Wpis z mikrobloga

Jestem pierwszy tydzień w nowej robocie (tzn. od piątku, tylko wtedy jakieś bhp czy coś) i mieliśmy pierwszy planning dzisiaj w którym brałem udział. Normalnie robimy wycenę i tam teamlead rzuca, że ile integracja z PayPalem będzie trwać, no to normalnie mówię, że 2-3 godzinki zejdą, bo trzeba przetestować, a inni takie wielkie oczy i mówią, że to 4-6 dni roboty. Trochę próbowałem wyjaśnić, że to przecież dwa strzały do API no ale okej.. Jedziemy dalej, coś tam musiałem podawać, bo planning poker to zawyżałem w sumie żeby już się nie musieć tłumaczyć i wtedy przychodzi moment, że wyceniamy deploy tego na AWS, normalnie bym powiedział, że to godzina roboty, ale mówię - yolo, trochę zażartuję. Ci tam znowu swoje, że 2 dni, 3 dni, a ja że 2 tygodnie xD Już myślę, że wszyscy piedolną ze śmiechu a na to project manager, że w sumie to może o czymś inni nie pomyśleli i nagle sie zaczeła litania co może się niby zdupić jak będziemy robić publisz na Amazona... finał tematu - 8 dni roboczych na to xDDDD Nie mogę po prostu z tego i bekę mam straszną. W dwa tygodnie zrobimy integrację z PayPal i zaczniemy, ale tylko zaczniemy deploy tej zmiany. A to wszystko oczywiście pod przykrywką scrumu i tego typu #!$%@?ów. Zespół wciska project managerowi każde gówno a ten myśli, że to tyle ma trwać. Nie powiem, podobami się to, przynajmniej se książki na zdalnym poczytam, albo w gierki popykam.

#scrum #programowanie #programista15k #programista #java #pracbaza #zalesie #heheszki
Pobierz
źródło: comment_165712937709CSXbNxbPw7Y7fFsM3tFe.jpg
  • 140
@teddybear69: Zależy od wielkości projektu i technical debtu jaki macie tam. Do tego tak jak piszą. Jak powiesz, że zrobisz 4 taski to #!$%@? te 8 godzin bez przerwy i nie ma miejsca na żaden "impediment". A tak to zrobisz kod, ktoś może przejrzy; jak będzie bug to go naprawisz i tyle.
@teddybear69:
Wiele razy poprawiałem kod po takich chojrakach. Bo źle zaprojektowane, nieutrzymywalne, niewydolne, bez porządnej obsługi błędów, bez porzadnego pokrycia testami. To jest zewnętrzne API, samo porzadne przeczytanie dokumentacji tego zewnętrznego API powinno zając minimum 2h. Takie YOLO programowanie to w prywatnym projekcie jest OK, w startupie jest akceptowalne (bo tam główną walutą jest czas, nie hajs pompowany przez inwestorów). I tyle. W normalnych projektach lepiej pisać task przez tydzień, niż
@pieczony-ziemniaczek @Nullek co to za modą, żeby estymować w godzinach/dniach jak @teddybear69? Estymacja ma wartość umowną i abstrakcyjną. Równie dobrze mogą to być estymacje w bałwankach czy owieczkach. Oceniamy stopień złożoności zadania, a nie czas jego wykonania. Dodatkowo, #!$%@?...jak nie jesteś pewien, to nie estymujesz. Po to jest coś, co nazywa się Spike i dopóki cały zespół nie będzie miał takiej samej wiedzy o złożoności zadania i ryzykach wynikających z jego