Wpis z mikrobloga

@mayek: a jak jest gaz w ulicy? Pompa ciepla to grube tysiace na poczatek, warte oszczednosci paruset zlotych rocznie w porownaniu z gazem? Boje sie tez o awaryjnosc tego cuda, zeby sie nie okazalo ze za dziesiec lat trzeba kupic nowa
zeby sie nie okazalo ze za dziesiec lat trzeba kupic nowa


@xdrcftvgy: Skąd pomysł że piec gazowy nie będzie do wymiany? XD
Jak chcesz bezawaryjności, to załóż kable grzewcze a zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w lepszą izolację domu.
nie bedzie kosztował 30-40 tysiecy :)


@xdrcftvgy: biorąc pod uwagę, że to nowy budynek to obstawiam, że będzie ciepły. Czyli rachunek z samo grzanie pompą ciepła w styczniu, czyli najzimniejszym miesiącu powinien wynieść około 600,-? Miesięczny koszt abonamentu za gaz to około 35,-. 12 miesięcy abonamentu za gaz daje nam 420,- czyli praktycznie jeden miesiąc grzania w sezonie jesień/wiosna. Choćby dlatego gaz nie ma sensu w nowym budynku. A to, że
Czyli rachunek z samo grzanie pompą ciepła w styczniu, czyli najzimniejszym miesiącu powinien wynieść około 600,-?


@ksiak: no nie napisales, ale w domu 80-90m2 ogrzewanie pompa ciepla w styczniu 600zl jak kaulkulatory mowia, ze to bedzie max 1500 zl rocznie razem z cwu,
@xdrcftvgy: Mam pompę z odwiertami, cena ogrzewania i CWU rocznie to 1200-1500zł. Dom 120m2. Z pompą powietrzną może być różnie, jak w styczniu dowali na 3 tygodnie mrozu po -20, rachunek może być srogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@czarny_i_zly: tylko pompa powietrzna to koszt powiedzmy 20k a z odwiertami nie wiem czy się w 70k zmieścisz no i trzeba mieć sporą działkę bo inaczej po kilkunastu latach może być problem.
@ksiak: @czarny_i_zly: Przy -20 ma być drogo, aby przy wyższych tempe było opłacalnie. Po to są grzałki w pompach, aby wspomagały.
W dodatku moja powietrzna przy -20 jechała bez grzałek, mogę się tym pochwalić ... Jednak jak dodacie dwa do dwóch, to zrozumiecie że mam przewymiarowaną pompę. ;P
Jednak jak dodacie dwa do dwóch, to zrozumiecie że mam przewymiarowaną pompę. ;P


@kuncfot: no to jest logiczne bo inaczej przy -20 musi włączyć grzałki.

@xdrcftvgy: daj proszę linka do tych kalkulatorów.
@xdrcftvgy może zamiast domu 75-95 metrów to lepiej jakieś mieszkanie z ogródkiem w pobliskim mieście? Mi osobiście dla 75m² nie chciałoby sie bawić w budowę domu. Nie będzie tam optymalnych pokoi dla dzieci (nie, nastolatek nie będzie siedział z wami w salonie. Przyda sie minimum 15m² dla każdego, aby zmieścić tam całe życie), nie zmieści sie oddzielna pralnia, garderoba w wejściu, sensowna jadalnia aby od czasu do czasu pomieścić 10-15 osób, dwie
@ksiak: sa kalkulatory na necie wpisujesz zapotrzebowanie na energie , powierzchnie chalupy, ilosc wody uzytkowej i wychodzi rachunek, na forum muratorka pisza ze #!$%@? 40-50 tys w instalacje grzewcza w domu 80m2 jest bezsensu
@ksiak: Jaki problem po kilkunastu latach?
Odwierty na 90m2 to myślę 2x75m by wystarczyło, powinno się zamknąć w 15k netto z doprowadzeniem dolnego źródła do kotłowni i glikolem. Pompa, jeśli ma być tylko pompa, a zbiornik CWU oddzielnie i bez bufora, to myślę okolice 12k netto, ale trzeba dobrze poszukać i nie dać się oszukać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Plus zbiornik CWU i cała kotłownia, ok. 7k