepiąć monitor na iGPU (i7-6700k), niestety nie chce mi działać. Do UEFI wejdę (ASUS Z170 Pro Gaming), mogę coś pozmieniać, Windows 10 się ładuje, niemniej jak ma przejść do ekranu logowania to jest czarny ekran, a po chwili komputer się restartuje (lub nie... stoi w miejscu). Próbowałem:
- po prostu zainstalować sterownik Intela do grafiki
- wyłączyć OC procesora
- zmienić "primary graphics" na Auto/CPU (zamiast PCIE) w UEFI
- włączyć/wyłączyć "multi monitor" w UEFI
- podbić zarezerwowaną pamięć na iGPU w UEFI
- podbić napięcia dla iGPU
- zresetować całe UEFI do domyślnych ustawień.

Kiedyś (na tym samym sprzęcie) potrzebowałem zrobić to samo i działało. Ma ktoś pomysł co jest nie tak?

#pcmasterrace #komputery #nvidia #pytaniedoeksperta
  • 27
  • Odpowiedz
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: niby tak, ale load line pomagał mi na vdrop proca w stresie. Na mobo mam opcję też do load line igpu.

Zastanawiam się czy mi po prostu nie padło igpu i nie radzi sobie z większym wyzwaniem niż uefi.

Nie mam wolnego kabla hdmi niestety :/

Wyłączyłem load line na GPU, dałem na test duże napięcie 1.34V ma igpu, po wpisaniu hasła PC się zmroził i po cchwili wyłączył
  • Odpowiedz
i7-6700k


@Atexor: bradziej mi sie wydaje ze dvi nie radzi sobie z moniotrem 144hz przez igpu i hdmi by pomoglo porostu ;) igpu tak nie padaja bez sensu, a to czy podwyzszysz napiecia czy przydzielisz pamieci wiecej nie ma nic do podstawowego wyswietlania obrazu na deafult, ma dzialac i juz.
a te kalibarcej są bez sensu, zmieniją o 0.015V w stresie i czasami to reseci kompa nawet, nie p[amietam jak mialem
  • Odpowiedz
vcssa i vccio


@Atexor: to nie ma nic do tego, najlepiej olac te wszystkie opcjie i kalibracje i ustawic manualnie napiecie.
jak masz hdmi 2.1b lub blisko w monitorze a tam na tej plycie jest hdmi 1,3 albo jakies 1.4 stare to ci nie pojdzie dvi-dvi tylko na dobrym kablu hdmi-hdmi bo na #!$%@? tez bedzie czarny ekran, no chyba ze komp uszkodzony :)
  • Odpowiedz
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: wyłączyłem load line, podkręciłem vccsa/vccio i po paru próbach PC wstał. Udało mi się zalogować i nawet odpalić Firefoxa. Ale zrobił się po chwili czarny ekran.

Kompletnie nie rozumiem w czym rzecz. To nie wygląda na problem kabla, bo de facto sygnał idzie.

Uzywam tego kabla (monitora) także do drugiego PC, firmowego i tutaj na dodatek idzie po adapterze dvi-dp i problemu nie ma.

Jednak mogę jutro spróbować z kablem
  • Odpowiedz
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: jednak proc dobrze działał stabilnie, podkręcony na 4.6ghz i na wodnym, oskalpowany nawet.

Teraz udało mi się odpalić kompa na iGPU i jak na razie bez restartu, ale parę razy ekran mi mignął na czarno.

Podniosłem trochę napięcie na procesorze (mimo, że wcześniej było stable sprawdzanie z burn testem/prime95) oraz jeszcze vccio i vcssa, zwiekszyłem alokację pamięci z 64mb na 1024mb (nie wiem co to daje, wcześniej było na 64mb
  • Odpowiedz