Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rondzie do WORDu w Pile, WRD Komendy Powiatowej w Pile oraz do WRD Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu - zero odzewu.

Napisałem więc do 11 szkół jazdy w Pile. Na tę chwilę mam 3 odpowiedzi. Dwie szkoły jazdy uważają, że czerwony ma pierwszeństwo, jedna, że zielony.
I jak tu kierowcy mają znać przepisy, skoro nawet szkoły jazdy się nie zgadzają ¯\_(ツ)_/¯

#przepisydrogowe #ruchdrogowy

@Varumax @DzonySiara @NagiMiecz @HPCC1A9F @elf_pszeniczny @Kanalarz @reksiuzgdyni @gorzki99 @Microplastic
@Katiee @genuineoleey @vertical
Pobierz
źródło: comment_1630574782aF0bljhsFHneRE0AtMRvq2.jpg
  • 211
@krzeselko: jak zdawałam prawo jazdy to uczyli mnie że czerwony ma pierwszeństwo, ale sama nigdy nie robię tego manewru tylko czekam aż będę mogła wjechać na rondo i przejechać je bez zatrzymywania się tam - w sumie to rzadko widzę żeby ktoś robił tam taki manewr
Moim zdaniem błąd popełnił zielony wjeżdżając ta rondo wymuszając pierwszeństwo; natomiast w tej sytuacji, gdy obydwa samochody stoją, zielony ma pierwszeństwo.
@krzeselko: Na ten moment, czerwony zmienia pas, ustępuje. Uważam jednak iż trochę ciekawa sprawa, bo gdyby była linia przerywana pociągnięta dalej koło czerwonego, to by było że jedzie nadal swoim pasem (co w zimie jak śnieg zasypie?). Druga sprawa że ustąp na wjeździe też nie mówi ze czerwony był z przodu, bo mogło być tak że zielony wjechał prędzej ale był ktoś przed nim wolno jadący, a czerwony wjechał na skrzyżowanie
@Sierpik21: i to czerwony zmienia pas. Gdyby pas czerwonego byl przedluzeniem to bylyby poprowadzone linie oraz poziomy "ustap pierwszenstwa" na pasie zielonego. Dodatkowo przy zmianie pasa rowniez obowiazuje prawa strona, tj. Jesli jedziesz skrajnym prawym na drodze trzypasmowej i obok na skrajnym lewym jedzie ktos inny i obaj zmieniacie pas na srodkowy to ten z prawego pasa ma pierwszenstwo, bo jest z prawej strony względem 2 pojazdu. Potwierdzone info - mam