Wpis z mikrobloga

O tym na czym oparty jest system decyduje właśnie wolny rynek i wolny rynek zdecydował że praca najemna jest najbardziej efektywna.


@Drakii: Nie mamy wolnego rynku bo przecież panuje korporatyzm, zapomniałeś? Może na wolnym rynku spółdzielnie by były bardziej efektywniejsze przyjmując założenie, że żyjemy w regionie mocno rozwiniętym z wysokim poziomem edukacji. Ale ten rozwój duszą państwowi korpo-kapitaliści.

Jakby na prawdziwie wolnym rynku spółdzielnie stały się przeważającym najbardziej efektywnym modelem produkcji
Jakby na prawdziwie wolnym rynku spółdzielnie stały się przeważającym najbardziej efektywnym modelem produkcji to byś się z tym pogodził?

@Gaku745: Nie miałbym z tym żadnego problemu jeżeli praca w spółdzielni dawałaby mi większy zysk niż praca gdzie indziej to bez problemu bym sobie tam pracował. A teraz pytanie do ciebie jakby w wolnym rynku okazało się że cięgle istnieje kapitalizm to pogodziłbyś się z tym?
@Oak_: Znam i szanuję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Drakii: Chłopie ja żartowałem z tym posadyzmem. Myślałem że to oczywiste xD

No ale tak na serio to jest dużo przesłanek stojących za tym, że spółdzielnie radzą sobie nie gorzej niż przedsiębiorstwa tradycyjne których model już popycha 300-letnią rocznicę, czasem lepiej, czasem gorzej ale jednak mają miejszą szansę bankructwa, potrafią lepiej przetrzymywać kryzysy, no i satysfakcja z pracy
@Gaku745: No akurat twój ukochany Mordragon musiał robić bardzo sporą redukcję zatrudnienia podczas ostatniego kryzysu więc w tym że sobie lepiej radzą to nie byłbym taki pewny. Reappropiracja tyczyła by się wyłącznie majątku państwowego i byłaby przeznaczona wyłącznie na spłacenie zobowiązań jakie miało państwo czyli byłaby to zwykła procedura bankructwa. Analizowanie czy jakiejś firmie państwo bardziej pomogło czy zaszkodziło jest bezsensu byłoby zbyt kontrowersyjne oraz czaso i energochłonne. Co niby miałoby
@Drakii: Lol to ty byś nieironicznie pogodził się z ubezwłasnowolnieniem przez Amazono-kraje? Amazon i inne giganty wzbogaciły się właśnie na ustępstwach państwowych i oszustwach podatkowych, chcesz ich za to wynagrodzić za korzystanie z łaski państwowej za darmo, za wyciąganie kasy od uczciwych pracowników i obdarować ich w nagrodę potęgą na jaką nie zasługuje? xD

Dobra, ty jednak serio jesteś totalnym korporacjonistycznym komunistą. Jarkendarion miał rację xD
Jakie to specjalne ustępstwa państwo dało Amazonowi?


Amazon przez wiele lat płacił zero podatków ale korzystał w całości z infratruktury państwowej.

@Drakii: Powiem ci co by się stało w twoim systemie bo ty nawet nie jesteś akapem tylko jesteś jakimś prywatnym etatystą - wszystkie gigafirmy który mają większe fundusze niż większość państw na świecie by po zbankrutowaniu państw pierwsze to zrobiły to sfinansowały swoje własne struktury sprawowania władzy nad ludźmi. Bo