Wpis z mikrobloga

Szczerze mówiąc, nie wiem co robić teraz z oszczędnościami. Na giełdzie zarobiłem w tym roku całkiem sporo, ale powoli wycofuję środki bo zwyczajnie moim zdaniem nastroje giełdowe są zbyt pozytywne do tego, co się dzieje na rynkach.
Innymi słowy: możliwe, że je$%nie.

Lokaty nie wchodzą w grę, tak samo obligacje, trzymanie w skarpecie przy inflacji idącej na 10% to też jest poracha. Krypto to nie inwestycja (tak, wiem że można sporo zarobić, ale nadal - to spekulacja finansowa), tak samo NFT. Co proponujecie żeby nie stracić zbyt dużo? Do dyspozycji mam tak półtorej wypłaty programisty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wydać wszystko na duperele? Nadpłacić kredyt hipoteczny? Kupić np. gitarę o sporej wartości na "przetrzymanie"?

#oszczedzanie #pytanie #finanse
  • 17
  • Odpowiedz
@Kalypsoo: Właśnie dlatego na koniec zapytałem o gitarę sporej wartości, na tym akurat się znam. Za taką kwotę mogę mieć ładnego PRS albo customowego Gibsona, który za wiele nie powinien stracić na wartości.
  • Odpowiedz
Spółki dywidentowe?


@Gwendeith: mam w portfelu, ale tak jak mówię - wycofuję powoli środki z giełdy. Wrócę do niej, jak będę pewniejszy sytuacji ekonomicznej.

Waluty?


@Gwendeith: kupić tanio, drogo sprzedać? Czyli też spekulacja? Czy coś innego masz na myśli?
  • Odpowiedz
@majcher_krk: bezpieczne i odrabiające inflacje inwestycje deweloperskie, około 2letnie, netto stopa zwrotu rocznie ok.5,90%, poświadczone notarialnie. Oczywiście nie u początkujących deweloperów, tylko z wieloletnim stażem, zabezpieczone bankiem ziemi i prawnie, wtedy można zamknąć oczy i co kwartał zyski wpłacają na konto
  • Odpowiedz
bezpieczne i odrabiające inflacje inwestycje deweloperskie, około 2letnie, netto stopa zwrotu rocznie ok.5,90%, poświadczone notarialnie.


@pyziowa: jak to działa? Gdzie można o tym poczytać?
  • Odpowiedz
@majcher_krk: @Gwendeith: nabywamy udziały w spółce celowej z obowiązkiem odsprzedaży ich w wyznaczonym terminie oraz z zabezpieczeniem ich odkupu, po cenie w akcie notarialnym z konkretnej inwestycji. Deweloperzy w pesymistycznym wariancie mają 20% zysku z inwestycji, więc dzielą się nim z udziałowcami zgodnie z aktem(ok.6% netto rocznie). Wypłata zysku co kwartał na konto wraz z raportem z inwestycji na którą można w każdym momencie pojechać, po określonym terminie zwrot wpłaconych
  • Odpowiedz