Wpis z mikrobloga

Nie wiadomo było, kiedy ceny mieszkań zaczną spadać. W chwili obecnej można się spodziewać, że ceny przez około rok będą na stałym poziomie i spadną za 2 lata, czyli czekałbym ok. 4 lata. Nie kupiłem na górce, wartość nieruchomości wzrosła od momentu zakupu o 35%.


@EconomicDisruption: nie przesadzasz z tym wzrostem o 35% w ciągu półtorej roku? Poza tym ceny już zaczęły spadać. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-I-kw-2022-r-Raport-8352837.html
  • Odpowiedz
Plus oszczędzam jakieś grosze, gdzie normalnie odkładałem kilka tys. miesięcznie.

Magik mi jeszcze nie w głowie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli rata urosłaby do 8k+ mogłyby zacząć się większe problemy.


@EconomicDisruption: radziłbym przygotowywać poduszkę finansową zamiast nadpłacania, żeby przetrwać okres wyższych stóp procentowych. Poza tym wspomniałeś o działalności gospodarczej, a szykuje się recesja w USA i strefie Euro w tym lub najpóźniej przyszłym roku, więc ciebie pewnie
  • Odpowiedz
Zesram się gdzieś dopiero przy 8k raty hipotecznej, ale wolę dmuchać na zimne, bo na koniec podwyżek stóp to mi nie wygląda.


@piter12: zwykle Polska naśladuje Czechy, więc obserwuj stopy tam. Jeśli w Czechach przestaną podwyższać, to jest szansa, że niedługo po tym na posobnym poziomie zatrzymają się stopy w Polsce.
  • Odpowiedz
Najbliższa konferencja Glapy powinna dać odpowiedź, jak mocno RPP będzie odpowiadało na podwyżki innych banków centralnych i wtedy można coś realnie prognozować.


@EconomicDisruption: to raczej te inne banki odpowiadają na podwyżki w Polsce ;)
  • Odpowiedz
co jest złego w braniu kredytu przy zerowych stopach? Przecież możesz sobie dobrać kredyt uwzględniając wyższe stopy


@Kuzguwu: to złego, że czasy najniższych stóp to również czasy najwyższych cen nieruchomości i odwrotnie czasu wysokich stóp to relatywnie niższe ceny nieruchomości.
  • Odpowiedz
to ile masz do oddania 2 mln zł?


@Marvel7: przecież tego nie wiadomo, bo nie wiadomo ile będzie nadpłacał i jak zmieniać się będą stopy w przyszłości.
  • Odpowiedz
W chwili obecnej stopy stałe na 5 lat powinny być niższe niż zmienne, a nadal są wyższe xD


@EconomicDisruption: nie koniecznie, bo bank musi wziąć na siebie ryzyko, że za 2 lata odsetki wcale nie zaczną spadać. A za ryzyko płaci się wyższymi odsetkami.
  • Odpowiedz
Bank może odmówić klientowi przejścia na stałe stopy?


@Krisskow: przejście na stałe stopy oznacza renegocjację umowy kredytowej. Do renegocjacji musi być dobra wola obu stron. A np. zdolność kredytowa wielu osób spadła przez wyższe stopy więc nie kwalifikują się na nową umowę kredytową w banku.
  • Odpowiedz
i takie raty należy porównywać z najmem (choć i tak na korzyść kredytu, bo przynajmniej coś nam z tej kasy zostaje)


@FrasierCrane: tylko to porównanie należy wykonywać poprawnie. Tzn jako właściciel należy dochodzą koszty remontów, których najemca nie musi ponosić. Należy liczyć średnio 1,5% wartości mieszkania rocznie kosztów remontowych. To jest dodatkowe 1250zł miesięcznie przy nieruchomości wartej 1mln zł. (Ta wartość jest bliżej 1% przy nowych nieruchomościach, a 3% przy starych)
  • Odpowiedz
Ponadto wielu ludzi nie docenia zalet nadpłat. To nie tylko szybciej i taniej spłacony kredyt, ale też daje nam to pole manewru, bo w razie np. obniżenia dochodów zawsze można próbować ułożyć się z bankiem i standardową pierwszą propozycją jest zawsze wydłużenie okresu spłaty, aby rata mieściła się w dopuszczalnych parametrach dochodowych, więc jak miałeś 30, nadpłaciłeś do 20, to nadal (o ile nie jesteś super stary) możesz sobie ten kredyt wydłużyć,
  • Odpowiedz
Widzisz miałeś sporą zdolność i spory wkład własny. Mówisz, że do 8k cię jeszcze stać, ale czy kupiłbyś drugi raz swoje mieszkanie za ponad milion złotych gdybys kupował rok później? Zakładam, że nie więc nawet jeśli ktoś by odkupił to mieszkanie po takiej kwocie to tych ludzi będzie coraz mniej. Dzisiaj sprzedasz 35% drożej a za 1 rok jak stopy by rosly i nikogo praktycznie nie będzie stać na kredyt to mieszkanie
  • Odpowiedz
. Bankowi zależy na stałym i pewnym wpływie gotówki. Prędzej zgodzi się na opcje, żeby ktoś spłacał gówniane raty przez cały życie i po śmierci zlicytuje delikwenta, niż zabierze mieszkanie przy pierwszym powinięciu nogi. Mi to jeszcze nie grozi, ale dla innych to może być wartościowe info.


@EconomicDisruption: dokładnie, bo jak przyzna, że ma problemy z klientami spłacającymi kredyt, to musi zawiązywać dodatkowe rezerwy, co jest kosztem dla banku.
  • Odpowiedz
dzisiaj czytałem, że planują zastąpić wibor wskaźnikiem WIRD lub WIRF, które odpowiednio wynoszą na dziś 4,62% i 4,86% więc różnica jest znaczna.


@Krupier: no to będą musieli dodać wyższą marżę, bo inaczej to ingerencja w umowy
  • Odpowiedz
żaden pałac, zwykły dom, 180 m.kw. na działce 10 arów , w fajnym miejscu, blisko Gdyni.


@piotrow: no ale jednak w obecnych czasach 180m2 to luksusy. Nowe domy w miastach to raczej 120m2
  • Odpowiedz
ale ty wiesz, dlaczego Turcja i Liban mają taką a nie inną sytuację?

Znaczy skoro tak piszesz, to chyba nie wiesz. Zupełnie inne czynniki sprawiają, że tam inflacja stale rośnie. Erdogan nawet nie podjął walki.


@EconomicDisruption: heh Turcja. Tam Erdogan walczył z bankiem centralnym podwyższającym stopy. Zwalniał po koleji szefów banku centralnego i kazał nowym obniżać stopy.
  • Odpowiedz