Wpis z mikrobloga

Jak to z wami jest?

Ja przeważnie przejeżdżam przez przejścia dla pieszych, po prostu zwalniam wtedy do tempa przechodniów i staram się nie blokować nikomu drogi. Schodzę z roweru tylko przy bardziej ruchliwych drogach bez sygnalizacji świetlnej.

#rower #rowery #przepisydrogowe
Ziombello - Jak to z wami jest?

Ja przeważnie przejeżdżam przez przejścia dla pies...

źródło: comment_1652953062262ImJS0LeMiDNvDHLcRZL.jpg

Pobierz

Zsiadacie z roweru przed przejściem dla pieszych?

  • Tak 44.3% (807)
  • Nie 55.7% (1013)

Oddanych głosów: 1820

  • 81
  • Odpowiedz
@Ziombello: @janekplaskacz: Miejsce ze zdjęcia niebawem pójdzie do przebudowy i teleport wreszcie zniknie.

@dybligliniaczek: Tam nie da się zrobić samego "włączania się do ruchu", bo to droga jednokierunkowa.

Gdyby chciano wprowadzić jakiś wyjątek dla "rowerzysty w tempie pieszego" to byłby problem z dokładniejszą interpretacją.

No bo czym jest tempo pieszego?


@pawelpablito: No zobacz, a dla hulajnóg właśnie taki przepis wprowadzono w zeszłym roku.
  • Odpowiedz
@ZmiksowanaFretka: ale po co coś robić skoro tak jak jest jest dobrze.
Problemem nie jest to, że po przejściach nie można jeździć pojazdem tylko to, że DDR są źle wytyczone, nie mają kontynuacji w postaci przejazdów i jest ich ogólnie mało.
Wprowadzanie zmian może wprowadzić jeszcze większe zamieszanie - zwłaszcza kiedy przepisy dot. rowerzystów na przejściach byłyby inne niż dotyczące pieszych na przejściach czy rowerzystów na przejazdach.
  • Odpowiedz
@pawelpablito: A hulajnogi mogą przejechać przez przejście czy nie? Wydaje mi się, że tak, więc to co napisałem jest zasadne.

taki przepis już istnieje odnośnie rowerów.


@pawelpablito: Nie, nie ma takiego przepisu. Rowery mają generalnie zakaz jazdy po chodnikach poza kilkoma szczególnymi wyjątkami, natomiast zasady dla hulajnóg sprawiają, że mogą one jeździć po prawie wszystkich chodnikach.
  • Odpowiedz
Hulajnogista elektryczny to pojazd


@pawelpablito: To nie jest pojazd, a UTO.

art. 33 6. --> to ten przepis


@pawelpablito: Nie widzę, aby ten lub jakikolwiek inny artykuł regulował przejazd UTO przez przejście dla pieszych. Możesz go zacytować? Natomiast to kiedy rowerem można jechać po chodniku reguluje art 33 pkt 5.
  • Odpowiedz
@TymRazemNieBedeBordo:

Np znak ograniczenia prędkości odwołowywany jest przez

- inny znak ograniczenia prędkości


Nie jest odwoływany tylko zaczyna obowiązywać inny limit

- skrzyżowanie (ale tylko takie z drogą twardą[które z kolei jest drogą twardą jeśli co najmniej 20m jest utwardzone])


To akurat głupota.

- odwołanie ograniczenia prędkości


A to jest normalne.

Więc jeśli mamy ograniczenie do 20 i znak ostrzegawczy A-11 (czyli próg zwalniający) możnaby się domyślić, że 20km/h to jest
  • Odpowiedz
Obecnie mamy przejście dla pieszych, a rower to pojazd, więc żeby skorzystać z przejścia musisz zejść z pojazdu i stać się pieszym.


@pawelpablito: nie zawsze trzeba zejść z roweru, żeby stać się pieszym :D np. jeśli dziecko do lat 10 jedzie samodzielnie na rowerze i Ty jesteś jego opiekunem to razem jesteście wg. prawa traktowani jako piesi, co oznacza m.in:
- możecie przejeżdżać przez przejście dla pieszych
- NIE MOŻECIE jeździć
  • Odpowiedz
zsiadanie z roweru na przejściu


@Raul777: to jest tak absurdalne jakby ktoś zaprojektował ulicę osiedlową przeciętą chodnikiem i kierowca musiałby z samochodu wysiąść i przepchać go przez chodnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po prostu w Polsce ścieżki są często projektowane jako infrastruktura rekreacyjna by sobie grazyna z januszem i dziećmi pedałowali środkiem, a potem traktowana jak infrstruktura drogowa. Rowery traktowane są jak zabawki na fazie projektu a
  • Odpowiedz
@TymRazemNieBedeBordo:
No OK, ale pod względem praktycznym niczego nie zmienia. I cieszę się, że nasze orły nie wpadły na pomysł aby i tu być świętszym od papieża, bo znaków mamy za dużo.

Szkoda, że nie potrafią wdrożyć modelu niemieckiego, gdzie znak odpowiednik A-7 odwołuje pierwszeństwo więc nie muszą stawiać D-2.
  • Odpowiedz
i jako kierowca auta dam po hamulcach


@Protectorx: myślę że widząc przejście dla pieszych i świecące się tam zielone światło i tak powinieneś dać po hamulcach i zachować ostrożność nawet gdy na przejściu będą tylko piesi a nie rowerzysta ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
powtórzę się i będę za każdym razem - zsiadanie z roweru na przejściu zamiast nakaz pokonywania go w tempie pieszego to jest jeden z większych absurdów prawa w tej dziedzinie i tania sztuczka na nabijanie mandatowych statystyk


@Raul777: No nie do końca. Co innego jeśli mówimy o skrzyżowaniach, gdzie pojazdy mają czerwone a piesi zielone, a zupełnie inaczej to wygląda na skrzyżowaniach, gdzie samochody mają np. zieloną strzałkę i ograniczony kąt
  • Odpowiedz