Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rondzie do WORDu w Pile, WRD Komendy Powiatowej w Pile oraz do WRD Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu - zero odzewu.

Napisałem więc do 11 szkół jazdy w Pile. Na tę chwilę mam 3 odpowiedzi. Dwie szkoły jazdy uważają, że czerwony ma pierwszeństwo, jedna, że zielony.
I jak tu kierowcy mają znać przepisy, skoro nawet szkoły jazdy się nie zgadzają ¯\_(ツ)_/¯

#przepisydrogowe #ruchdrogowy

@Varumax @DzonySiara @NagiMiecz @HPCC1A9F @elf_pszeniczny @Kanalarz @reksiuzgdyni @gorzki99 @Microplastic
@Katiee @genuineoleey @vertical
Pobierz krzeselko - W nawiązaniu do wpisu:

Wysłałem maile z pytaniem o tę sytuację na rond...
źródło: comment_1630574782aF0bljhsFHneRE0AtMRvq2.jpg
  • 211
@WhyCry: jakie przepięcie pasa ruchu? chwilę myślałem i tak naprawdę - jakby nie bylo w ogóle pasa do jazdy na wprost to masz klasyczne rondo dwupasmowe. ten środkowy pas (czerwonego auta) nie przepina się w takim razie w żaden inny pas - jest kontynuacja "zewnętrznego" pasa.
a idąc klasykiem - pierwszeństwo ma ten, kto jest pierwszy na rondzie :)
@Prusti te przesmyki (linie warunkowego zatrzymania) mają rację bytu tylko gdy ruch jest kierowany światłami.


Oprócz tego jest niedaleko bodaj najstarsze rondo "tymczasowe" w Polsce, tzw. plastikowe.
Oczywiście, że pierwszeństwo ma zielony

Znak ustąp pierwszeństwa na wjeździe oznacza, że należy ustąpić pierwszeństwa wjeżdżając na rondo. A samym rondzie już działają zasady ogólne (zasada prawej ręki, ustępowanie przy zmianie pasa) lub dodatkowe znaki już w obrębie ronda (np. w Warszawie jest mania rond podzielonych na sekcję, gdzie przejazd przez rondo to czasami przejazd nawet 3x przez światła).

Gdyby znak ustąp pierwszeństwa dotyczył wszystkich manewrów na rondzie, to możnaby legalnie zajechać
@krzeselko: Masz tutaj dwa pasy a samo rondo szerokie to zanim tam czerwony dojedzie, zielony mógł wyjechać i jest na swoim pasie to w tej, namalowanej sytuacji ZIELONY MA PIERWSZEŃSTWO gdyż nie zmienia kierunku jazdy i to czerwony wjeżdża na jego pas.
Plus sama sytuacja mało realna, gdyż ewidentnie, czerwony mógł dalej pojechać po wewnętrznej przy rondzie i włączyć się za lub przed zielonym.

W innych sytuacjach, zazwyczaj czerwony ma tutaj
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@push3k-pro: Akurat w tym przypadku z przed 11 miesięcy też nie jest to jasne.

Trudno ocenić, jak duże jest to rondo - ale na moje oko to w momencie kolizyjnym oba samochody są już na rondzie - czerwony na pasie zewnętrznym, a niebieski wewnętrznym - i to niebieski zajeżdża czerwonemu drogę zjeżdżając (niezgodnie z przepisami z resztą) z ronda z pasa wewnętrznego.

Aczkolwiek jeżeli to rondo jest małe, to już mocno
Plus sama sytuacja mało realna, gdyż ewidentnie, czerwony mógł dalej pojechać po wewnętrznej przy rondzie i włączyć się za lub przed zielonym.


@m0rgi zapewniam, że sytuacja jest bardzo realna ( ͡º ͜ʖ͡º)

Czerwony jedzie swoim normalnym torem ruchu. Z resztą tak samo, jak i zielony
Trudno ocenić, jak duże jest to rondo - ale na moje oko to w momencie kolizyjnym oba samochody są już na rondzie - czerwony na pasie zewnętrznym, a niebieski wewnętrznym - i to niebieski zajeżdża czerwonemu drogę zjeżdżając (niezgodnie z przepisami z resztą) z ronda z pasa wewnętrznego.


@Mr--A-Veed: Błąd. Nie możesz zjeżdżać z pasa wewnętrznego, a wjeżdżając na rondo musisz ustąpić wszystkim na jezdni, w tym kierowcom, którzy zmieniają pas
@krzeselko: Mało realna nie oznacza nierealnej.
Jak któryś odpuści to będzie bezkolizyjnie. Jak dojdzie do kolizji to w sądzie pewnie zielony wygra. Nie rozumiem, jak można mieć problem ze zrozumieniem zachowania się na wielopasmowych rondach?

Oczywiście, zarządca drogi mógł pomyśleć o wyznaczeniu tu pasów i turbinowego ronda ale to też da się ogarnąć.
Jak na moje to każde przecięcie pasa ruchu wymaga ustąpienia pierwszeństwa.


@WhyCry: nie do końca, często przed wjazdami na drogi ekspresowe, przed pasem włączania, masz znak "ustąp" postawiony na wypadek, gdyby nie było widać znaków poziomych. W takiej sytuacji jak zajmiesz pas włączania w tym samym momencie, w którym ktoś na niego wjedzie (np. przecinając powierzchnię wyłączoną), to Ty jesteś winny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@push3k-pro: Tylko, że na przedstawionej sytuacji ja nie wjeżdżam na rondo, tylko już na nim jestem - na pasie zewnętrznym.

Tak naprawdę to wszystko zależy od tego, jak to w realu wygląda i ile jest miejsca - czy faktycznie zdążę wjechać samochodem na pas ronda zanim będzie ten kolejny zjazd...

Ale akurat na zdjęciu z góry nie mam wątpliwości, że w pokazanej sytuacji już bym na rondzie był - znaki poziome