Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rondzie do WORDu w Pile, WRD Komendy Powiatowej w Pile oraz do WRD Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu - zero odzewu.

Napisałem więc do 11 szkół jazdy w Pile. Na tę chwilę mam 3 odpowiedzi. Dwie szkoły jazdy uważają, że czerwony ma pierwszeństwo, jedna, że zielony.
I jak tu kierowcy mają znać przepisy, skoro nawet szkoły jazdy się nie zgadzają ¯\_(ツ)_/¯

#przepisydrogowe #ruchdrogowy

@Varumax @DzonySiara @NagiMiecz @HPCC1A9F @elf_pszeniczny @Kanalarz @reksiuzgdyni @gorzki99 @Microplastic
@Katiee @genuineoleey @vertical
krzeselko - W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rond...

źródło: comment_1630574782aF0bljhsFHneRE0AtMRvq2.jpg

Pobierz
  • 211
pierwszeństwo ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie


@pawelpablito: Gdzie tak jest xd? To jak sobie wjadę na rondo, będę latać lewym pasem kółka, to przy zmianie KAŻDY ma mi ustąpić? Przecież ten znak nie reguluje pierwszeństwa dla pojazdów NA rondzie, tylko każe ustąpić temu kto wjeżdża tym co na rondzie już są, ale w ramach manewru w chwili wjeżdzania a nie zawsze aż zjadą
A tutaj osobnik, który myślał podobnie jak ty


@Cogres: A ok, to jest sytuacja może i trochę podobna (zależy jak dokładnie pojedzie ten czerwony OP-a) i ma związek ze tym, o czym kiedyś dyskutowaliśmy z @reksiuzgdyni w przypadku skrętu z dwóch pasów na więcej niż dwa i braku linii prowadzących - kiedy jest "trzymanie się" swojego pasa a kiedy jego zmiana i że nie można jeździć sobie w poprzek pasów ruchu
Jak na moje to każde przecięcie pasa ruchu wymaga ustąpienia pierwszeństwa.

To daj przepis. Podpowiem że nie ma takiego. Czerwony jedzie po prostu cały czas zewnętrznym pasem.

Także na pewno czerwony nie ma pierwszeństwa.


@WhyCry:
kombinacja znaków A-7 i "rondo", mówi że pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na rondzie - więc w 99% przypadków to czerwony był na rondzie zanim zielony na nie wjechał - więc ma pierwszeństwo.


@pawelpablito: ci się wydaje że jak już wjedziesz na rondo to masz pierwszeństwo na zawsze, aż z niego zjedziesz? XD
@krzeselko: z tego co pamiętam to na kursie, jadąc od strony zielonego, instruktor kazał mi w tej sytuacji przystanąć na tym takim jakby trójkącie i przepuścić czerwonego. Nie pytajcie dlaczego i jakie było tego uzasadnienie, bo nie pamiętam.

W każdym razie jeżdżąc tamtędy wiele razy nigdy nie miałem żadnego problemu. Po prostu jak dojeżdżając do ronda widać czerwonego na rondzie to się go przepuszcza bo jest na rondzie, a jak go
@krzeselko: przecież czerwony zmienia pas bo się kończy, zielony jest na swoim pasie. Sytuacja wygląda identycznie jak na rondzie z 2 pasami ruchu i zmianie tego pasa.