Wpis z mikrobloga

Cześć,

ktoś wie, jak wkręcić się w wolontariat na granicy z Ukrainą? Mam dwie ręce, wolny czas i chcę jakoś pomóc.
Trochę czytam i niby "wolontariusze poszukiwani", ale jak sprawdzam strony, to widzę, że preferowane są osoby z językiem ukraińskim, z doświadczeniem w pierwszej pomocy, itp. Ktoś wkręcił się w pomoc tak z marszu i może podesłać link albo numer telefonu organizacji / fundacji?

Dziękuję!

#ukraina #pomagajzwykopem #czujedobrzeczlowiek #wolontariat
  • 55
  • Odpowiedz
@razadihan: Gdzies mi mignęło info, że schroniska i przytułki dla zwierząt apelują, zeby najpierw brać "polskie" koty i psy, które już są zaszczepione, odrobaczone i przygotowane do transportu i adopcji, bo nagle wszyscy sie rzucili na ratowanie ukraińskich zwierząt, które najpierw muszą odbyć kwarantannę i nie da się ich ot tak zabrać z marszu. Ludzie dostali małpiego rozumu.
  • Odpowiedz
Dzwoń na pierwszy lepszy numer. @konto_na_kajmanach

Przyszedł do mnie kolega z Ukrainy z prośbą, bym go zawiózł na granicę, bo chce iść na front. Myślę sobie, szkoda na pusto jechać, a weź, że napisz, że jechać będziemy od Wrocławia A4 aż do samej granicy, może kogoś się weźmie. Sam właśnie zadzwoniłem pod pierwszy numer znaleziony na FB zapytać, czy może jakiejś pomocy humanitarnej nie trzeba zawieźć na granice.

long story short

Skończyło
  • Odpowiedz
@konto_na_kajmanach: Musi być na granicy? Zapytaj w swojej okolicy - w dużych miastach na dworcach, w małych miejscowościach pytaj w OPS, OSP, u sołtysa, wójta, w powiecie (np. u mnie w gminie potrzebni są ludzie do transportu, ale też wolontariusze w punkcie gdzie uchodźcy dostają jeść, mogą się przespać, umyć, przebrać i znaleźć rodzinę, która ich przygarnie). Sprawdź lokalnego facebooka.
  • Odpowiedz
@konto_na_kajmanach: Nie napisałeś, gdzie jesteś. Najbardziej potrzebni są ludzi na małych przejściach granicznych (duże są jakoś ogarnięte) i tam, gdzie docierają pociągi/autobusy z uchodźcami. W Warszawie są to dworce: Wschodni, Zachodni i Centralny. Zorientuj się, jaki NGO u ciebie ogarnia (czasem jest to samorząd), albo jeśli nie znajdziesz i nie jest to daleko i nie będziesz korkował drogi, pojedź w takie miejsce i zorientuj się.

Są również grupy, które robią inne
  • Odpowiedz
@konto_na_kajmanach: Powiem Ci jak to u mnie wyglądało. Wbijasz do ośrodka recepcyjnego i mówisz że chcesz pomóc. Najczęsciej pytają czy długo czy dorywczo. Nie patrz na strony tylko idź na miejsce. Potrzebują rąk cały czas
  • Odpowiedz
@konto_na_kajmanach: z daleka jestes? Pomyślałem o tym, ze możesz po prostu jechać na miejsce ze słowami "jestem. Chce pomóc". Myślę, ze pokierują Cie na miejscu tam, gdzie potrzeba ludzi. Tak czy inaczej powodzonka. Ja nie mam tyle czasu, ale zrezygnowalem z bisnesu na jednym z mieszkań i oddaje je w tym tyg uchodźcom
  • Odpowiedz
@konto_na_kajmanach: @Jusepf:

Jak już ktoś pisał odezwij się do Folkowiska

Np. tutaj:
Formularz na FB

Przy czym to nie są żadne zabawy, "rozdawanie herbatki" i pogaduszki. Oni tam naprawdę ciężko pracują i potrzebują ludzi do pracy. Wiem z pierwszej ręki, że jest tam jednocześnie super i #!$%@? (bo pomagasz, ale ciężko) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz