Wpis z mikrobloga

@kupkesobieciagne: Wydaje mi się że banki nie oferują konsumentom irs, a tym bardziej przy hipotekach,

Musiałeś też mieć niezła zdolność już dwa lata temu, że dostałeś taki kredyt, kwik jest kredyciarzy którzy zdolność uzyskali dopiero dzięki zerowym stopom,

A tak po za tym to gratuluję ogarnięcia.
  • Odpowiedz
kwik jest kredyciarzy którzy zdolność uzyskali dopiero dzięki zerowym stopom,


@krabczy: To też po części wina banków. Zdolność kredytowa to zdolność i aktualna stopa procentowa nie powinna w ogóle mieć na tą zdolność wpływu, w końcu zadłużają się na 30 lat i nie raz, nie dwa będą jeszcze perturbację w tą i tamtą stronę, stopa przy udzielaniu kredytów w 2021 na minimach i tak powinna być ustalana lekką ręką pod poziom
  • Odpowiedz
@kupkesobieciagne: odleciałeś. Przy stopach 10% mało kogo byłoby stać na kredyt, co widać dzisiaj, więc mało kto brałby kredyt. I nie, nie sprawiłoby to tego, że mieszkania byłyby tańsze. Wtedy faktycznie mieszkania byłyby masowo wykupowane przez fundusze/zagranicę za gotówkę.

Powinna być opcja brania stałych stóp na pełen okres spłaty i tyle. A jak ktoś chce na zmienną, to liczyć zdolność po średnim WIBOR przez ostatnie 15 lat, tj. na chwilę obecną
  • Odpowiedz
Przy stopach 10% mało kogo byłoby stać na kredyt, co widać dzisiaj, więc mało kto brałby kredyt.


@EconomicDisruption: I o to chodzi. Mało kto powinien brać kredyt, tak jak mało kto brał kredyt w latach 2000-2010.

Powinna być opcja brania stałych stóp na pełen okres spłaty i tyle.


Najpierw potrzebna jest do tego mocna waluta jak Euro, nikt ci na gówno-złotówkę nie da stałego procenta.

jak ktoś chce na zmienną, to
  • Odpowiedz
@kupkesobieciagne: > I o to chodzi. Mało kto powinien brać kredyt, tak jak mało kto brał kredyt w latach 2000-2010.

xD
Tak, najlepiej cofnąć się w rozwoju finansów o 20 lat, po co iść naprzód. Kredyt to zwykły instrument finansowy, powinien być powszechnie dostępny dla każdego. I teraz uwaga: Dla każdego, ale tak, aby były one spłacalne nawet w okresie bessy przy mocnym zaciśnięciu pasa. Za to co zrobiły KNF i
  • Odpowiedz
@EconomicDisruption: Wycwanilam się i przeszłam na stałą stopę, która obecnie jest już niższa niż zmienna (na zmiennej wciąż mam 6,77 i czekam aż mi wprowadza zmiany z podpisanego aneksu, stad wiem ile mam wciąż na zmiennej :))
  • Odpowiedz
@EconomicDisruption: Pytanie trochę z innej beczki. Aktualnie poleciłbyś zakup obligacji skarbowych? Mam wolny kapitał, z którego nie mam zamiaru korzystać przez dłuższy czas. Rozważam zakup 4 lub 10 latków, choć bardziej skłaniam się ku 10 latkom chociażby ze względu że przez 9 lat obligacje te będą indeksowane inflacją, a nie przez 3, a na dodatek jest tam kapitalizacja odsetek co roku.
  • Odpowiedz
Przy niższych stopach mogłem wybrać lepszy bank/lepsze warunki, których nie dostałbym przy obecnych stopach ze względu na formę działalności (b2b)


@EconomicDisruption: zwykle przy wyższych stopach banki dają lepsze warunki bo z powodu mniejszej ilości chętnych na kredyty schodzą z marży.
  • Odpowiedz