Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 58
Mirkowie, pracodawca zlecił zostać po godzinach pracownikom żeby sortowali material, który błędnie wykonali (produkcja here) dodam, że za free ()
Podparł się przy tym punktem regulaminu firmy. Czy to jest zgodne z kodeksem pracy? Firma jest spora - powyżej 300 pracowników i dziwne dla mnie, że coś takiego się odjaniepawla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #prawo #prawopracy #januszex #januszebiznesu
Pobierz
źródło: comment_1615010786c9aZCHAWqfL5yb9THBoS8q.jpg
  • 47
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@zagu: sąd pracy to już jest ostateczność i wyrok na siebie w firmie. Taki chłopak na minimalnej jest w zasadzie bezbronny bo zostaje zmuszony do pracy za darmo albo wylatuje. Zgadzam się, że jakieś konsekwencje muszą być poniesione ale to zakrawa o obóz pracy. Jestem pewny, że każdemu zdarza się od czasu do czasu coś zawalić i z tego tytułu takie metody "wychowawcze" na pewno nie były by pożądane ;) To
@homealone: szczerze wątpię żeby w sądzie to się łatwo obroniło ale to zależnie od szczegółów. Np. szeregowy pracownik wykonował polecenie przełożonego to powinien mieć płatne nadgodziny, bo to nie jego wina, że doszło do błędu.

I na odwrót, jeżeli pracownicy nie wykonywali poleceń kierownika to on musi mieć płatne nadgodziny.

Trudno mi sobie wyobrazić sytuację gdzie wszyscy są winni.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@a665321:

bo pracodawca płaci ci za czas a nie efekt pracy


Chętnie zobaczę jak zostajesz pracodawcą i płacisz bez gadania ludziom za to, że siedzą cały dzień na wykopie zamiast pracować, albo zrobią co mają zrobić na odpierd@l a resztę dnia będą oglądać Netflixa. A jak będą jakieś pretensje to pokażą Ci Twój wpis xD Słyszałeś o zakresie obowiązków i obowiązkach pracownika wybrać pracodawcy (i odwrotnie)? Bez kitu jak czytam niektóre
@albert107

Yup, możesz być wyznaczony do pełnienia dyżuru ale pracodawca jeszcze musi Cię wezwać i masz prawo do odpoczynku w wymiarze 11 godzin do dobę - czyli nie jest prawdą że ' nocny dyżur ' bo gdy pracujesz po 8 godzin dziennie od 9 do 17, jeżeli pracodawca nie zadzwoni do Ciebie przed 22 to nothing happens, po 22 możesz nie odbierać telefonu bo pracodawca nie może Ci wyznaczyć dyżuru nie uwzględniając
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@msichal: programiści, najczęściej, nie są rozliczani z tego czy napisali od razu wszystko tak żeby działało, tylko czy wypełnili konkretne zadania w drodze do uzyskania pełnego produktu - Agile.
@homealone: @zagu: @Sheta: halo ale w tym KP nie ma nic o obowiązku naprawy szkody w dodatkowym czasie - tylko o wynagrodzeniu za wykonaną pracę. Wobec tego zmuszanie pracownika żeby po godzinach naprawiał szkodę jest niezgodne z przepisami, a co więcej tutaj pracodawca jeszcze nie nakazał nawet naprawić materiału tylko go posortować a więc wykonać zupełnie inna robotę (za friko xD)

Taka to pomoc specjalistów ds. prawa z portalu
@msichal: słuszna uwaga, ale programiści mają wymagania, testy, sign offy i kupę komunikacji jako dupochron - udowodnienie programiście, że wykonał pracę źle to by były miesiące spędzone w sądach - słyszałem o takich sprawach ale tam gdzie chodziło o grubą kasę, niedotrzymanie terminów etc

Trzeba też zauważyć (przynajmniej ja to widzę w swoich firmach), że jak programista #!$%@? i wypchnie buga na produkcję to raczej siedzi i poprawia - chyba jeszcze
@hakwwy
No przecież tak napisałem na początku, godziny dyżuru określa się wcześniej i masz być w tym czasie dostępny na każde zawołanie pracodawcy - nie są one płatne, chyba że niewolnik zostanie przez swojego pana wezwany do wykonywania pracy. I oczywiście, że może być to w nocy, przykład: praca 8-16, 11 godzin przerwy do 3 -> dyżur 3-8 w nocy.

Odliczając godzinę na dojazdy i 8 godzin na sen zostaje niewolnikowi 2h
@albert107: U mnie w pracy 1h dyżuru jest płatna 0,3 normalej stawki godzinowej. Z tego co wiem to jest zgodne z kodeksem pracy. Często ludzie się zapisywali, bo rzadko były wezwania.
Czyli jeżeli dobrze interpretuje ten zapis w kodeksie pracy dotyczący naprawy wadliwie wykonanej pracy, to najlepiej po prostu powiedzieć -

"Szefie, jeszcze nie skończyłem, strasznie zalatany dzisiaj byłem, nawet czasu żeby coś zjeść nie było, a tu już 14:00 na zegarku i koniec dniówki. To do jutra kierowniku złoty."
No to programiści chyba powinni mieć 1/5 płacone, bo nie piszą wszystkiego od razu tak, żeby działało xD


@msichal: w mojej firmie za darmo siedzieli studenci jak buga im zwrócili w tasku który oddali 2-3 tyg temu