Wpis z mikrobloga

@xdrcftvgy: 80m2 bez garażu dla 2+2 to niestety ciasnota. Nawet jak sobie szopkę postawisz na kosiarki, narzędzia ogrodowe, rowery i inne, to i tak dużo gratów będzie w domu. Ale jeśli już musi być 80m2, to zdecydowanie parter, pompa ciepła i panele na dach.
  • Odpowiedz
@czarny_i_zly: no 80 do stu, bo wiecej to poplyne a krechy nie bede bral, z ta pompa ciepla bylo by wszystko ok tylko
sporo kosztuje na poczatek no i instalacja nie jest tania i ciekawe jak z awaryjnoscia, a co sadzisz o ogrzewaniu na prad + panele, gruba oszczednosc na poczatku inwestycji, nie ma co sie popsuc, a ta pompa ciepla to kiedy to sie zwroci jak trzeba w to wrzucic
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: Nie wiem jakie są warunki teraz, ale rok temu widziałem oferty za pompę powietrzną 9kW LG za mniej niż 25k z montażem na 8% VAT.
W małym domku mały daszek, nie zmieści się dużo paneli. Moim zdaniem grzanie prądem jest nieekonomiczne, zmieni się prawo i zostaniesz z ręką w nocniku, gdy nie będziesz mógł odebrać nadwyżki zimą i rachunki będą kosmiczne. Prąd drożeje coraz bardziej, szacunki mówią, że do 2030r.
  • Odpowiedz
Odwierty na 90m2 to myślę 2x75m by wystarczyło, powinno się zamknąć w 15k netto


@czarny_i_zly: daj mi namiary na kogoś kto robi tak tanie odwierty. Średnio obecnie się przyjmuje 80,-/mb czyli przy 2*75 wychodzi 12k pln za same odwierty chociaż te 80,-/mb to trochę mało bo 4 lata temu krzyczeli już ponad 100,-. Reszty nawet nie skomentuje bo ceny nieadekwatne do tego co mamy obecnie na rynku.

Jaki problem po kilkunastu
  • Odpowiedz
  • 0
@xdrcftvgy no jeżeli jest działka to trochę zmienia postać rzeczy. Żal nie wykorzystać, racja

Ale jeżeli kasa jest jakims ograniczeniem to nie rób drogiej pompy ciepła i rekuperacji, tylko postaw o kilka metrów większy dom
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mac02: czemu rekuperacja nie? W grawitacyjnej trzeba stawiać kominy no i ucieka ciepło, za które się płaci, co do pompy ciepła się zgodzę jest to spory koszt a przy tak małym domu to nie wiadomo czy i kiedy się zwróci, na forum muratora też każdy mówi co innego i człowiek się gubi
  • Odpowiedz
@ksiak: Dwa pierwsze linki z allegro to 45netto za same odwierty, bez materiału. Materiał z odwiertami wychodzi mi, kupując w detalu, 9120zł netto. Zostaje prawie 6000zł na robociznę - jeden dzień dla trzech osób. Może te ceny tak szaleją, bo ludzie nie potrafią liczyć.

Co do linka - wyciąganie wniosków po jednym sezonie jest zupełnie bez sensu. Ja widzę po swoich odwiertach, że temperatura dolnego źródła w styczniu 2021 była ok.
  • Odpowiedz
jeden dzień dla trzech osób


@czarny_i_zly: znajdź te osoby które będą chciały to zrobić.

Co do linka - wyciąganie wniosków po jednym sezonie jest zupełnie bez sensu. Ja widzę po swoich odwiertach,


@czarny_i_zly: i kończymy rozmowę skoro Ty wiesz lepiej niż ludzie co się na tym znają i badania robili.
  • Odpowiedz
@ksiak: Ci ludzie wyciągnęli wnioski po jednym sezonie, gdy od wilgotności gleby, od wysokości wód gruntowych, zależy transfer energii. Gdyby to był chociaż odwiert w skale, ale nie, to są gliny i iły. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podstawie niedostatecznych danych to nie jest prawidłowa metoda naukowa. Zresztą, zacytuję końcówkę:

Badania wykonano przy współpracy Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy, firm Viessmann oraz Aspol, dzięki finansowaniu z dotacji celowej na dofinansowanie zadania badawczego
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: Rekuperacja też zużywa energię, szczególnie taka z odzyskiem ciepła, do tego jest grzałka na wejściu, która zimą chodzi praktycznie bez przerwy. Ale ogólnie wentylacja mechaniczna, nawet jeśli to będzie proste wymuszenie ruchu powietrza bez żadnych dodatków, jest dużo precyzyjniejsza, niż wentylacja grawitacyjna.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czarny_i_zly: grawitacyjna też zużywa energię wypompowujac ciepło z domu, bo jeśli ktoś ma went graw i ma zamknięte okna bez wywiewnikow i się tym chwali to nie ma tam żadnej wentylacji

Tu raczej nie mam wątpliwości i wybieram mechaniczna, zwłaszcza że grawitacyjna potrzebuje budowy kominów droższych okien itp co też trzeba liczyć.
  • Odpowiedz
@xdrcftvgy: Owszem. Mam wentylację grawitacyjną i będę instalował w przyszłym roku mechaniczną, jeszcze czytam o dostępnych opcjach. W sezonie zimowym sąsiedzi palą okropnym syfem, czasami śmierdzi w domu. W mechanicznej założę dobre filtry i mocno zniweluję ten problem.
  • Odpowiedz
  • 0
@xdrcftvgy komin to sa grosze, kilka pustaków. Tzn jeżeli mieszkasz na Śląsku albo gdzieś na wsi gdzie każdy sąsiad pali w piecu to w sumie tak, polecam rekuperację. W innym przypadku wystarczy rozszczelnić okno, a czysto finansowo rekuperacja sie zwróci. Ja wolałbym kase z niej przeznaczyć na coś innego

Wez pod uwagę ze rekuperacja to są ciągłe koszta. Filtry, przeglądy, a jak na starość ci sie centrala popsuje, to powodzenia z kupnem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mac02: a co jeśli chodzi o oszczędność zimą ze nie wlatuje tak zimne powietrze, no i przy grawitacyjnej albo rozszczelniasz okna (czyli wyższe koszty ogrzewania) albo kupujesz droższe okna z nawiewnikami
  • Odpowiedz
  • 0
@xdrcftvgy nawiewniki możesz zawsze domontowac i jest to tania sprawa. No tak, ale Dobrze zrobiona rekuperacja do takiego domu to ok 15 tys zl. (Chyba ze sam sobie rozłożyć rury, sam kupisz sprzęt i bez obliczeń założyć reku które nie będzie Dobrze działało). A dodatkowe grzanie przez starty ciepła ze względu na rozszczelnienie okna to mooze 500 zł rocznie (tak naprawdę tylko miesiące zimowe) więc dla przykładu to te 15 tys (plus
  • Odpowiedz