Wpis z mikrobloga

@xdrcftvgy: No znalazłeś ogłoszenie z drogą pompą. Gratuluję.
To teraz przejrzyj ogłoszenia (choćby na allegro). Spokojnie znajdziesz pompę znanego producenta za około 20k z montażem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mayek: ciągle szukam odpowiedzi na pytanie czy do takiego domu który dobrze ocieplisz warto w ogóle iść w stronę pompy ciepła (droga, droga instalacja, coroczne przeglądy serwisowe, co jak jebnie po gwarancji?), czy różnica np z grzania prądem będzie aż taka znacząca, przy zastosowaniu went mech z odzyskiem? Czy warto dla załóżmy tysiąca rocznie oszczędności pchać się w droga instalacje grzewcza.

Chodzi mi o małe domki bo przy większym wiadomo może
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: To można spróbować policzyć. Oczywiście nie znamy przyszłych cen gazu czy prądu, ale tak jak Ci pisałem wcześniej rozważyłbym montaż kabli grzewczych.
Jak dobrze zaizolujesz dom i dopilnujesz "fachowców", to spokojnie zejdziesz do zapotrzebowania rzędu 30kWh/m2.
100m2 to będzie zużycie 3000kWh czyli w obecnych cenach koło 2200zł rocznie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mayek: dokładnie o tym mówię, mnie przeraża inwestycja w tak drogie źródło ciepła, ceny które podałeś i to jest przy taryfie g11 i bez paneli na dachu

Dzięki
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: Pomyśl jeszcze o przepływowych ogrzewaczach wody. Zamiast drogiego w kupnie i utrzymaniu zbiornika na ciepła wodę użytkową, masz ciepłą wodę natychmiast po odkręceniu kranu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mayek: wszystko było by fajnie i naprawdę prąd to spoko opcja tylko boję się że też że mongoly z rządu coś zrobią z ustawą o prosumencie (oby nie)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mayek: tak coś pokręcili ale im więcej czytam tym bardziej nie rozumiem o co tam chodzi, latem będziesz oddawał prąd ktory będzie tani bo produkuje dużo osób energię a odbierał drogi zimą
  • Odpowiedz
EUco+w 28,23 [kWh/(m²*rok)] , 90m2


@xdrcftvgy: czy możesz mi powiedzieć, przy jakich parametrach wyszło Ci 28,23kWh/m2? Na cieplowlasciwe.pl wrzuciłem przykładowy budynek: https://cieplo.app/wynik/kdfv
wyszło mi 38kWh/m2/rok dałem 20cm xps na podłogę, 30cm styro, beton komórkowy, 30cm wełny na poddasze.
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: dziwne to jest ale wygląda na to, że na cieplowlasciwe.pl znalazłem błąd.
Poprawiłem obliczenia uwzględniając dokładne dane z projektu i wychodzi 57kWh/m2 natomiast gdy wstawiłem beton komórkowy plus 30cm grafitowego zamiast 20cm białego wynik pozostał ten sam co jest błędem gdyż beton komórkowy (YTong przyjąłem) ma dużo lepszą termikę niż porotherm:
https://meskimikser.pl/sciany/
Pomijam, że projekt zakłada wentylację grawitacyjną. Przydałby się wskaźnik Ek dla tego budynku.
  • Odpowiedz
no właśnie sam jestem zaskoczony ze wg projektu i wentylacji grawitacyjnej wartość jest taka mała


@xdrcftvgy: nasuwa się pytanie czy zgodnie ze starym powiedzeniem "papier wszystko przyjmie"?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: pewnie tak, ja to i tak zakładam że śmiało 50kwh/m2/rok można przyjąć przy 90m2 domu bezie to 4500 kwh rocznie i teraz pytanie czy warto iść przy takich wartościach w pompę ciepła

Jest na muratorze podobny wątek podobny dom i zapotrzebowanie na ciepło i jest dyskusja prąd vs pompa ciepła, muszę go doczytać do końca
  • Odpowiedz
rzy takich wartościach w pompę ciepła


@xdrcftvgy: tak. Kalkulacja jest dość prosta. Upraszczając maksymalnie, grzanie prądem to praktycznie 1:1 (COP = 1) czyli ile kW potrzebuje dom tyle musisz pobrać z sieci, nie ma przebacz. Natomiast pompa może mieć na przykład COP = 3 czyli na każdy kW z sieci dostajesz 3 Kw ciepła. Jakbyś tego nie liczył to się po prostu opłaca. Jedynie przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło, kupujesz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: tak pdo względem obsługi na pewno tańsze ale na początek różnica jest spora i dochodzi koszt serwisu tego cuda i jak z awaryjnością. Hm...

Na forum murator jest fajny kalkulator w Excel prąd vs pompa podajesz zapotrzebowanie na ciepło, ile prąd będzie drożał, koszt instalacji pompy vs prąd i wychodzi z niego czas zwrotu 13-15 lat
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy nawiewniki możesz zawsze domontowac i jest to tania sprawa. No tak, ale Dobrze zrobiona rekuperacja do takiego domu to ok 15 tys zl. (Chyba ze sam sobie rozłożyć rury, sam kupisz sprzęt i bez obliczeń założyć reku które nie będzie Dobrze działało). A dodatkowe grzanie przez starty ciepła ze względu na rozszczelnienie okna to mooze 500 zł rocznie

(tak naprawdę tylko miesiące zimowe) więc dla przykładu to te 15 tys (plus
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eko_zgonus: smogu z zewnątrz nie zaciąga? Jaka jednostka pamiętasz? Dom parter czy z poddaszem? Sami rozciagneliscie przewody itp dobrze rozumiem?

Grawitacyjna musi mieć okna z nawiewnikami inaczej jest zaduch, poza tym ucieka ciepło. Jak ktoś ma ciągle zamknięte okna przy grawitacyjnej i się chwali jak to oszczędza to sory ale potem wychodzą kwiatki grzyb lub źle samopoczucie domowników.

Zima nie ma zbyt suchego powietrza? Czytałem o tym że mechaniczna wysusza
  • Odpowiedz
rzy takich wartościach w pompę ciepła


@xdrcftvgy: grzanie prądem to praktycznie 1:1 (COP = 1) czyli ile kW potrzebuje dom tyle musisz pobrać z sieci, nie ma przebacz. Natomiast pompa może mieć na przykład COP = 3 czyli na każdy kW z sieci dostajesz 3 Kw ciepła.

U mnie COP za cały rok na CO CWU 6.9
Panasonic Aquarea
  • Odpowiedz