Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 58
Mirkowie, pracodawca zlecił zostać po godzinach pracownikom żeby sortowali material, który błędnie wykonali (produkcja here) dodam, że za free ()
Podparł się przy tym punktem regulaminu firmy. Czy to jest zgodne z kodeksem pracy? Firma jest spora - powyżej 300 pracowników i dziwne dla mnie, że coś takiego się odjaniepawla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #prawo #prawopracy #januszex #januszebiznesu
Pobierz
źródło: comment_1615010786c9aZCHAWqfL5yb9THBoS8q.jpg
  • 47
Jak to mówią "Speak to data":
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

Dział Trzeci Rozdział II
Art. 82. § 1. Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług
wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. § 2. Jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika,
przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, z tym że za czas pracy przy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bed_Kriczer: Dokładnie tak, i ten komentarz zamyka sprawę ¯\_(ツ)_/¯

@powaznyczlowiek: Przecież jest napisane. Zobacz komentarz Mireczka którego wywołałem linijkę wyżej. Usuwanie błędu czy naprawa szkody to niekoniecznie ponowne wykonanie tej samej pracy. Jeżeli błąd (wynikający ze świadomego zaniedbania) spowodował np. nagromadzenie dużej ilości śmieci, czy zalanie posadzki wodą, to sprzątanie czy sortowanie powstałego odpadu jak najbardziej będzie się zaliczało do "naprawiania błędu".